به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۳۳۶۲۲
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
‌امروز تهران میزبان مدیران و کارشناسان برجسته ملی و بین‌المللی حوزه «مدیریت سبز» است که می‌تواند نوید بخش یک رویکرد معطوف به جامعه برای پاسداری از سرمایه‌های نسل حاضر و نسل‌های آتی کشور باشد.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: ‌امروز تهران میزبان مدیران و کارشناسان برجسته ملی و بین‌المللی حوزه «مدیریت سبز» است که می‌تواند نوید بخش یک رویکرد معطوف به جامعه برای پاسداری از سرمایه‌های نسل حاضر و نسل‌های آتی کشور باشد. 

مقوله‌ای که بیش از آن که نیازمند مدیران ارشد باشد، نیازمند شهروندان مسئول است. فرآیندی که هر ایرانی در هرجای کشور می‌تواند در آن مشارکت کند و حصول توفیق در آن راهی جز مشارکت اجتماعی هوشمندانه و باورمندی ندارد.

مدیریت سبز، از آن واژگانی است که بتازگی بسیار تکرار می‌شود و ناظر بر یک رویکرد مدرن است که بر یکپارچگی اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی تاکید دارد، و البته مثل بسیاری دیگر از حرف‌های خوب، بیشتر در حد همان حرف خوب متوقف می‌شود.

از منظر کارشناسی، راهبری مبتنی بر رویکردهای دوستدار محیط‌زیست و توسعه فرآیندها، یادگیری، هدایت، نوآوری و مشارکت پایدار اجتماعی از طریق مسئولیت‌پذیری، مفاهیم بنیادین مدیریت سبز قلمداد می‌شوند که در صورت برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند، علاوه بر گسترش و تضمین سلامت عمومی، موجب کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید و پایداری ثروت ملی نیز می‌شود.

انرژی، آب، صدا، هوا، تنوع زیستی، حمل و نقل، فضای سبز، پسماند، ایمنی، بهداشت و مقوله‌های بسیار دیگری به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه قرار می‌گیرند.

گرچه مشکلات زمان اجرا، می‌تواند هر فرآیندی را از یک رویکرد پویا به یک نقطه ایستا و از یک محرک به یک ترمز تبدیل کند و مدیریت سبز هم از این آفت درامان نیست، اما تجربه نشان داده است در تصمیمات کلان ملی، هر گاه جامعه هدف و مشارکت‌کنندگان اصلی احساس کنند از منافع آن بخصوص مزایای قابل حصول در کوتاه‌مدت برای خودشان یا بلند مدت برای فرزندانشان برخوردار می‌شوند، با اشتیاق بیشتری استقبال می‌کنند.

کوتاه سخن آن که، می‌شود انبوهی از آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مستند و مستدل علمی در زمینه اهمیت و لزوم مدیریت سبز در ایران آماده و منتشر کرد، اما به‌نظر می‌رسد تا زمانی که نتوانیم مردم را به‌صورت ملموس با مزایا و منافعی که از آن خواهند بُرد آشنا کنیم، نمی‌توانیم به برداشتن گام‌های موثر امیدوار باشیم و مثل همان واژگان اتاق فکر و خرد جمعی و اقدامات راهبردی تنها از تکرار ترکیب «مدیریت‌سبز» سرخوش می‌شویم.

* کارشناس محیط زیست

جام جم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۲
دوپای کوچک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
0
0
دوپای کوچک می گوید
دکتر جون سلام چه عجله ای داری یک شبه که نمیشه همه باهم مدیرسبز بشن خودت که استادی وبهتر میدونی مدیرا معمولا یکی یکی سبز میشن حالا زیادم نگران نباش مدیر سبز کم نداریم سه تاازاون بزرگاشونم تازگیا سبز شدن . نشونی بدم؟ اونیکه میخواد کارخونه مونتاژ گورخر بسازه ، اونیکه میخواد آب دریای خزر رو خالی کنه تو دشت مرکزی واونی که بجای آب نفت ریخته تو حلق تشنه هور العظیم . خوب تازه حالا نزدیک بهاره، کمی صبرکن اردیبهشت بیاد تا مدیرای سبز سابق واسبق هم پیداشون بشه مثلا اونکه شکم البرزرو به بهانه بزرگراه شکافت وزمینوی اطرافشم به جای دستمزد داد به پیمانکارا ، اونیکه .... چقدر دیگه مدیر سبز میخوای ؟ مگه میخوای سوپر سبزی راه بندازی؟
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
0
0
دوپا جان:
میدانی چرا مدیران و کارشناسان محیط زیست معمولاً در حال ارائه گزارش عملکرد یا در حال دفاع هستند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین