کد خبر: ۳۴۳۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حضور پرشکوه مردم در انتخابات نشاندهنده وحدت، انسجام و اقتدار ملی است، گفت: مردم سنگ تمام گذاشتند. این موضوع مسئولیت دولت را سنگین‌تر می‌کند.
زیست بوم/زینب رحیمی: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حضور پرشکوه مردم در انتخابات نشاندهنده وحدت، انسجام و اقتدار ملی است، گفت: مردم سنگ تمام گذاشتند. این موضوع مسئولیت دولت را سنگین‌تر می‌کند.

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک به مناسبت انتخاب مجدد دکتر روحانی، گفت:‌ به‌طور یقین روز انتخابات روز پیروزی مردم ایران است، روز گذشته روزی به یادماندنی بود؛ روزی که شاهد حضور چشمگیر مردم از همه اقشار، قومیت‌ها و اقلیت‌ها پای صندوق رای بودیم. انتخابات روز گذشته با حضورغیرقابل پیش‌بینی مردم در اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور صورت گرفت.

وی افزود: انشالله که این پیروزی به کام مردم ایران به ویژه جوانان که نسبت به نتیجه انتخابات دلهره داشته و نگران بودند شیرین باشد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در دستیابی به چنین شرایطی فداکاری‌ها، ایثار و از خودگذشتگی های بسیاری صورت گرفته است، گفت: کسانی را که در مسیر آزادی و سرافرازی ایران تلاش کردند نادیده نمی‌گیریم و همچنین کسانی که در برابر فراز و نشیب‌ها صبوری کرده، کسانی که جان خود را در مسیر آزادی گذاشتند و از خودگذشتگی کردند.

مردم ایران برای هدف غایی ایستادگی کردند

ابتکار با بیان اینکه در شرایط حاضر انقلاب اسلامی ایران در آستانه پایان چهارمین دهه از حیات خود قرار دارد، اظهار کرد: در این مقطع از تاریخ انقلاب اسلامی و بعد از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب، شاهد حضور مردم با این وسعت و گستردگی در انتخابات هستیم حضور پرشکوه مردم در انتخابات با وجود همه هجمه‌ها و فراز و فرودها و گرفتاری‌ها و نارضایتی ها نشانه خوبی است؛ این موضوع نشان می دهد که مردم ایران، هدف روشن و متعالی را برای آینده تشخیص می‌دهند و برای دستیابی به آن تلاش می کنند. مردم ایران مشکلات بسیاری داشتند ولی بر مشکلات صبوری کرده و با وجود دردها، گرفتاری‌ها و رنج‌ها پای کار آمدند چون معتقدند هدف غایی ارزش ایستادگی را دارد.

ابتکار با تاکید بر اینکه حضور پرشکوه مردم در انتخابات نشان دهنده وحدت، انسجام و اقتدار ملی است، گفت: در شرایط حاضر رئیس جمهور می‌تواند به پشتوانه رأی بالای مردم هم مشکلات داخلی را با قوت بیشتر حل و فصل کند و هم بر مشکلات بین المللی و منطقه ای با اعتبار و جایگاه بالاتر فائق آید و در پیشبرد برنامه ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. ابتکار: مردم سنگ تمام گذاشتند/ همه با هم‌دلی برای آینده ایران کار کنیم

انتخاب مردم بر اساس تفکر بوده نه تطمیع

ابتکار با اشاره به تفاوت آشکار دیدگاه های کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: این تفاوت دیدگاه‌ها باعث شد جریانات سیاسی و اجتماعی قوی پشت هر یک از این تفکرها شکل گرفته و در نهایت یک رقابت معنادار در کشور ایجاد شود. این موضوع فرصتی را فراهم کرد تا مردم گزینه مورد نظر خود را شناسایی و انتخاب کنند و آینده ایران را رقم بزنند. حضور مردم در انتخابات اتفاق بسیار مهمی است و نشان دهنده شکل گیری بلوغ سیاسی مردم ایران است و اگرچه حرف از افراد و اشخاص است ولی پشت اینها یک تفکر درحال شکل گیری است، تفکری که ابعاد سیاسی و اجتماعی مهمی دارد و راهبرد و استراتژی روشنی را در بسیاری از مسائل ایجاد می کند. 

وی تاکید کرد: نتیجه انتخابات نشان داد که روش‌های اتخاذ شده در رقابت ها که در چارچوب اندیشه و تفکر و ارزیابی عملکردها نبود تاثیرگذاری کافی را نداشت، بنابراین انتخاب بر اساس تشخیص و تفکر صورت گرفت نه بر اساس تطمیع و روش های دیگر. نتیجه انتخابات نشان داد که این روش‌ها اگر هم تاثیر داشته، تعیین کننده نبوده است.

روحانی ، رئیس جمهور همه مردم است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از این مرحله به بعد کشور وارد مسیر تازه‌ای شده است، اظهار کرد: باید همه بیایند و با همدلی و وحدت برای آینده ایران کار کنند. رقابت‌های سیاسی بعد از این تمام می‌شود و امیدواریم این همت و همدلی برای آینده ایران شکل بگیرد. باید همگرایی بین گروه های مختلف برای پیشرفت کشور اتفاق بیفتد و همه حتی رقبا باید در کنار دولت قرار گیرند و برای پیشرفت کشور تلاش کنند.  چون همه مردم رای داده‌اند و رئیس جمهور، رئیس جمهور همه مردم است و همه مردم حق دارند از ایشان مطالبه گر باشند و رئیس جمهور نیز باید حرف همه مردم را بشنود. نمی تواند حرف منتقدین و مخالفین خود را نشنود. این موضوع باید جا بیفتد که همه باید کنار هم قرار بگیرند تا سیاست‌ها و برنامه‌ها پیش رود.

رأی مردم مایه قوت قلب روحانی

ابتکار در ادامه با بیان اینکه دولت دوره دشواری از کار و تلاش برای تحقق وعده‌ها در پیش دارد، گفت: مردم در صحنه حاضر شده و همدلی خود را با دولت نشان دادند و این موضوع حتما مسئولیت دولت را سنگین‌تر می‌کند چون مردم سنگ تمام گذاشتند، اما از سوی دیگر رئیس جمهور در شرایط حاضر به واسطه رای مردم با پشتوانه قوی در صحنه داخلی و خارجی حضور خواهد داشت چون انتخابات و رای مردم قوت قلبی به آقای روحانی داد تا برنامه‌های خود را با پشتوانه قوی پیش ببرد. امیدواریم همگرایی هم از سوی منتقدین و مخالفین ایشان هم شکل بگیرد و در شرایط حاضر و بعد از پایان انتخابات در کنار دولت قرار بگیرند تا همه دست به دست هم بدهیم و برای پیشرفت کشور کار کنیم. رئیس جمهور نیز گوش شنوایی برای شنیدن انتقاد مخالفین دارد و همواره برای شنیدن انتقادات و اعتراض‌ها آماده است، این مشی آقای روحانی است که فضا و فرصت را برای انتقال انتقادات به عملکرد دولت فراهم می کند.

رئیس جمهور منتخب اعتبار بالایی در جهان خواهد داشت

معاون رئیس جمهور در مورد اعتبار و جایگاه دولت ایران در جهان بعد از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت بالای مردم در این انتخابات، اظهار کرد: هر اندازه که یک رئیس جمهور از پشتوانه قوی و اقبال بالا در کشور و جامعه خود برخوردار باشد، طبیعتا اقتدار، جایگاه و اعتبار بیشتری در سطح بین‌المللی خواهد داشت، به ویژه در مواجهه با موضوعاتی که در سطح بین‌المللی با چالش‌هایی همراه است، اقتدار و جایگاه رئیس جمهور اهمیت بسیاری پیدا می کند. بدیهی است؛ اگر در شرایط حاضر بخواهیم در مذاکرات با پشتوانه و اقتدار مردم حرکت کنیم حتما می‌توانیم دستاوردها و پیشرفت بیشتر و آینده روشن تری داشته باشیم. برای همین هم باید در شرایط حاضر برای انسجام ملی پشت رئیس جمهور قرار گرفته و همگی حمایت از ایشان را اعلام کنیم.

ابتکار با تاکید بر ضرورت تقویت پیوندها و انسجام‌ ملی، گفت: از آنجا که کشور ما دشمنان خارجی بسیار دارد و فتنه‌های خارجی علیه ایران بسیار است؛ باید بتوانیم پیوندها و انسجام‌ها را قوی تر کنیم که رفع محدودیت از برخی چهره های سیاسی هم در این راستا است. نباید فراموش کنیم که انسجام و آشتی ملی با حضور و مشارکت بالای مردم در انتخابات شکل گرفته و این موضوع نشان می‌دهد همه مردم پای کار هستند، بنابراین در این دوره انتظار همگرایی و انسجام بیشتری برای حل این محدودیت ها داریم و امیدواریم دوره‌های سخت و تاریک شکاف‌ را پشت سر بگذاریم.

جریان اصلاح طلبی و اعتدال گرایی دنبال حذف رقیب نیست

ابتکار با تاکید بر اینکه جریان اصلاح طلبی و اعتدال گرایی دنبال حذف رقیب نیست، گفت: از نظر ما رقبای آقای روحانی نیز پیروز این موفقیت هستند. نباید فراموش کنیم که رقابت شکل گرفته در کشور باعث شد تا افراد بیشتری به پای صندوق رای بیایند. در تفکر و اندیشه اصلاح طلبی و اعتدال گرایی هیچ وقت حذف رقیب مد نظر نبوده، نه در اندیشه و نه در عمل هیچ وقت تلاشی برای حذف رقیب صورت نگرفته است.

معاون رئیس جمهور در پایان با اشاره به اینکه قطعا روند حذفی در این دولت وجود نخواهد داشت، افزود: از نظر ما وجود رقیب در چارچوب قانون، اندیشه ورزی و سیاست ورزی ارزشمند تلقی می شود و تفکر رقیب جایگاه مهمی دارد. این موضوع در تنظیم مناسبات سیاسی و بحث مردم سالاری دینی بسیار موثر است.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین