به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۳۳۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۹
»
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه شرایط محیطی کشور برای هجوم ملخ‌های صحرایی آماده است، نحوه ورود این ملخ‌ها را تشریح کرد.
زیست بوم- کشاورزی: مهدی قائمیان اظهارداشت: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در حاشیه دریای سرخ بحرانی است و کشورهایی که در حاشیه این دریا قرار دارند درحال انجام عملیات مبارزه با این ملخ هستند؛ به عنوان مثال کشور عربستان سعودی تاکنون حدود ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار  و سودان حدود ۱۰۰ هکتار در این زمینه مبارزه کرده‌اند که البته این مبارزات ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد: آنچه سازمان حفظ نباتات را نگران کرده بارندگی‌هایی بوده که اخیراً در جنوب و جنوب شرقی کشور اتفاق افتاده است؛ معمولاً در این فصل از سال، جمعیت ملخ صحرایی در حاشیه دریای سرخ افزایش پیدا می‌کند و در صورتی که شرایط آب و هوایی در جنوب و جنوب شرقی ایران مساعد باشد، احتمال هجوم این آفات به مناطق مذکور زیاد می‌شود.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه این ملخ‌ها الان در کشور ما حضور ندارند، تصریح کرد: اما شرایط محیطی برای حضور آنها درحال آماده شدن است.

قائمیان ادامه داد: پیش بینی می‌شود در پی بارندگی‌های رخ داده، اواخر اسفندماه پوشش گیاهی در جنوب و جنوب شرقی ایران برای تغذیه ملخ‌ها مناسب شود، بنابراین هم احتمال حضور ملخ‌های مهاجر افزایش پیدا می‌کند و هم  ممکن است جمعیت ملخ‌هایی که در داخل کشور و در تنگه جازموریان وجود دارند، گسترش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر بر روی سایت فائو، کشورهایی مانند  عربستان سعودی، مصر، یمن و اریتره با رنگ زرد مشخص شده‌اند، افزود: این یعنی احتمال انجام مبارزه با ملخ در کشورهای مذکور وجود دارد و آنها باید به شدت مراقب باشند.

مدیر سابق مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: نگرانی‌هایی که وجود دارد درباره شرایط یمن است، پیش بینی می‌شود با توجه به وضعیت جنگ و بحران دراین کشور، آنها نتوانند عملیات مبارزه، کنترل و دیده بانی ملخ صحرایی را داشته باشند بنابراین احتمالاً در این کشور عملیات مبارزه‌ای انجام نخواهد شد.

قائمیان ادامه داد: ممکن است در حال حاضر جمعیتی از ملخ صحرایی در یمن وجود داشته باشد که نیاز به مبارزه با آن باشد، ولی به دلیل مسائل سیاسی کسی متوجه این مساله نباشد؛ اگر این پیش بینی درست باشد، در اواخر زمستان و اوایل بهار، این جمعیت به کشور عمان منتقل خواهد شد و وقتی این ملخ‌ها وارد عمان شوند احتمال ورودشان به ایران بسیار زیاد می‌شود.

خودکشی برای عبور از دریا

وی درباره نحوه ورود ملخ‌ها به کشور نیز گفت: ملخ صحرایی قدرت پرواز بسیار زیادی دارد، قبلاً به این ملخ‌ها، ملخ دریایی می‌گفتند، دلیل آن نیز این بود که از فراز دریای عمان و خلیج فارس عبور می‌کردند ضمن اینکه طبق گفته ناخداها و دریانوردان، که این ملخ‌ها روی لنج‌هایی که وسط دریا هستند، استراحت کوتاهی می‌کنند و سپس به راه خود ادامه می‌دهند.

قائمیان اضافه کرد: همچنین ناخداها می‌گویند گاهی این ملخ‌ها حالت جزیره شناور تشکیل می‌دهند، تعدادی از آنان روی آب پل می‌بندند و دیگران از روی آنها عبور کرده و به سوی کشوری دیگر حرکت می‌کند؛ جمعیتی  هم که پل بسته‌اند قاعدتا می‌میرند.

این مقام مسئول به این پرسش که برای مبارزه با ملخ‌ها چه میزان اعتبار نیاز داریم؟ پاسخ داد: میزان اعتبار مورد نیاز به حجم هجوم بستگی دارد، ما الان از نظر تجهیزات، آمادگی مقابله با این ملخ‌ها را داریم اما  از نظر سموم نه؛ نیاز به سم داریم، میزان نیاز به سم هم بستگی به حجم هجوم دارد.
مطالب مرتبط
برچسب ها: ملخ ، مهدی قائمیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین