کد خبر: ۳۴۱۲۳
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۴
در سال ۹۵ حداقل به دستگاه‌های متولی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی چه سازمان حفاظت محیط زیست و چه سازمان جنگل‌ها منابع مالی لازم اختصاص داده نشد، یعنی این سازمان‌ها به لحاظ اعتباری در شرایط بسیار بدی قرار داشتند. به عبارت دیگر بسیاری از پروژه‌هایی که قرار بود انجام شود، یا انجام نشد یا ناتمام باقی ماند.
هومان خاکپورزیست بوم/هومان خاکپور*: در سال ۹۵ حداقل به دستگاه‌های متولی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی چه سازمان حفاظت محیط زیست و چه سازمان جنگل‌ها منابع مالی لازم اختصاص داده نشد، یعنی این سازمان‌ها به لحاظ اعتباری در شرایط بسیار بدی قرار داشتند. به عبارت دیگر بسیاری از پروژه‌هایی که قرار بود انجام شود، یا انجام نشد یا ناتمام باقی ماند.

 از این رو امیدواریم در سال ۹۶ این رویه ادامه پیدا نکند، اما در مورد اتفاقات امیدوارکننده می‌توان به گسترش موج بیداری محیط‌زیستی در جامعه اشاره کرد، چرا که شاهد بودیم مردم نسبت به موضوعات محیط زیست و منابع طبیعی واکنش بیشتری از خود نشان می‌دادند. البته بخش اعظم این مساله نتیجه اطلاع‌رسانی نهادهای مختلف، فضای مجازی و پرداختن صدا و سیما بود که همگی نقش بسزایی در حفاظت از محیط زیست داشتند. 

در مورد اتفاقات نگران‌کننده می‌توان گفت که واقعا آستانه تحمل طبیعت به سر رسیده است، تا جایی که این مساله باعث حرکت‌های محیط زیستی بین مردم هم شد و نمی‌توان همه را مدیون اطلاع‌رسانی‌ها دانست. بخشی از آن بازخوردهای طبیعت بود که مردم مستقیم آن را حس کردند. برای مثال وقتی مردمان جنوب ایران در استان خوزستان درگیر ریزگردها شدند و آب، برق، گاز و امکانات رفاهی در این منطقه قطع شد، مردم هوشیارتر شدند و مطالبات محیط‌زیستی‌شان بالا رفت، چراکه مستقیما بدرفتاری ها را نسبت به طبیعت مشاهده کردند. این در حالی است که امسال بارندگی ها در استان های سیستان و بلوچستان و فارس تبدیل به سیل شد و تبعات ناگواری را با خود به همراه داشت. در مورد پروژه سدسازی و انتقال آب هم می‌توان نمره قابل قبولی را به دولت داد.

 به این دلیل که ما شاهد صدور مجوزهای جدید نبودیم و این جای امیدواری است، چرا که سال های گذشته مجوز‌هایی در این حوزه صادر می‌شد، اما امسال سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه از خود مقاومت نشان داد. هر چند انتظار بالاتر از این بود و باید این سازمان به عنوان دستگاه متولی با پروژه‌هایی فاقد مجوز که کلید خوردند برخورد می‌کرد، اما مقاومت در مقابل صدور مجوزها گامی به جلوست. با وجود این، در سال ۹۶ باید با مطالبه گری مردم به سمتی برویم که بدون مجوز شاهد کلنگ‌زنی پروژه‌ای برای سدساری و انتقال آب نباشیم.

* کارشناس محیط‌زیست
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
مینابی هرمزگانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
0
0
سلام کاش یه گزارش از یارو ا . ه که تو بازرسی ..... کار میکنه و چندین اسلحه به نام خودش و زن و ... گرفته و همیشه تو کوهای حفاظت شده میناب میره شکار میکنه و چند روز پیش عکسش هم به همراه گروهش که سر اهو شکار شده ک تو دست شون منتشر شد ولی .... قصر در رفته میزدید. کاش عدالت و....
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین