کد خبر: ۳۳۸۳۶
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۵
جناب وزیر! این منطقه ای که شما آن را به شکل صرفا یک بیابان میبینید یک اکوسیستم تکامل یافته با قدمت میلیونها سال است که موفق شده تاکنون خود را از خطر انسان ماشینی دو قرن اخیر در امان نگهدارد.
امیر عبدوسزیست بوم/امیر عبدوس*: اظهارات وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در رابطه با منطقه حفاظت شده بهرام گور در جلسه هیأت نمایندگان اتاق ایران آنقدر شگفت انگیز بود که پس از انعکاس در اخبار بیست و سی یکشنبه 24بهمن طیف وسیعی از پاسخها را در فضای مجازی به خود اختصاص داد. لکن تا این لحظه هیچگونه پاسخ رسمی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولین مرتبط در این سازمان نسبت به این اظهارات مشاهده و شنیده نشد. 

جناب مهندس نعمت زاده در بیاناتشان در جمع صنعتگران اتاق ایران چنین فرموده اند که: "در هیچ جای دنیا این گونه نیست که فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود. یکی از مناطقی که از نظر آهن و مس ارزشمند است منطقه بهرام گور است که سازمان حفاظت محیط زیست روی آن دست گذاشته و اجاره معدنکاوی نمی‌دهد. من خودم رفتم و آنجا را دیدم. یک بیابان است که حالا در گوشه‌ای 4 تا گورخر هم هست. می‌گوییم اینجا را بدهید به معدنکار. معدنکار، گورخرها را هم تکثیر می‌کند تا جایی که کشور پر از گورخر شود. اما سازمان حفاظت محیط زیست مخالفت می‌کند و می‌گوید بخش خصوصی گورخرهای ما را از بین می‌برد."

اما چند پاسخ از سوی اینجانب به وزیر محترم:

جناب آقای نعمت زاده! صرفنظر از تمامی ظرفیتهای طبیعی شناخته و ناشناخته منطقه حفاظت شده بهرام گور و تنوع زیستی منحضر بفرد آن که از نظر جنابعالی (دارنده لوح وزیر سبز  از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت تدبیر و امید) مغفول مانده اتفاقا برعکس در هیچ کجای دنیا از تمام ظرفیتهای معدنی کشورشان برای مصرف نسل امروز استفاده نمیکنند و بخشی از این ذخایر را برای نسل آینده در قالب مناطق حفاظت شده ذخیره مینمایند. 

شبکه ای از ذخیره گاههای زیستکره و مناطق حفاظت شده در کل جهان موجود است که در برخی از کشورهای اروپایی مثل هلند که اتفاقا مثل کشور ما سرزمین چندان پهناوری هم در اختیار ندارند حتی تا 30 درصد پهنه کشورشان را در بر میگیرد. حال آنکه وسعت این عرصه ها در کشور ما هنوز به 15درصد نرسیده است.

حال به فرض محال رجحان ارزش معدنی این منطقه بر ارزشهای تنوع زیستی آن، برابر ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تمامی مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از جمله همین منطقه حفاظت شده بهرام گور و بخش مرکزی آن تحت عنوان پارک ملی قطروئیه قبل از تصویب در شورایعالی محیط زیست موافقت کتبی وزیر صنعت و معدن را دریافت نموده اند. این در حالیست که وزیر صنعت و معدن و تجارت عضو شورایعالی محیط زیست است و تمامی صورتجلسات آن را نیز امضاء نموده است.  حال چگونه است که اعتبار تمام موافقتها و صورتجلسات شورایعالی محیط زیست با این سخنان به زیر سوال میرود؟

جناب وزیر! این منطقه ای که شما آن را به شکل صرفا یک بیابان میبینید یک اکوسیستم تکامل یافته با قدمت میلیونها سال است که موفق شده تاکنون خود را از خطر انسان ماشینی دو قرن اخیر در امان نگهدارد. البته 44 سال آخر آن به مدد رشادت محیطبانان غیور استان فارس و مابقی هم به مدد دور بودن از سکونتگاههای انسانی است! 

نسلهای آینده ما را نخواهند بخشید اگر همین اندک باقیمانده های تنوع زیستی کشورمان را نیز فدای استخراج مقداری آهن و مس نماییم.
جناب آقای نعمت زاده! سازمان حفاظت محیط زیست روی منطقه بهرام گور دست نگذاشته! این معدنکاران هستند که روی این منطقه دست گذاشته اند و از اصرار بر معدنکاوی و شخم زدن این بهشت تنوع زیستی ایران دست برنمیدارند.

اتفاقا سازمان، همکاریهای خوبی هم در این زمینه داشته! 44 سال از اعلام حفاظت این منطقه میگذرد و سازمان حفاظت محیط زیست و همکاران خدوم در اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در طول این 44 سال علیرغم دورافتادگی این منطقه با تمامی کمبودها و مشکلات ساختند و با مجاهدت و ایثار و حتی به قیمت خون خود نگذاشتند نسل آخرین بازمانده های جمعیت گورخرایرانی از این منطقه هم منقرض گردد. 

اما آنچه مسلم است دانش معدنکاران عزیز از تنوع زیستی و اهمیت گونه های گیاهی و جانوری و نقش بسزایی که در سلامت و سعادت انسان بعنوان اشرف مخلوقات  دارند بسیار ناچیز است. بهمین سبب تمامی تنوع زیستی منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطروئیه را در چهار راس گورخر خلاصه میکنند و وقتی به آنجا سفر میکنند آن همه گونه های ریز و درشت جانوری و پوشش گیاهی غنی آن را نمیبینند و گمان میکنند که میتوانند جمعیت  400 الی 500 راسی باقیمانده گورخر کشور در یکی از دو زیستگاه طبیعی باقیمانده  این گونه را تکثیر کنند و ایران را پر از گورخر کنند!

 سخن پایانی اینکه ایکاش در روز هوای پاک امسال که به سازمان حفاظت محیط زیست آمدید و لوح وزیر سبز به شما تقدیم شد همانجا با چند تن از کارشناسان زیستگاهها و امور مناطق سازمان در رابطه با این منطقه و  گورخرهایی که در آن مشاهده فرمودید نیز مذاکره ای میداشتید. در اینصورت یقینا به شما توضیح داده میشد که این سازمان با تمامی توان علمی و اجرایی متخصصین داخلی در طول بیست سال گذشته علیرغم تعریف و اجرای پروژه های مختلف تکثیر و رهاسازی در اقصی نقاط کشور تا کنون موفق به ازدیاد جمعیت و رهاسازی حتی یک راس گورخر هم نشده است! 

فلذا اینجانب آمادگی کامل دارم هر زمان که اراده بفرمایید در سفری باتفاق جنابعالی به این بهشت دوردست، و با نگاهی متفاوت، بخشی از  ارزشهای واقعی این زیستگاه نادر و گونه های موجود در آن و سایر نقاط پیشنهادیتان را به رویت و استحضار آن وزیر محترم رسانیده تا از این پس ارزشهای محیط زیست کشور در نظرتان وزنی شایسته تر یابد انشاءالله...

* مدیرکل اسبق دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۲
سعیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
3
1
به این میگن: خودتطهیری!

خود شما در زمان مدیرکلی سمنان و گیلان کم امتیاز به این حضرات ندادید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
معلومه که همینطوری روی هوا نظر دادی برادر
ایشان هیچگاه مدیر استان سمنان نبودند
ضمن اینکه همه میدانند عبدوس به دلیل ممانعت از اجرای سد شفارود و بندر تجاری کیاشهر توسط استاندار گیلان برکنار شد. اگر امتیاز داده بود که الان مدیرکل بود برادر!...
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین