کد خبر: ۳۳۵۵۲
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
مهم‌ترین ایراد آن تغییر شرایط آب و هوایی اقلیم است. نمونه بارز آن، پروژه انتقال آب زاینده رود است که در برابر چشمان ماست.
رضا کیانیانزیست بوم/رضا کیانیان*: آیا از خودمان سوال کرده ایم که طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان چه مشکلاتی می‌آفریند؟ پروژه‌های انتقال آب در کل دنیا شکست خورده و کنار گذاشته شده‌اند. می‌توانید در اینترنت جست و جو کنید و ببینید. 

مهم‌ترین ایراد آن تغییر شرایط آب و هوایی اقلیم است. نمونه بارز آن، پروژه انتقال آب زاینده رود است که در برابر چشمان ماست. اگر آب دریای خزر را شیرین کنند نمک حاصل از این فرایند را چه باید بکنند؟ یا بايد به دریا برگردانند که باعث شوری بیش از اندازه دریاچه می‌شود که آبزیان ارزشمند خزر را نابود می‌کند و یا از آنجا ببرند به کویر که هزينه آن سرسام‌آور است.حفر گذرگاه آب شیرین از مازندران تا سمنان، به شالیزارها و مزارع و جنگل‌های هیرکانی چند هزار ساله صدمه جبران ناپذیر می‌زند.

در عین حال وقتی سمنان پرآب شود، مهاجرت استان‌های حاشیه کویر به سمنان آغاز می‌شود و باعث اختلاف میان ساکنان و مهاجران خواهد شد و به تنش میان استان‌ها منجر می‌شود.در توجيه انتقال آب از درياى خزر، بعضى‌ها عنوان مى كنند كه همسايگان شمالى دارند ورودى آب را كم مى كنند پس ما هم باید این کار را انجام دهيم.اين همان تفكرى است كه در مورد هواى تهران مرتكب مى شويم و می‌گوییم: «همه ماشين ميارند،چرا ما نياريم؟» يا در مورد آب‌هاى زير زمينى می‌گوییم: «همه دارند برمى دارند، چرا ما برنداريم؟»

در نهايت همه با هم مى بازيم.در نتیجه به جاى مقابله به مثل، بايد از راه حقوقى و ديپلماتيك جلوى كاهش ورودى و تخليه آلودگى هاى نفتى به درياى خزر را بگيريم.خوشبختانه بند مربوط به انتقال آب درياى خزر با راى اكثريت نمايندگان مردم در مجلس شوراى اسلامى رد شد.یعنی با هشیاری نمایندگان مردم گام بزرگى در راستاى حفظ محیط‌زیست و منابع آب کشور برداشته شد.امیدوارم در مورد همه پروژه‌های انتقال آب در سراسر کشور تجدیدنظر شود و پروژه هاى انتقال آب که شتاب زده و بدون کارشناسی اجرا شدند و یا در حال اجرا هستند کارشناسی دوباره شوند.

پيكر نيمه جان زاينده رود كه قربانى انتقال آب است، در برابر همه ماست... بحران آب، مساله اى است كه بايد با تدبير حل شود و نه با برنامه هاى شتاب زده و كوتاه مدت، چرا كه خود اين پروژه هاى شتابزده منجر به خشكى بیشتر می‌شوند.از نمایندگان محترم مجلس انتظار می‌رود در برنامه ششم در رابطه با بحران آب بیشتر تامل کنند و با نگاه دلسوزانه به آینده این سرزمین خشک، به آب اهمیت بیشتری بدهند.بازهم از همه نمایندگان سپاسگزار هستم.

* بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
0
0
این حرف ها ضد علمی است هرکسی باید بکار خود برسد سه چهارم کره زمین را آب فرا گرفته است. ویک چهارم آن را خشکی که ازبین رفتی وکم شدنی نیست باید ازمواهب خدادادی وبصورت علمی استفاده شود .نه خود تحریمی ...
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین