کد خبر: ۳۴۰۸۵
تعداد نظرات: 4 نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۷
گفتگوهای متفاوت و عیدانه زیست بوم با محیط زیستی ها (قسمت پنجم):
یک کار جدی در حوضه علمیه قم با نماینده ولی فقیه و هماهنگی نیروی انتظامی داشتیم و قول مشارکت و همکاری دادن. با آیت اله منصورمظاهری گفت و گو داشتیم و قرار شد به یک پوششی برای خانومها برسیم تا اونها هم بتونن از دوچرخه راحت تر استفاده کنن و مشکل حل بشه.
منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی: مدیران و کارشناسان محیط زیست را معمولاً با گفتگوهای جدی می شناسیم. یا در حال ارائه گزارش عملکرد هستند یا در حال دفاع در مقابل اعتراض های رسانه ها و مردم.

اما در تحریریه زیست بوم به مناسبت فرارسیدن نوروز 1396 تصمیم گرفتیم گفتگوهای متفاوتی با برخی مدیران، کارشناسان و فعالان محیط زیست انجام دهیم.

اولین تماسم برای تهیه گزارش بدون هماهنگی قبلی بود و مهندس درویش جواب نداد. اما چند دقیقه بعد پیام داد که خودتون رو معرفی کنید و در اسرع وقت تماس میگیرم.

قرار تماس برای ساعت 11 جمعه فیکس شد. تماس گرفتم در مقبره شاه نعمت اله ولی حضور داشت. گفتگوی عیدانه ما شروع شد، با وجود طولانی شدن زمان گفت و گو  اما مهندس درویش با اشتیاق و حوصله جواب همه پرسش ها را می دادند.

ظاهرا شما برنامه عیدتون رو زودتر از تعطلات شروع کردین.
بله، تعطیلات ما شروع شده و تخته گاز داریم استفاده می کنیم.

شاه نعمت اله ولی کجاست؟
ماهان،کرمان.

از استان کرمان شروع کردین تا به استان های دیگه برسین، یا کلا برنامتون  کرمان هست؟
کلا کرمان نوردی برنامه امسال عید ما هست.کرمان بزرگترین استان ایران هست، و برای گشت و گذار در این استان یک ماه هم کمه.
ما حتی روی قاضی پور هم تاثیر گذاشتیم!
شما هر روزتون سه شنبه بدون خودروست یا فقط سه شنبه هاتون؟
من هر روزی که بارون نیاد و بشه از دوچرخه استفاده کرد و جاهای عجیب و غریب مجبور نباشم برم، از دوچرخه استفاده میکنم. امروز هم اتفاقا تو مسیر هفت باغ کرمان چندتا دوچرخه سوار دیدیم و گپ و گفتی داشتیم، شهرداری کرمان 28 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری اختصاص دادن که اتفاق خوبی هست.

یعنی به حمایت از طرح شما با دوچرخه بودن؟
کلاَ در کرمان علاقه مندان به دوچرخه زیاده چون شهر تختی هم هست و دوچرخه سواری هم راحت هست.

شخصا کدوم یک از مدیران دولتی رو تونستید راضی کنید که سه شنبه ها با وسایل نقلیه عمومی و یا دوچرخه برن سر کار؟
زیاد بودن، حاج آقای افتخاری، مدیرکل دفتر مشارکت ها در پیشگیری از جرم قوه قضاییه، ماشین خودشون رو فروختتن حتی به همراه خانومشون که استاد دانشگاه هستن. کلا پیاده میرن سر کار یا دوچرخه و یا وسایل نقلیه عمومی. ما حتی روی آقای قاضی پور هم اثر گذاشتیم!
ما حتی روی قاضی پور هم تاثیر گذاشتیم!
اتفاقا سوال من هم بود که آیا شما تاثیرگذار بودین روی آقای قاضی پور یا خودجوش این کار رو میکنن!
اگر بتونن در صحن بهارستان این طرح رو اجرایی کنن خیلی خوبه. خیلی از اساتید و دانشگاهیان از جمله دکترآخانی از دوچرخه استفاده میکنن. ایشون هفته ای یک روز با ماشین میرفتن سرکار، که از وقتی این طرح اجرایی شده کلا بدون ماشین تردد میکنن.

تو تهران یک مقدار فضای دانشگاهی و جو حاکم بازتره نسبت به خیلی از شهرستانها، خیلی از شهرها خانومها با دوچرخه نمیتونن برن سرکار یا دانشگاه، برنامه ای دارین برای این قضیه؟
بله، یک کار جدی در حوزه علمیه قم با نماینده ولی فقیه و هماهنگی نیروی انتظامی داشتیم و قول مشارکت و همکاری دادن. با آیت اله منصورمظاهری گفت و گو داشتیم و قرار شد به یک پوششی برای خانومها برسیم تا اونها هم بتونن از دوچرخه راحت تر استفاده کنن و مشکل حل بشه.

کدوم دانشگاهها بیشتر مشارکت و فعالیت دارن؟
دانشگاه شریف، دانشگاه فردوسی مشهد، خیلی خوب و فعال هستن. همچنین دانشگاه سیرجان.

بیشترین استقبال از سه شنبه های بدون خودرو مربوط به کدوم شهر ایران هست؟ کدوم ارگانها بیشتر همکاری دارن؟
بیشترین استقبال رو اصفهانی ها داشتن. سه شنبه ها چهارباغ رو به روی خودروها میبندن، پلیس راهنمایی و رانندگی سه شنبه ها از دوچرخه استفاده میکنه. شهردار با دوچرخه تردد میکنه. تقریبا همه مدیرکل های استان، رئیس فرهنگ و ارشاد استان که معمم هستن با دوچرخه رفت و آمد میکنن. بعد از اصفهان، یزد، سیرجان، تبریز، مشهد، نیشابور، عملکرد خیلی خوبی داشتن. اخیرا اهواز، آبادان، بوشهر، بندرعباس، کرمان، همدان، ملایر، رشت، ساری هم فعال شدند. در مجموع 128 شهر حمایت کردند. 793 کیلومتر مسیر ایمن دوچرخه در 14 شهر احداث شده. در خود سازمان محیط زیست 7 تا از مدیرکل ها از جمله آقایان خدایی، مهاجرتهرانی ، تیموری، خانم شینا انصاری از طرح حمایت میکنن. خود خانم دکتر ابتکار خودروشون هیبریدی شده و اولین معاون رئیس جمهور هستن که اینکار رو کردن.
ما حتی روی قاضی پور هم تاثیر گذاشتیم!
چرا اصغر فرهادی، فیروز نادری رو انتخاب کرد برای دریافت اسکار؟
یک ایرانی شناخته شده و مورد احترام هست در جوامع بین المللی، میتونست پیام خوبی به ترامپ باشه که تفکر نژادپرستانه رو بزاره کنار و براساس دین و نژاد و رنگ پوست برای مرد دنیا حکم صادر نکنه.

تفریح مورد علاقتون چیه؟
دوچرخه سواری. علاوه بر این می شینم جلوی کیوسک ها و صفحات اول مجله ها و روزنامه ها رو نگاه میکنم و از حال و هوای شهر باخبر میشم.

شما تو نمایشگاه محیط زیست به همه غرفه ها سر می زنید، امسال به نظرتون موفق ترین غرفه مربوط به کجا بود؟ و جالب ترین ایده چی بود؟
موفق ترین غرفه از نظر تعداد مخاطب مدارس طبیعت بود که بسیار پر مخاطب بود. بعد از اون یک مبتکر از شیراز که با لاستیک های بازیافتی مبلمان درست کرده بود و خیلی جالب بود. یک خانمی گیاهان دارویی اغلب مناطق ایران رو آورده بود و به شیوه ای بسیار حرفه ای بسته بندی کرده بود و به دو زبان انگلیسی و فرانسه مطالب رو ارائه می دادن که بنظرم کارشون خیلی حرفه ای بود.
غرفه قرارسبز خیلی پرشور بود. مجموعه ای کمپین های محیط زیستی در حیطه تنوع زیستی و خزندگان. غرفه شبکه ملی تشکل های مردم نهاد که 35 تجربه موفق NGO ها رو اراده داده بودن و خیلی جالب بود. در غرفه های استانی، استان گلستان خیلی خوب بود.

چرا سازمان محیط زیست بین 2تا بزرگراهه؟ ارگانی که خودش متولی محیط زیست هست اما برای رفت و آمد به اون باید از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنی و برنامه روزهای بدون خودرو هم داره؟!
یک سال هست که خانم ابتکار نامه نوشتن به شرکت  واحد که یک خط اتوبوس از مترو مصلی به سازمان محیط زیست و به دانشگاه شریف بزن که به رغم پیگیری شرکت واحد اتوبوسرانی موافقت نکردن. اما خود سازمان سه شنبه ها اتوبوس میزاره برای همکارایی که با مترو میان به سازمان. 286 نفر در سازمان سه شنبه ها از خودرو استفاده نمی کنن. در روز اول 36 نفر این طرح رو امضا کردن، که پیشرفت خیلی خوبی بوده.

چرا اسم پسرتون ارونده؟
اروند یک نام فارسی هست. معنی خیلی خوبی هم داره، یعنی بخشاینده، خروشان، پرآب، پهلوان. ایرانیان 3 هزار سال پیش اعتقادشون بر این بود اگر اروند حالش خوب باشه، حال ایران خوبه. بعلاوه عدد اروند 10 هست، اروند هم 10 مهر که میشه اول اکتبر به دنیا اومد، با روز تولدش مناسب بود و برای من جالب و مهم بود.

فعال ترین تشکل مردمی حامی سه شنبه های بدون خودرو؟
رفتگران طبیعت شهرستان سیرجان که هر هفته زن و مرد از سه شنبه های بدون خودرو حمایت می کنن. کوروش بختیاری در اراک. قرار سبز حسن اجتماعی که از حامیان جدی این طرح هستن. فرزاد مهدوی و دوستان در رفسنجان که قدیمی ترین تشکل محیط زیستی سه شنبه های بدون خودرو هستن. حتی از قبل این طرح فعالیت داشتن و برنامه دوشنبه های بدون خودرو رو داشتن و برای حمایت از طرح ما، به سه شنبه های بدون خودرو تغییر دادن. در مشهد یک گروه کاملا حرفه ای با شهرداری 65 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری ایجاد کردند. در نیشابور تنها NGO ایی بودن که موفق شدن با همکاری شهرداری، جک به اتوبوس واحدها اضافه کنن تا با اتوبوس بتونن دوچرخه رو حمل و نقل کنن. در سیرجان، مشهد و تهران، برخی از دانشگاهها مسیر دوچرخه سواری ایجاد کردن. گروه فرهنگی بیشه با اینکه اکثرا آرشیتکت هستند، 35 طرح انتخاب ودر ایستگاههای مترو تهران منتشر کردن.

شما چیکار کردین که خودتون و دفتر مشارکت های مردمی سازمان مشهور شد، ولی آقای قیومی نکرد؟
البته شهرت به تنهایی خوب نیست و دنبالش نبودم، موفقیته که خوبه. قبل از  حضور در دفتر مشارکت، یک کنشگر محیط زیستی بودم. چون خودم یک شخصیت NGO ایی بودم. خود شخص ابتکار کاملا انتقادپذیرهست. خودم هیچوقت توجه نداشتم که مدیر کل بشم، خود خانم ابتکار گفتند وبلاگ هات رو میخوندم، خواستم که بیای و کمک کنی. انتقادات جدی به ابتکار و تیمش داشتم، خیلی ها فکر میکردن بیام یک منتقد جدی سازمان کم میشه و حتی گفتن ابتکار برای خاموش کردن منتقداش اونها رو میاره تو تیم خودش، ولی همچنان همونی هستم که بودم و انتقادام پابرجامونده. خانم ابتکار حمایت جدی از مدارس طبیعت دارن و تنها گفتن تنها موردی که تقدیرنامه میدن و 10 امتیاز پرسنلی داره، مربوط به سه شنبه های بدون خودرو هست و هرکارمندی که حداقل 300 امتیاز بیاره، لوح تقدیر دریافت میکنه.

چرا سازمان محیط زیست وقتی  درس انسان و محیط زیست تصویب شد که در مدارس تدریس بشه تلاش نکرد همزمان که این درس توسط دانش آموختگان محیط زیست تدریس بشه؟
خانم ابتکار نامه نوشتن به وزیر و درخواست دادن برای فارغ التحصیل ها و به صورت قانونی حمایت خودشون رو اعلام کردن. آموزش و پرورش هم طبیعیه که نخواد نیروی جدید بگیره چون ده هزار نفر نیروی مازاد دارن، معلومه که برای یک درس نیرو استخدام نمیکنن. اما کارای مهمتری برای اشتغال فارغ التحصیلای محیط زیست داریم، یکیش بحث مدارس طبیعت هست، با توجه به اینکه هر 5 دانش آموز به یک نفر تسهیلگر نیاز داره، یک بازار کار 500 هزار نفری برای افق 10 ساله فارغ التحصیلای ایجاد میشه با گسترش این مدارس. بعلاوه تعاملی با معاونت علم و فناوری و ستاد بهینه سازی مصرف سوخت داشتیم که اگر فارغ التحصیلان طرحی داشته باشند که بتونه به کاهش مصرف انرژی کمک که، هم طرح پذیرفته میشه و هم دستمزد داده میشه. بعلاوه هر NGO ایی که در بهبود محیط زیست طرح بده ما ازش حمایت میکنیم.

بنظرم بعضی از چهره های مشهور و بازیگرها که از طرح های محیط زیستی حمایت میکنن برای پرستیژ کاریشه که این کارو میکنن، به شخصه اوایل که کمپین سه شنبه های بدون خودرو راه افتاده بود از یکی از بازیگرای مطرح که تو مراسم روز درختکاری هم اتفاقا بودن درخواست کردم سه شنبه ها بدون خودروی شخصی تردد کنن، که با مخالفت شدید مواجه شد و گفتن یعنی میگی من از مترو به اون شلوغی استفاده کنم؟! نظر شما چیه؟
هرجور آدمی تو هر  صنف و طیف کاری وجود داره. مثلا بهزاد خداویسی هیچوقت از خودرو شخصی استفاده نمی کنه. همچنین مجید صالحی. حتی خانم میترا حجار برای حمایت از کمپین دوچرخه خریدن. فرض رو  بر صداقت میگذاریم. ایشالا که همه با اعتقاد این کار رو انجام میدن.

به نظرتون این دولت تونست ادبیات محیط زیستی رو بیشتر سرزبون ها بیاره نسبت به دولت های قبلی یا بحران های محیط زیستی که تو سال های اخیر باهاش روبرو شدیم؟
به نظرم هر دو. اما این دولت اولین دولتی هست که رسما خودش رو دولت محیط زیستی اعلام کردن. و دکتر روحانی تو اکثر سخنرانی هاشون به موضوع محیط زیست اشاره میکنن. در عین حال محیط زیست هم موضوع حادی شده در کشور و توجه مردم رو به خودش جلب کرده. افزایش ریزگردها، خشکی تالاب ها، آلودگی هوا مسائلی هستن که مردم اون رو با پوست و خون خودشون حس میکنن. در کنارش رسانه ها هم خیلی فعال شدن و محیط زیست بیشتر دیده شده.
ما حتی روی قاضی پور هم تاثیر گذاشتیم!
شما که خیلی اهل دوچرخه سواری و طبیعت گردی  هستین، ولی ظاهرا اضافه وزن دارین درسته؟
بله. چون خیلی سرم شلوغه و مجبورم بنویسم، در نتیجه اونقدری که باید تحرک ندارم.

یه طنز محیط زیستی تعریف می کنید؟
حضور ذهن ندارم.

اصلی ترین برنامه شما در سال 96 چی هست؟
اجرای دوتا پروژه مهم رو در دست داریم. یکی جشنواره موسیقی سبز هست که 580 اثر محیط زیستی برای نخستین بار به جامعه معرفی میشه. پروژه دوم سکونتگاه های سبز که در اون اهداف سه شنبه های بدون خودرو رو برای شهرهای مختلف با جمعیت های مختلف عملی تر اجرا میشه. همچنین تلاش برای تشویق مدارس، دانش آموزان، معلمان و اولیا تا کمتر از سرویس استفاده کنند و بیشتر از دوچرخه استفاده کنند. چون وزن دانش آموزای ما دوبرابر شده که یک بحران جدی هست.

ممنون از اینکه وقتتون رو به من دادین و عذرخواهی می کنم از خانواده محترمتون که توی سفر وقت تون رو گرفتم. صحبتها و اطلاعات خوبی دادین که واقعا امیدبخش هست. سال خوبی برای شما و خانواده محترمتون آرزو میکنم.
خواهش می کنم. من هم برای شما و زیست بوم آرزوی موفقیت دارم.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۴
نگاینه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
0
3
به به آقای مارکو....
شما که تعطیل و غیر تعطیل ندارین روزهای کاری به بهانه سفر کاری و تعطیلات هم همچنین البته به بهانه تعطیلات در هر صورت کار شما تعطیلاته حالا یا زمان کاری باشه یا زمان تعطیلات
در هر صورت مارکو خوش بگذره......
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۹
0
3
مثل هميشه مردم تاثير گذاشتند، شما به اسم خودتان سند زديد
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
3
0
درود بر درویش عزیز و دوست داشتنی
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
0
0
یه طنز محیط زیستی تعریف می کنید؟
حضور ذهن ندارم.


شما که خیلی اهل دوچرخه سواری و طبیعت گردی هستین، ولی ظاهرا اضافه وزن دارین درسته؟
بله. چون خیلی سرم شلوغه و مجبورم بنویسم، در نتیجه اونقدری که باید تحرک ندارم.

این خودش یک طنز ملیح و خنده آور است درویش جان جانان. ادامه دادن به رژیم گیاه خواری و خوردن نشاسته باعث چاق شدن بیشتر شما می شود. حرف من را گوش کنید و از یک رژیم غذایی متعادل مثل مردمی که هنوز دستشان از پروتئین بریده نشده استفاده کنید.
مهندس به خودت جفا می کنی نکن مهندس نکن این کارها را
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین