کد خبر: ۳۳۸۲۸
تعداد نظرات: 4 نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
در تازه ترین اظهار نظرهای ضد محیط زیست در کشور، یکی از مسئولین وجود 300 رأس گور ایرانی را مصیبت نامیده است. هر چند که ظاهراً و خوشبختانه آمار واقعی تعداد گور در همین منطقه بیشتر از میزان ذکر شده توسط ایشان می باشد.
امید باتوزیست بوم/امید باتو*: اظهار سخنان ضد محیط زیست و نیز انجام اقدامات ضد محیط زیستی در هر زمان و مکانی و از هر شخصیتی دور از انتظار نیست. حال ممکن است این فرد دونالد ترامپ باشد، یا هر شخصیت حقیقی و حقوقی دیگر. 

اما اگر این اظهار نظرها از ناحیه فردی دارای منصب و مسئولیت باشد می تواند راه را برای تخریب و دست اندازی هر چه بیشتر به محیط زیست هموار کند. محیط زیست فارغ از اهمیت، ارزش و نقشی که در زندگی انسان ها دارد به دلیل اینکه بستر و زیر بنای زندگی و حیات زیستمندان می باشد یکی از مباحثی است که می توان در تمام حوزه ها  از آن بعنوان یک شاخص بهره جست. 

هر مولفه ایی در هر حوزه ایی چنانچه منطبق با اصول محیط زیست نباشد به طور قطع به زیان جامعه بشری خواهد بود. بعنوان مثال یکی از شرایط داشتن محیط زیست سالم توزیع عادلانه ثروت و قدرت می باشد، بنابراین سیاستهایی که بر معیارهای محیط زیستی منطبق نباشد منجر به تخاصمات در مقیاس های خرد و کلان خواهد شد که در هر دو صورت همانند یک پس خور (فیدبک) مثبت عمل کرده و منجر به نابودی بیشتر محیط زیست خواهد شد. 

موضوع حفاظت از محیط زیست در قانون اساسی بسیاری از  کشورهای جهان وجود دارد که البته شدت و حدت ارزش و اهمیت آن، بسته به سیاست های کلی هر مملکتی متفاوت می باشد. ارزش محیط زیست از دیدگاه نظام حاکمیتی ما در اصل پنجاه قانون اساسی تبلور یافته است بنابراین می توان چنین گفت که هر عملی که از ما سر می زند (فعل یا ترک فعل) چنانچه با اهداف، مصالح و منافع محیط زیست سازگار نباشد در منافات با قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. 

بر اساس استانداردهای IUCN میزان اراضی (وسعت) تحت مدیریت سازمان های حفاظت محیط زیست در هر کشوری بایستی کمتر از 12 درصد نباشد و در ایران این میزان هنوز به این سطح نرسیده است که این مهم می طلبد در مدیریت مناطق بایستی با حساسیت بیشتری عمل نماییم. مناطق حفاظت شده بایستی به عنوان مناطقی بکر و دست نخورده تحت حفاظت قرار گرفته و تغییرات و دست کاری های ما در مناطق و زیستگاههای دیگر بر اساس مقایسه با این مناطق سنجیده می شود بنابراین جدای از ارزش اخلاقی، زیبایی شناختی و ... صرفاَ از لحاظ ارزش و اهمیت این مناطق بعنوان یک شاخص، ناگزیر به حفظ و نگهداری آنها هستیم چرا که در غیر اینصورت نمی توان نرخ و میزان تغییرات واقعی مناطق را تشخیص داده و این موضوع می تواند آسیب زایی بسیار بالایی داشته باشد. 

در تازه ترین اظهار نظرهای ضد محیط زیست در کشور، یکی از مسئولین وجود 300 رأس گور ایرانی را مصیبت نامیده است. هر چند که ظاهراً و خوشبختانه آمار واقعی تعداد گور در همین منطقه بیشتر از میزان ذکر شده توسط ایشان می باشد اما می توان گفت که اظهار نظرهای بعضی از مسئولین در خصوص اجزای محیط زیست –که بعضاً در نوع خویش نادر می باشد- نشانگر عدم اطلاع و درک درست از محیط زیست بوده و یا به عبارتی این افراد فاقد سواد محیط زیستی هستند. 

انجمن آموزشگران محیط زیست آمریکای شمالی کسی را باسواد محیط زیستی می داند که بصورت فردی یا گروهی در رابطه با محیط زیست تصمیمات آگاهانه گرفته و بر اساس همین تصمیم برای اقدام عملی در جهت بهبود و رفاه حال افراد، جوامع و محیط زیست جهان آماده بوده و در زندگی مدنی مشارکت نماید.
استیضاح وزیر ضد محیط زیست می تواند یک فرصت باشد
 مهمترین حوزه هایی که یک فرد با سواد محیط زیستی بایستی درباره آن آگاهی داشته باشد عبارت است از: هوا، ‌اقلیم و آب و هوا، زیست بوم‌ها (اکوسیستم)، انرژی، محیط زیست و جامعه، غذا، آمایش سرزمین – استفاده موثر و پایدار از زمین. در غیر اینصورت فرد از دیدگاه محیط زیست بیسواد خواهد بود. چنانچه یک فرد بیسواد در منصبی قرار گیرد این بیسوادی در عملکرد وی خود را نشان داده و منجر به وارد آمدن لطمات و آسیب هایی خواهد شد که گاه غیر قابل جبران خواهد بود. این موارد آنقدر فراوان هستند که به ذکر مثال نیازی نیست. 

گور ایرانی زمانی در پهنه های وسیعتر از میزان فعلی در کشور عزیزمان وجود داشته است و حفظ این تعداد در منطقه فعلی نشانگر مهیایی و توان بالای منطقه در حمایت از این گونه می باشد لذا بین بردن این زیستگاه به بهانه استخراج مواد معدنی و یا ایجاد اشتغال به هیچ عنوان منطقی و مقبول نخواهد بود. 

اما مصیبت بارتر از این قضیه این است که این اظهار نظر از جانب وزیر و مدیر دولتی است که خود را محیط زیستی ترین دولت تاریخ ایران می داند. این موضوع تجلی همان حرف حضرت لسان الغیب است که می فرماید:

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

مـشکلـی دارم ز دانشـمنـد مـجلـس بـازپـرس
تـوبـه فرمـایـان چـرا خـود توبـه کمـتر می کنند

اما خوشبختانه در سلسله مراتب حاکمیتی ما، نهادی به نام قوه مقننه ناظر بر اعمال و رفتار دولت می باشد و نمایندگان مجلس به استناد اصل 89 قانون اساسی برای اعمال نظارت و مراقبت از قوه مجریه از اختیار استیضاح برخوردار هستند. 

حال وقتی در موضوع با اهمیتی همانند محیط زیست که مقام معظم رهبری بارها بر ارزش و اهمیت آن تاکید فرموده و معظم له حتی ساخت مسجد و حوزه علمیه را منوط به اخذ مجوز از سازمان متولی می دانند، فراکسیون محیط زیست هم به عنوان نماینده و هم بعنوان افرادی که دارای سواد محیط زیست بوده و در فراکسیون مذکور جای گرفته اند باید به این موضوع ورود کرده و از وزیر یا مسئولی که در زمان نزدیک به انتخابات با اظهار نظرهای ضد محیط زیستی و کم ارزش و کم اهمیت دانستن محیط زیست عملاً کمر به تخریب و نابودی آن بسته است توضیح بخواهند. 

مطمئناً عدم رأی اعتماد مجدد به وزیری که به محیط زیست توجهی ندارد می تواند اخطاری به دیگر مسئولینی باشد که به هر دلیلی ضد محیط زیستی هستند لذا اگر فراکسیون محیط زیست توان ورود به این موضوع را داشته باشد و در راستای منویات داهیانه رهبر انقلاب به نشانه حمایت از محیط زیست بتواند وزیر ضد محیط زیست را استیضاح نماید از این منظر می توان گفت که استیضاح وزیر ضد محیط زیست می تواند یک فرصت برای محیط زیست باشد.

*کارشناس محیط زیست
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۴
میناب نجم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
0
0
http://najmngo.org/
سایت مارا دنبال کنید با اخبار جشنواره خرس سیاه اسیایی در میناب
حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
0
0
ژست دولت حامی محیط زیست فقط شعار است وبس .این دولت بیشترین لطمه را به محیط زیست زده از انتخاب مدیران ناتوان گرفته تا .تخریبهای زیستمحیطی که انجام میدهد.پس همه چیز شعار است وشعار.
عامری فر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
0
0
آقای باتو عزیز چرا استیضاح اون بنده خدا از سر خوبی این حرفه را زده آخه چرا معادن اون زیر بمانند و فاسد شوند باید هرچه زودتر بیرون کشیده بشن وخورده بشن سزاوار نیست آیندگان از معادن فاسد شده مصرف کنند؟!1
زندی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
0
0
میزان اهمیت محیط زیست در برنامه ششم هیچ تغییر محسوسی نسبت به گذشته نداشته و این یعنی شعار محیط زیستی و عمل ضد محیط زیستی در دولت آقای دکتر روحانی.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین