کد خبر: ۳۳۶۶۷
تعداد نظرات: 18 نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۸
چند روز پیش خبری در کانال خبری رسمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر احیای تالاب گندمان طی دوسال گذشته منتشر شد. بخشی از خبر منتشره را عینا نقل می کنم: " تالاب گندمان که تا سه سال پیش به سرعت روند خشک شدن را طی کرده بود، دو سال است با اجرای طرح احیا، زندگی به آن بازگشته است" .
سعید یوسف پورزیست بوم/ سعید یوسف پور*: یک کنشگر محیط زیست همواره پایند اخلاق محیط زیستی است. در طول سال های فعالیتم در حوزه محیط زیست به این باور رسیده ام که لازمه حفاظت از محیط زیست التزام و رعایت اصول اخلاقی محیط زیست می باشد و اساس این اصول اخلاقی احترام به همه موجودات و مخلوقات خداوند است. 

کسی که برای حفظ حیات، حرمت قائل می شود؛ لاجرم به طریق اولی به فرد فرد انسان ها نیز احترام می گذارد. باورم این بوده است که بر خلاف سیاستمداران و سیاست بازان بی اخلاق، یک کنشگر محیط زیست در هر جایگاه و مقامی که باشد، هیچگاه برای اثبات خود به نفی دیگران نمی پردازد و برای این مهم، توانمندی ها و نتیجه فعالیت هایش را عرضه می کند و کتمان خدمات دیگران را پله ای برای خوب نشان دادن خود، نمی سازد.

اعتقاد دارم محیط زیست و فعالیت های با محور محیط زیست نباید با مسائل سیاسی آغشته شود یا اینکه محیط زیست به عنوان ابزاری در دست سیاست بازان قرار گیرد. همانگونه که انحلال سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس قبل را حرکتی کاملا سیاسی و دور از عقلانیت می دانستم و بیان کردم، امروز نیز نفی کامل خدماتی که درگذشته انجام شده را حرکتی غیر اخلاقی و دور از موازین و چارچوب کنشگران محیط زیست می دانم. 

به دور از نفی خدمات ارزنده و ضعف های مشهودی که در دوره های پیشین محیط زیست وجود داشت، دولت یازدهم قدم های مثبتی در حوزه محیط زیست مخصوصا در زمینه تدوین ضوابط، قوانین و مقررات برداشته، به نظرم در بخش هایی آنقدر دست دولت برای دفاع پر است که لزومی برای انکار برخی کارهای مثبتی که قبلا صورت گرفته، نباشد.

چند روز پیش خبری در کانال خبری رسمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر احیای تالاب گندمان طی دوسال گذشته منتشر شد. بخشی از خبر منتشره را عینا نقل می کنم: " تالاب گندمان که تا سه سال پیش به سرعت روند خشک شدن را طی کرده بود، دو سال است با اجرای طرح احیا، زندگی به آن بازگشته است" .

حال آنکه واقعیت به گونه دیگر است. پس از احداث بند ذخیره آب در حدود دو دهه پیش بر روی تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری و ممانعت از خروج حقابه تالاب گندمان از چغاخور، عملا خشکی تالاب گندمان آغاز شد و به دلیل بافت و ساختار بستر تالاب گندمان، هر سال آتش سوزی های گسترده زیر سطحی در این تالاب رخ می داد که گسترده ترین آن به مدت چهل شبانه روز در سال 88 اتفاق افتاد. در آن زمان تلاش رسانه ای فعالان محیط زیست تا حد زیادی باعث روشن شدن اذهان عمومی در خصوص اهمیت تالاب و خطرات متوجه آن، شد. 

در سال 89 زمانی که من تصدی اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری را برعهده گرفتم یکی از اصلی ترین اولویت های کاری ام را توجه به احیاء و حفاظت از تالاب ها قرار دادم.

 از ابتدای سال 90 تدابیر لازم برای پیشگیری از حریق در تالاب گندمان اتخاذ شد؛ حضور سه محیط بان تمام وقت در محل تالاب، ایجاد مرکز مدیریت تالاب ها در اتاقی در ساختمان شهرداری و بعدا ساختمان بخشداری گندمان، استقرار خودرو کمک دار، تراکتور، تانکر های حمل آب، دوکیلومتر لوله برزنتی، پمپ های لجن کش، کانسک برای استقرار محیط بانان و... از جمله اقداماتی بود که همان سال اول اجرای برنامه احیاء، باعث شد هیچ آتش سوزی در تالاب رخ ندهد.

در گام بعدی با همکاری تشکل مردم نهاد تسنیم، کارگاه های مشورتی و آگاه سازی برای جوامع محلی، کشاورزان و شوراهای اسلامی شهر و روستا برای جلب مشارکت برگزار شد.

در آبان 1390 طی سفر استانی هیات دولت به استان چهارمحال و بختیاری، کلنگ احداث مرکز مدیریت تالاب های چهارمحال و بختیاری در حاشیه تالاب گندمان توسط مهندس محمدی زاده؛ رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست بر زمین زده شد.
تالاب گندمان
تالاب گندمان
تالاب گندمان، زمستان سال 92/ عكس: محمود رئيسي، خبرگزاري ايرنا


در بهار و تابستان 91 با تلاش  شبانه روزی محیط بانان و حمایت و همراهی مردم محلی، بند خاکی موقتی در خروجی تالاب (اشکفت زلیخا ) احداث شد و همزمان با آب تامین شده توسط کشاورزان منطقه، حدود ده درصد از مساحت تالاب آبگیری شد که عملا با آبگیری ده درصد سطح تالاب درمرداد ماه سال 1391 زندگی مجدد به بخشی از تالاب گندمان بازگشت. 

در سال 1392 با احداث بند خاکی مستحکم بر خروجی تالاب و مدیریت روان آب های فصلی بارندگی، عملا حیات کامل به تالاب گندمان بازگشت. در همان سال کار احداث ساختمان مرکز مدیریت تالاب ها (پاسگاه محیط بانی تالاب گندمان) و ساختمان پاسگاه محیط بانی چغاخور از محل اعتبارات ملی در حال انجام بود. در بهمن ماه سال 92 در شهر تبریز همزمان با روزجهانی تالاب ها، من و تیم تحت مدیریتم به دلیل تلاش های موثر برای احیاء و حفاظت تالاب گندمان توانستیم عنوان قهرمان تالاب کشور در بخش دولتی را کسب کنیم.

در تابستان سال 93 احداث ساختمان مرکز مدیریت تالاب ها (پاسگاه محیط بانی تالاب گندمان) به پایان رسید و در این ساختمان که مجهز به تجهیزات انرژی خورشیدی بود، محیط بانان مستقر شدند. در همان زمان برای اولین بار بعد از سالیان متمادی، در تالاب گندمان سیزده گونه پرنده آبزی و کنار آبزی، زادآوری داشتند.

 با این اوصاف اجرای "طرح احیای تالاب گندمان"، نه دو سال پیش، بلکه از سال 89 کلید خورد و در دو سال پیش عملا به نتیجه کامل رسید. مسئولان امر تلاش هایی از جمله ترمیم بال های شمالی و شرقی بند خاکی به منظور ممانعت از ورود آب به زمین های کشاورزی  یا احداث اتاقی برای تجهیزات و خودرو مدیریت بحران در کنار ساختمان اصلی مرکز مدیریت تالاب برای تکمیل کارهای گذشته انجام دادند. اما انکار اقدامات دوره قبل و ثبت چنین رویدادی به نام خود، اتفاقی ناخوشایند و غیر اخلاقی است و زنگ خطر بزرگی برای مدیریت محیط زیست خواهد بود. 

محیط زیست کشور از چالش های زیادی رنج می برد و تلاش هایی منجر به نتیجه ای که به جلوگیری از تخریب یا احیای اکوسیستم های آسیب می انجامد، بارقه های امید و خوشحالی را در دل دوستداران محیط زیست زنده نگه می دارد. همه افرادی که مدعی کنشگری محیط زیست هستند - از جمله خود من- باید تلاش کنیم قبل از هر اقدامی، اخلاق محیط زیستی را در روح، روان، جان و دل خود نهادینه کنیم.

 شکی نیست که مقامات عالی دولت به ویژه خانم دکتر ابتکار به هیچ وجه راضی نیستند که عده ای برای مثبت نشان فعالیت های خود، متوسل به اخبار عملکرد کذب و انکار خدمات گذشته شوند.

*مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱۸
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
4
22
آقای یوسف پور مشخص است که شما به دقت رصد می کنید و منتظر کوچکترین سوژه هستید تا با استفاده از آن جنجال به پا کنید. اینکه شما می گردید تا در پیچ و واپیچ یک شبکه ی مجازی یک جمله را انتخاب کنید و با آن یک بحث سیاسی ایجاد کنید به هیچ وجه پسندیده نیست. حال آنکه جملاتی که شما آورده اید در هیچ یک از مجاری خبری رسمی سازمان مشاهده نمی گردد. جای تاسف است که با نزدیک شدن به انتخابات شما پروژه ی تخریب سازی سازمان را آغاز کرده اید این درحالی است که جنایت های زیست محیطی دولت گذشته ی شما بر کسی پوشیده نیست.
علی مدنی
|
United Kingdom
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
5
17
آقا اصلا بنچاق تالاب گندمان واسه شما:)
اصلا بنچاق کل استانتون واسه شما:) :)
مسئله ی محیط زیست که لازم به این بحث های مخرب سیاسی نداره که .... با چشم میشه دید... انصافا طی سفری که 2 ماه پیش به چهارمحال و بختیاری داشتم از دیدن وضعیت تالاب ها نسبت به گذشته شگفت زده شدم.
اتفاقا آفت محیط زیست کشور بحث های سیاسی اینطوریه.

هفت شهر عشق را عطار گشت
ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
سلام
من هم تازگیا رفتم تالاب گندمان. واقعا زیبا و پر آب شده، یکبار هم نزدیک سال 92 رفتم که تقریبا در حال خشک شدن بود
saba
|
United States
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
3
5
سلام فکر کنم به جای اینکه از احیای تالاب گندمان خوشحال باشید از نوشته ی شما بیشتر بوی ناراحتی می آید. توجیحات شما مانند این است که بگوییم فردی که برای اولین بار ساختمان محیط زیست در استان را افتتاح کرد صاحب همه ی موفقیت های بعدی است. اقای نویسنده این را بدانید که در همه ی امور پیشرفت مهم است نه کلید زنی والا سنگ روی سنگ بند نمی شود. چیزی که الحمدالله الان مهم است روز به روز بهتر شدن تالاب است.
اینکه شما از لابه لای این همه شبکه های مجازی که متاسفانه تحریف هم در آنها زیاد است، جمله ای را انتخاب و شروع به نوشتن متن بلند بالای "سیاسی" و تخریب می نمایید "زنگ خطر بزرگی " است. "یک کنشگر محیط زیست" نباید "اخلاق" را زیر پا بگذارد و از تخریب دیگران پلی واهی برای ترقی خود بسازد. مایه ی تاسف است که این متن بی اخلاق دم از اخلاق می زند.
صولتي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
7
4
عملكرد آقاي دكتر يوسف پور نشان داده كه نگاه سياسي به محيط زيست نداشته و ندارد
در دولت قبل محكم و استوار جلوي پروژه مخرب محيط زيست مانند، سد خرسان، انتقال آب سبزكوه، بهشت آباد و ... ايستاد.
در يادداشت آقاي يوسف پور از عملكرد دولت فعلي در حوزه محيط زيست دفاع شده، من كه جايي از متن حمله به دولت نمي بينم.
اي كاش، از اين ديدگاهها و قضاوتها و اخلاق مغرضانه و پوچ دست برميداشتيم و قدر افرادي چون دكتر يوسف پور را مي دانستيم و عملكرد خوب و خالصانه ايشان را الگوي كار خود قرار مي داديم. كشور ما براي حيات و نجات خود به وجود مديراني چون جناب دكتر يوسف پور نياز دارد
پاسخ ها
اسلامی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
آقای صولتی بزرگوار، لطفا اطلاعات خود را به روز و علمی کنید و به صورت احساسی با قضیه برخورد نکنید. حقیقت طرح های انتقال آب، چیز دیگری است که متاسفانه قبلا بدون مجوز زیست محیطی شروع شده اند و ظرف چند ماه گذشته سازمان محیط زیست بحث های جدی روی غیر علمی بودن و توقف برخی از آنها داشته است. البته نقش سمن ها و کمپین های مردم نهاد در این قضیه نباید فراموش شود. بعلاوه جناب صولتی عزیز خدمت حضرتعالی عرض می کنم که وجود این صفحه خود موید نگاه سیاسی آقای دکتر به محیط زیست است چراکه موضوع بحث شده موضوعی خاص ایشان است و فراگیر نیست که نشر عمومی شود.
علي اميني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
2
آقاي محمدرضا، ممنون از كامنتي كه گذاشتيد، گفته دكتر يوسف پور رو با كامنت خودتان تاييد كرديد، ايشان هم نبودن اخلاق را در محيط زيست فاجعه دانستند كه شما با ادبيات خودتان ، مثالي شديد بر قول اين فعال محيط زيست كه فعاليت و خدمات شان برا همه ما آشناست
ترانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
6
ای کاش این فرهنگ ایجاد شود که محیط زیست یک مسئله ی ملی است و ربطی به این دولت و آن دولت ندارد. مدیران قبلی به جای اینکه میراث خواهی کنند باید دلسوزانه با دولت فعلی در جهت محیط زیست گام بردارند و آنها را یاری دهند. نباید مشکلات شخصی در قالب اخلاق با محیط زیست مخلوط شوند. یقینا افرادی که اینگونه متن ها را می نویسند و حاشیه سیاسی درست می کنند خیرخواه محیط زیست کشور نیستند.
سعيد يوسف پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
6
5
دوستان گرانقدر، من به هيچ وجه قصد تخريب سازمان حفاظت محيط زيست را نداشته و ندارم چرا كه خودم نيرو و فرزند اين سازمان هستم. در اين دوره كارهاي بسيار ارزنده اي صورت گرفت كه جاي تقدير دارد، نقاط ضعفي هم در بحث هاي مديريتي، إمكانات و مالي وجود دارد. همانگونه كه در دوره هاي قبل نيز كارهاي مثبت صورت گرفت و ضعف هايي هم وجود داشت.
بحث و دغدغه من رفتار هاي سياسي مديريتي است كه وجود دارد و بعضا در لايه هاي مديريتي سازمان حفاظت محيط زيست نيز ديده مي شود. از قضا ناراحتي و واكنش من به اتفاقاتي است كه محيط زيست را ابزار تخريب فرد يا گروه ها قرار مي دهد و به دنبال مقاصد و منافع سياسي است.
به هيچ وجه به دنبال تخريب دولت براي انتخابات نيستم. چرا كه معتقدم تا فهم محيط زيستي و درك اكولوژيك در منتخبين ملت - خواه اصواگرا و خواه إصلاح طلب - وجود نداشته باشد، دردي از محيط زيست درمان نمي شود.
درمان دردهاي محيط زيست تنها در انتخاب افرادي است كه قلبا به محيط زيست اعتقاد داشته باشند.
هر كس با هر عقيده سياسي (در چارچوب قانون اساسي) قدمي براي حفظ محيط زيست بردارد به همه ابناء بشر خدمت كرده و قابل تحسين و تقدير است و بنده هم اردتمندش هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
جناب دکتر یوسف پور عزیز، اگر این متن تخریب نیست پس چیست؟ در همه ی ادارات کشور برای کوچکترین کارهای انجام شده سند و مدرک در بایگانی ها موجود است. می توانستید از طریق اداری اگر مشکلی وجود دارد پیگیری کنید.
با نهایت احترامی که برای شما و دوستان قائل ام، به نظر می رسد از موقعیت مطبوعاتی خود استفاده ی نادرستی جهت به اثبات رساندن خود انجام داده اید. عوض شدن مدیران در همه ی دوره ها وجود داشته است و هیچ مدیری تا آخر عمر مدیر نمی ماند.
از نویسندگان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
با عرض سلام و ادب خدمت همه ی دوستان محترم. به نظر حقیر مطالب خاص اینچنین که مربوط به جغرافیای مشخص و افراد مشخص است (و به عبارتی جنرال نیستند)باید در قالب مناظره بین طرفین بیان گردد تا صحبت های طرفین دیگر ماجرا شنیده شود و خدایی نکرده یکطرفه به قاضی نرویم؛ و خدایی نکرده باعث تخریب شخصیت بزرگواری نگردیم زیرا فقط معصومین (ع) در گفتارشان و برداشتشان از موضوعات مصون از خطا بوده اند. لذا بنده ی حقیر می پندارم که با توجه به خبرهای خوشی که هر روزه، نه فقط از تالاب گندمان بلکه از محیط زیست چهارمحال به گوش می رسد مجال طرح این مسئله به صورت رسانه ای کمی عجولانه بوده است.
در آخر به عقیده بنده نویسندگان محیط زیستی عزیز باید موضوعات جهان شمولی انتخاب نمایند که به صورت علمی و مستند فهم و فرهنگ زیست محیطی اکثریت جامعه را بالا ببرند و مسیری رو به جلو در حوزه ی محیط زیست کشور ایجاد نمایند. به عبارت دیگر خوانندگان باید پس از مطالعه، این احساس درونشان به وجود آید که مطلب مفیدی بر دانش محیط زیستی آنها افزوده شده است.
به امید روزی که همه ی تالاب های کشور مثل تالاب گندمان سرزنده و پویا شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
5
4
من با نظر آقای یوسف پور کاملا موافقم .چرا که آنچه که واقعیت دارد قابل کتمان نیست را گفتند ،شوربختانه بعضا در این دوره از مدیرانی بسیار ضعیف که غالبا بر اساس رابطه انتخاب شدند بهره گیری شد در حالی که حتی کوچکترین سابقه مدیریتی در سطح مدیر کلی نداشتند یا در جاههای کوچک خدمت کردند و اکنون در استانهای مهم مدیر شدند ،فردی از ریاست یک اداره شهرستانی در استانی بسیار کوچک به مدیر کلی یک استان گماشته میشود ،بعد از مدتی از استانی مرزی به استانی صنعتی فرستاده میشود ،چون از یک قوم خاص است ،یا اینکه جانشینش معاون چند ماهه ایست که کمترین تجربه مواجهه با شرایط بحران محیط زیست در آن استان مهم دارد ،یا مدیری که یکباره از رییس اداره یگان میشود مدیر کل!یا مدیرانی که اصلا کارمند محیط زیست نیستند و تا چند ماه دیگر بیشتر مهمان پردیسان نیستند .
خوب این روشن است که افراد ضعیف برای پر کردن کارنامه خود دستاوردهای مدیران قبلی را نه به عاریه بلکه غاصبانه بنام خود میزنند که به این می گویند بی اخلاقی و سرقت کارنامه گذشته گان ،در این دوره مدیران کلی هستند که با واسطه و رابطه یک شبه هیات علمی دانشگاه محیط زیست میشوند بدون توجه به شایسته سالاری ،اما این رانت چه کارها که نمی کند ،این افرادی که به نا حق و همه جوره مورد حمایت خانم ابتکار هستند و مسببین آن باید در آخرت جوابگو باشند،اما مدیرانی بسیار موفق نیز در این دوره هستند نظیر خوزستان ،اصفهان،مازندران ،گیلان و چند استان دیگر که مردانگی دارند و نه تنها در آمار و اطلاعات دست نمی برند ،بلکه قدر دان گذشتگان هم هستند .
به نظر میرسد جناب مدنی و محمد رضا کمی با نویسنده مشکل شخصی دارند و اینطور ایشان را مورد حجمه قرار دادند،چرا که در نوشتار ایشان اثری از تخریب یا جنجال دیده نمی شود،بهتر است پایگاه زیست بوم یک نظر سنجی را طراحی کند تا هم مدیران فعلی و فبلی را چه در سازمان و استانها بتوانند ارزشیابی کنند و دیگرا نمره بدهند که آیا شرایط کنونی مقبول است یا گذشته ، یک نظر سنجی کنید نظر شما در مورد مدیری که در اطلاعات دست میبرد چیست؟نظر شما در مورد مدیران رانتی چیست؟نظر شما در مورد هیات علمی شدن با رانت چیست؟نظر شما در مورد بی تفاوتی در انتصابات رابطه ای چیست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
آفرین ، واقعیتها را گفتید
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
3
8
داداش حیاط خونه ما هم تو زمستون تالاب میشه
اگه راست می گی از تابستون 92 عکس بزار
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
6
برای من نوعی نه جناب سعید یوسف پور فرقی می کند و نه کس دیگر. سلسله ای از مدیران می آیند و می روند. مهم نجات گندمان از نابودی و دسن درازی دیگر ارگان ها به آن می باشد. میرزا ابراهیم خان کلانتر به سرجان ملکم گفته بود:

... برای ایرانیان زندی و قجر هیچ تفاوتی نداشت. کشور از جنگ های بی پایان سرکشان خسته شده بود و مردم تنها کسی را می خواستند که صلح و امنیت را برقرار و پایدار نماید.
محیط بان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
2
5
من محیط بان چهارمحال بختیاری ام. خداوکیلی وضعیت رسیدگی به محیط بانا توی دوره اقای مهندس احمدی خیلی بهتر شده. وقتی محیطبان راضی باشه محیط زیست هم می مونه. اینو می تونید از همه ی بچه ها بپرسید. در جواب آقای صولتی عزیز اقای دکتر یوسف پور شخصیت رسانه ای قلمش از عملکردش بهتره
وحید کریم زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
5
4
آقای دکتر یوسف پور خیلی محترم و مودب نوشته. چرا اینقدر بی انصافی می کنید. اکر مخالف هستید بفرمایئد با کجای متن مخالف هستید دی
م حق شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
0
2
من از کارمندان محیط زیست چهارمحال و بختیاری هستم. هم آقای یوسف پور هم آقای احمدی از مدیران بسیار خوب، صادق، دلسوز و متعهد کشور هستند. آقای یوسف پور در زمان مدیریتش با اینکه مدیر جوانی بود کارهای بزرگ را انجام داد از جمله همین احیای تالاب گندمان و پیگیری ثبت ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و معرفی مناطق تحت مدیریت جدید و... درباره پروژه های مخربی مانند سد خرسان، انتقال آب بهشت آباد و سبزکوه نیز مقاومت های زیادی کرد و حتی با استاندار و نماینده های مجلس هم درگیری های شدیدی داشت. نکته جالب این هست که در مدت مدیر کلی آقای یوسف پور، آقای احمدی مدیر کل فعلی به عنوان نزدیک ترین رفیق و همکار کنار او بود. کما این که بعد از تغییر مدیریت، آقای احمدی کارهای نا تمام آقای یوسف پور را ادامه داد و موفقیت های چشمگیری نیز در سطح کشور داشت.
تصور من این بود که این دو نفر کماکان همفکری و مشورت دارند. اما ظاهرا در مورد احیای تالاب گندمان و ثبت ذخیره گاه زیست کره و ... به گونه ای رفتار و اطلاع رسانی شد که برخی از جمله آقای یوسف پور این برداشت را کردند که زحمات زمان وی به نام این دوره دارد ثبت می شود.
تا آنجا که من شنیده ام، اداره کل استان خبری مبنی بر حضور غاز پیشانی سفید کوچک را منتشر کرد، در باز نشر این خبر در کانال تلگرام سازمان حفاظت محیط زیست، در انتهای خبر پاراگرافی اضافه شد که خبر از احیای تالاب گندمان در دو سال اخیر می داد. گویا اداره در این باره نقشی نداشته و مسئولان کانال سازمان این کار را انجام دادند.
مطلب آقای یوسف پور زنگ خطری درست و بجا برای همه مدیران است، اما در خصوص اتفاقات یک سال اخیر که موجبات تکدر وی را به وجود آورده بیشتر سوء برداشت ناشی از اطلاع رسانی غلط به نظر می رسد باشد تا بی اخلاقی محیط زیستی.
افرادی که از آب گل آلود ماهی خود را می گیرند هم بدانند که نه آقای احمدی و نه آقای یوسف پور به هیچ وجه روحیه استفاده ابزاری و سیاسی از مسائل محیط زیستی را ندارند. تا آنجا که می دانم هر دوی آنها برای محیط زیست متحمل فشارهای مختلف شده و در این راه زیان ها و خسارت های جسمی و روحی و مالی و خانوادگی فراوان دیده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین