کد خبر: ۳۳۶۰۴
تعداد نظرات: 10 نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۵
چرا با دلفیناریوم و باغ وحش که می‌توانند برای شهروندان کارکرد آموزشی و برای محققان کاربرد آزمایشگاهی داشته باشند، مخالفت می‌شود، اما نگهداری تمساح در استخر خانگی یا انواع پرندگان استوایی در زیرزمین و بام و مغازه، موجب اعتراض ما نمی‌شود؟
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/ اصغر محمدی فاضل*: در نگاه نخست این‌که فعالان محیط زیست بدون لکنت اعتراض خود را از مجاری قانونی به گوش مقامات برسانند اتفاق مثبتی است، اما خوب است از زاویه دیگری نیز به این پرسش بپردازیم که مراکز نگهداری حیات وحش، چرا آری؟ چرا نه؟

به‌دلیل این‌که به اسارت جانوران چه خانگی یا در قفس و باغ و آکواریوم هیچ علاقه‌ای نداشته و ندارم، قطعاً در دسته مخالفان باغ وحش قرار می‌گیرم، اما به‌عنوان یک کارشناس محیط زیست و البته یک شهروند حساس به موضوعات اجتماعی، با پرسش‌هایی چند مواجه‌ام.

مثلا این‌که چرا در جامعه ما حساسیت زیادی به نگهداری حیوانات خانگی از سگ گرفته تا ایگوانا و مار پیتون و در مواردی حتی ببر و شیر وجود ندارد؟ 

اگر اسارت حیوان در قفس باغ‌وحش آزاردهنده است طبعاً نگهداری‌اش در قفس، لانه و آکواریوم شیشه‌ای خانگی هم نباید پذیرفته شود. به بیان ساده تر، چرا با دلفیناریوم و باغ وحش که می‌توانند برای شهروندان کارکرد آموزشی و برای محققان کاربرد آزمایشگاهی داشته باشند، مخالفت می‌شود، اما نگهداری تمساح در استخر خانگی یا انواع پرندگان استوایی در زیرزمین و بام و مغازه، موجب اعتراض ما نمی‌شود؟ 

اگر گله می‌کنیم که باغ وحش‌های ایران شرایط بهداشتی بدی دارند (که متاسفانه اغلب به همین شکل است)، آیا تضمینی وجود دارد که همه حیوانات خانگی در بهداشت و آرامش و امنیت کامل باشند؟ 

مگر نه این‌که همین چند سال قبل یک شیر آفریقایی که در بام یک خانه در میدان هفتم تیر تهران نگهداری می‌شد به علت سوء تغذیه جان خودش را از دست داد؟ اصلا کسی از تعداد و تنوع گونه‌هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند، آماری دارد؟ 

آیا حیوانات اسیر در خانه‌های ما بیشترند یا در باغ وحش‌ها؟ تاکید می‌کنم که به شخصه با اسارت هر حیوانی تحت هر عنوانی مخالفم، اما این سوال را هم دارم که چرا به نگهداری حیوانات خانگی اعتراضی نمی‌شود؟ آیا چرخه اقتصاد زیرزمینی و قاچاق هم به اندازه اقتصاد باغ‌وحش‌داری شفاف هست؟ آیا حیوانات شهری، بارکش، تخمگذار، گوشتی و شیرده که روزانه در مقیاس میلیونی مورد آزار قرار می‌گیرند یا سلاخی می‌شوند، حقوقی ندارند؟ چرا فقط دلفین و ببر و کرکس دارای حق هستند؟

در ابتدای هزاره اخیر تحقیقی در ژاپن نشان داد که تعداد زیادی از کودکان زیر شش سال، تحت تاثیر یک کارتون تلویزیونی، جوجه را با سه پا نقاشی کرده بودند! آن زمان، این را نشانه‌ای از فاصله گرفتن کودکان از طبیعت قلمداد کردند و اتفاقاً کارکرد آموزشی و اجتماعی باغ‌وحش‌ها مورد تاکید قرارگرفت. 

در ایران هم یک مطالعه میدانی نشان داد که استقبال گردشگران در نوروز امسال از دلفیناریوم‌ها، برخلاف هزینه نسبتاً گران بلیت، با آثار تاریخی رقابت کرده است. شاید ترجمه این رفتار اجتماعی این باشد که در صورت اعطای حق انتخاب گردشگری به کودکان (و حتی شاید ما بزرگسالان)، دید و بازدید حیوانات در اسارت به مشاهده بناهای فرهنگی و تاریخی ترجیح داده می‌شود.

به نظر می‌رسد برای حساس کردن افکار عمومی نسبت به «حقوق حیوانات» و این‌که صف بستن برای دیدن حیوانات در قفس و شیشه «ارزش» نیست، راه طولانی در پیش داریم.

* کارشناس محیط‌زیست

*جام جم 
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱۰
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
1
0
هرگونه باغ وحش باید تعطیل شود
باغ وحش شیراز یکی از آن باغ های وحشت است که به سیاهچاله حیوانات تبدیل شده، به عنوان نمونه گونه ای مانند خرس که روزانه دهها کیلومتر حرکت می کند درون یک محیط ۵۰ متری و یک قفس نگه داشتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
0
0
باغ وحش بابلسر این روزها آنقدر وضعیت نامناسبی از نظر بهداشت و غذا داره که صد رحمت به انبار قاچاقجی های مولوی
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
0
0
دلفیناریوم ها آرام آرام در حال گسترش هستند. مرضی که اگر جلوی آن گرفته نشود به زودی به سرنوشت باغ های پرندگان و باغ وحش ها دچار خواهند شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
0
0
دلفیناریوم، همچون باغ وحش و سیرک از جمله مکان هایی است که همواره مورد اعتراض حامیان حقوق حیوانات و دوستداران محیط زیست در سراسر جهان بوده است. انتقال و قاچاق دلفین ها، اسارت دلفین ها، آموزش همراه با شکنجه و اجبار دلفین ها به اجرای نمایش از جمله دلایل مخالفت حامیان حقوق حیوانات با دلفیناریوم ها در سراسر جهان است. گفته می شود هر سال، بیش از 20 هزار دلفین و نهنگ در تایجی ژاپن برای اجرای نمایش در دلفیناریوم ها زنده گیری می شود که بسیاری از آنها در مراحل شکار، نگهداری و انتقال می میرند. دلفین های وحشی معمولاً 40 تا 50 سال عمر می کنند و حتی دیده شده 90 سال عمر کنند اما حدود 80% دلفین های اسیر پیش از 20 سالگی می میرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
0
جاي تعجب است كه چرا شما از اينها دفاع ميكنيد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
چرخه اقتصاد زیرزمینی باغ‌وحش‌داری
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
0
0
بزرگترین سیرک آمریکا بعد از یک و نیم قرن اعلام کرد که به کارش پایان می دهد.

شرکت «برادران رینگلینگ» و سیرک «بارنوم و بیلی» در سال ۱۹۱۹ با اجرا نمایش سیرک «بهترین نمایش روی زمین» آغاز به کار کرد. حال بعد از گذشت حدود یک قرن و نیم این نمایش کارش را به پایان خواهد برد.

به گفته مدیر شرکت «فِلد اینترتینمنت» که بخش تهیه کنندگی شرکت «رینگلینگ» را بر عهده دارد، آخرین اجرای این نمایش تاریخی در ماه می برگزار خواهد شد.

شرکت فلد این خبر را در روز شنبه از طریق وب سایت خودش اعلام کرد و گفت دلیلش فروش پایین بلیط هاست، خصوصا از زمانی که فیل های سیرک را بازنشست کرده اند.

در چند سال اخیر اعتراض های عموم و انتقادهای گروه های محافظت از حیوانات موجب شد که شرکت «رینگلینگ» از فیل ها در اجراهای سیرک استفاده نکند. این در حالی است که این حیوانات جاذبه اصلی سیرک بودند.

گروه سیرک این شرکت با قطار به سراسر نقاط امریکا سفر می‌کرد و با نمایش حیوانات مختلف تماشاگران را به حیرت می آورد. شرکت «رینگلینگ» می‌گویدحیوانات دیگر مانند شیر، ببر، شتر، الاغ، و کانگرو که هنوز در اجراهای سیرک شرکت می‌کنند بعد از بسته شدن این شو به مکان مناسبی منتقل خواهند شد.

شرکت «فلد اینترتینمنت» به علاوه نمایش سیرک «رینگلینگ» نمایشهای شرکتهای بزرگ دیگری مانند «مارول» و «دیزنی» را نیز برنامه ریزی می‌کند.

این شرکت در کل سالانه حدود ۳۰ میلیون بازدیدکننده را به سوی نمایشهایی که سازماندهی کرده جذب می‌کند.

************

خدا رحم کند!
ورود آقا زاده ها به حیطه انجمن های به اصطلاح حامی حیات وحش گیرنده ارز خارجی و بودجه داخلی کم بود حال رسمن وارد حیطه سیرک و باغ وحش می شوند و با شیر و ببر باغ وحشی به خیال احیای نسل در طبیعت می افتند.

سینک رینگ رینگ و بارنوم به دلیل فشار گروه های حامی حیات وحش و کم شدن بازدیدکننده تعطیل شدند.

در ابتدای هزاره اخیر تحقیقی در ژاپن نشان داد که تعداد زیادی از کودکان زیر شش سال، تحت تاثیر یک کارتون تلویزیونی، جوجه را با سه پا نقاشی کرده بودن

در این بلاد ژاپون که سنجاقک یکی از مظاهر فرهنگی انهاست با کمک مربیان کودکان برکه های کوچکی را با پوشش گیاهی احیا کرده تا خود با چرخه حیات سنجاقک و دیگر زیستمندان آشنا شوند.

در کشور های دیگر با اجرای قانون و همایت از مجریان ان بدانگونه زیستگاهیی را غنی از حیات وحش و پوشش گیاهی و منابع آب و خاکی فراهم می نمایند که هم نخجیرگران و هم گردشگران بتوانند از مواهب طبیعی به شکلی پایدار بهره من شوند.

در این کشور ها بدون اینکه سوئ مدیریت را با شعار مرده باد کشتارچی لاپوشانی نمایند افراد از سنین پایین هم با شکارگری و فرهنگ ان و هم دیگر جنبه های اخت با طبیعت همچون عکاسی و مشاهده حیات وحش آشنا می شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
0
0
سوال خوبی است که چرا ما به نگهداری تمساح در استخر خانگی یا انواع پرندگان استوایی در زیرزمین و بام و مغازه، اعتراض نمیکنیم؟
یارمحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
0
پیش از این هیچ کدام از سمن‌ها، فعالان محیط زیستی و یا حتی مسئولانی که امروز داعیه حمایت از حیوانات باغ وحش را دارند، سراغی از حیوانات این باغ وحش ها نمی‌گرفتند چه برسد به آنکه بخواهند تصاویر و نوشته‌هایی در انتقاد از شرایط حیوانات در فضای مجازی منتشر کرده و یا برای نامه‌ای علیه باغ وحش ها امضا جمع کنند.
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
0
0
وجود حیوانات در داخل شهرها چه در سیرک ، چه باغ وحش و چه موزه‌ها تابع ضوابط و مقررات خاص خود است که باید حتما رعایت شوند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین