کد خبر: ۳۴۳۵۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
یک متخصص کودکان در یادداشتی با توصیف وضعیت دارو و درمان قبل و بعد از اجرای طرح تحول سلامت از مردم خواست برای سلامت کودکان خود دلمان بسوزد و در انتخابات پیش رو درست انتخاب کنیم .

زیست بوم- بهداشت و سلامت:

سال ۹۲، اورژانس بهترین بیمارستان دانشگاهی تهران: 

کودک با تشنج دائم روی تخت دست و پا می زند و کبود می شود، اکسیژن می گیرد و دیازپام. تیم درمان بالای سرش شروع می کند به مدیریت بیماری: 

پزشک: فنوباربیتال (داروی خط دوم) بزنید
پرستار: نداریم، بیمارستان تمام کرده، الان سه روزه.

ادامه پروتکل درمانی ناممکن می شود، حیران و سرگردان دعا می کنیم که آخرین باری باشد که با دستان خالی بالای سر این بیماران حاضر می شویم، و دعامان افسوس که مستجاب نمی شود!

سال ۹۲، آی سی یو، همان بیمارستان: 

کلسیم تزریقی مدتهاست در بیمارستان نیست، به هر ترفندی شده والدین بیماران از بازار نامطمئن و گرانِ بیرون آن را تهیه می کنند، نیمه های شب سطح کلسیم یکی از بیماران آی سی یو بحرانی می شود، کلسیم برای این بیمار خریداری نشده، پزشک و پرستار هر دو در یک زمان چشمشان به سمت آمپول کلسیم بیمار دیگری می رود و هر دو یک فکر در سرشان می گذرد! هر دو بیمار بیهوشند، شرایط بحرانی است، از طرف خودمان کمی از آمپول یکی را به دیگری قرض می دهیم و در یک چالش فکری تا صبح که از والدین آن یکی اجازه بگیریم می مانیم! اگر خود آن کودک نیاز پیدا کند و دارویی برای خودش نمانده باشد چه کنیم؟!

ما نه داروی شیمی درمانی می خواستیم نه داروی پیچیده متابولیک! کمبود ما همان داروهای ساده بود، انگار که برای ساختن یک ساختمان آجر نداشته باشی، به همین سادگی!
.
و این تازه وضع ما بود در بهترین مرکز تهران، نقاط دورتر حکایتهای تلخ تر دارند. 

کافیست کمی در بیمارستان گذرانده باشیم تا بدانیم این داروها آنقدر پیش پا افتاده و ابتدایی اند که الان هم که فقط چند سال از نبودشان میگذرد، این فقدان به خاطره ای دور از ذهن تبدیل شده است.

سال ۹۵، همان بیمارستان: 

حالا برای هر کدام از دانشجوها که اوضاع آن زمان را تعریف می کنیم که چه داروهای ساده ای را نداشتیم برایشان خنده دار، غیر قابل باور و به اغراق نزدیک تر است!
  نه آن دولتها که تحریم کردند دلشان به حال کودکان ایران سوخت نه دولتمردانی که تحریم را بر سر سفره ها آوردند! برای من فرق اینکه تحریم ها را کاغذپاره بنامیم یا روزها مذاکره کنیم تا برجام به ثمر بنشیند فرقِ از دست دادن یک کودک و نجات اوست. 

این بار، خودمان دلمان برای کودکانمان بسوزد!

دکتر طراوت صدر ، متخصص کودکان

منبع: سلامت آنلاین

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین