کد خبر: ۳۴۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵
تالاب قره قشلاق بناب به دلیل زیبایی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت یافته است .
زیست بوم- منابع طبیعی: جاذبه های طبیعی  دست نخورده و تنوع گونه های گیاهی ،جانوری شامل آبزیان ،پرندگان مهاجر و گراز های پا کوتاه از جمله ویزگی های شناسنامه ایی تالاب قره قشلاق هستند که جایگاه این زیست بوم را در بین میراث زیستی کشور تحکیم کرده اند .
تالاب و منطقه شکار ممنوع قره قشلاق با 48 هزار هکتار مساحت دربین رودخانه های دایمی صوفی چای و زرینه رود  و در حاشیه جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه در جنوب استان آذربایجان شرقی حدفاصل شهرستان های بناب و میاندواب  و میانه واقع شده است .
تلاب قره قشلاق هر سال در فصل سرما ،مأمن هزاران پرنده مهاجر است  که از دور دست ها به ویژه سرمای کشنده سیبری با خاطره خوش میزبانی سال های متمادی به این منطقه مهاجرت میکنند .
از این رو رقص فلامینگو ها و درناها در شروع سال شمسی همواره نوید زندگی و بهار را به مردم بومی منطقه و گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از تالاب هدیه میکند .
وجود 185 گونه پرنده بومی و مهاجر ،پستانداران متعدد،گونه های و نادر گیاهی و آبزی تالاب قره قشلاق نشان دهنده غنای این زیستگاه به عنوان یکی از  ذخیره گاهای اصلی و طبیعی است تنوع زیستی قره قشلاق آن را به یکی از زیستگاه های مهم حیات طبیعی و وحشی تبدیل کرده که بعد از تالاب قوری گل آرا در درجه دوم اهمیت قرار داده است .
میش  مرغ،فلامینگو درنا ،اردک،غاز آقوت و کبک از جمله پرندگانی هستند که در این تالاب به صورت مهاجر و دائم سکونت و هم اکنون 70 فطعه میش مرغ از پرندگان بسیار نادر و  در حال انقراض است ،در تالاب قره قشلاق به حیات خود ادامه میدهد .
همچنین از گز ،نی ،نخل مرداب و گیاهان خانواده اسفناج به عنوان گونه های شاخص گیاهی تالاب قره قشلاق میتوان نام برد.
 این تالاب که یکی از تالاب های شاخص شمال غرب کشور  در زمینه حفظ گونه های جانوری است  از سال 1364 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است .

Image result for ‫تالاب قره قشلاق‬‎

Image result for ‫تالاب قره قشلاق‬‎
Image result for ‫تالاب قره قشلاق‬‎Image result for ‫تالاب قره قشلاق‬‎

Image result for ‫تالاب قره قشلاق‬‎
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین