کد خبر: ۳۳۹۱۴
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۴
رئیس جامعه هتلداران کشور
استاندارد هتلهای هر کشوری مطابق با استانداردهای همان کشور است پس نمی توان گفت که هتلهای ایران نسبت به هتلهای کشورهای دیگر وضعیت بدتر و یا بهتری دارند.
زیست بوم - گردشگری: جمشید حمزه زاده درباره وضعیت هتل های ایران نسبت به هتل های کشورهای دیگر از نظر شاخص استاندارد گفت: وضعیت هتل های ایران نسبت به هتل های کشورهای دیگر نسبی است نمی توان گفت که خیلی خوب است و یا خیلی بد. اما می توان گفت که استاندارد بیشتر هتل های ما طبق استانداردهای جهانی است. به این معنا که اگر به آمریکا و اروپا بروید ممکن است هتل های 5 ستاره ای را ببینید که خدمات خوبی ندارند و یا هتل 4 ستاره ای را ببینید که خدمات عالی دارد. وقتی حرف از استاندارد می شود، یعنی حداقل خدمات. بنابراین هر هتلی باید حداقل خدمات را داشته باشد و مدیران حداکثر خدمات را تا هر اندازه که بخواهند می توانند بالا ببرند. به همین علت، مفهوم استاندارد در دنیا نسبی است.

وی گفت: در برخی از کشورها استاندارد هتلها را طبقه بندی کرده اند مانند ترکیه که استانداردهای داخلی و بین المللی دارد. یعنی گاهی تورهای گردشگری اعلام می کنند که اقامت مسافران در هتل های 5 ستاره است اما زمانی که مسافر می رود می بیند در اندازه هتل 4 ستاره هم نبود. در صورتی که طبق استانداردهای داخلی ترکیه، این هتل 5 ستاره است. شاید اگر هتلهای ایران را نیز با هتل های خوب کشورهای دیگر مقایسه کنیم از آنها عقب باشند اما اگر با هتلهای بد آن ها مقایسه شود، بسیار هم جایگاه خوبی داشته باشند. بنابراین بخشی از استانداردهای هر کشوری مربوط به قوانین داخلی خودش است.

حمزه زاده بیان کرد: بسیاری از خدماتی که در هتل های کشورهای دیگر الزام است را ما در هتل های ایران نداریم. در ایران هم هتل های خوبی وجود دارد ولی باید نسبت به قوانین ایران آن ها را ارزیابی کرد. بسیاری از آن ها در مقایسه با هتل های کشورهای دیگر سطح بالاتری دارند حتی بالاتر از کشورهای اروپایی.

وی درباره ستاره هتل ها نیز توضیح داد: ستاره ها هم در کشورها مانند هم نیستند دادن ستاره به هتل ها نیز تابع شرایط و قوانین آن کشور است. منتها هتل های خوب کشورهای دیگر از تعداد هتل های خوب ایران بیشتر است.

حمزه زاده درباره نمایش ستاره ها در هتل های ایران و خارج از کشور نیز گفت: مسافر باید بداند که به هتل چند ستاره می رود. منتها این الزام نیست که حتما باید ستاره ها را در سردر نصب کنند. البته اینکه ستاره ها نصب شوند، خودش به تنهایی یک نوع تبلیغ است. معمولا هتلداران در خارج از کشور ستاره ها را در معرض دید نمی گذارند اما به هر حال مسافر هنگام اقامت و پرداخت وجه متوجه می شود آن هتل چه درجه ای دارد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین