کد خبر: ۳۳۴۸۳
تعداد نظرات: 8 نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳
مردم گرفتار غم نان حوصله تجزیه و تحلیل سیاسی ندارند. نگاه می کنند و وقتی می بینند سیاسیون هر موفقیتی را به «تدبیر هوشمندانه و گره گشای» خود ربط می دهند طبیعی است که ناکامی ها را هم به پای آنها بنویسند.
زیست بوم/ اشکار امیدوار: وقتی تسویه حساب های سیاسی جای بحث های فنی و کارشناسی را بگیرد آن وقت ترافیک خیابان ها، آلودگی هوای کلانشهرها، عدم نتیجه گیری یک تیم فوتبال در پایتخت و حتی عدم استقبال یا استقبال مردم از یک کنسرت موسیقی هم رنگ و بوی سیاسی می گیرد و مردم از چشم مردان سیاست می بینند و در خلوت خودشان شعر سهراب سپهری را زمزمه می کنند: جای مردان سیاست بنشانید درخت!...

مردم گرفتار غم نان حوصله تجزیه و تحلیل سیاسی ندارند. نگاه می کنند و وقتی می بینند سیاسیون هر موفقیتی را به «تدبیر هوشمندانه و گره گشای» خود ربط می دهند طبیعی است که ناکامی ها را هم به پای آنها بنویسند. در این میان البته شیطنت ها هم عامل تحریک و تهییج کننده است. برخی رسانه ها بادام های تلخ را در کاسه رقیب می گذارند و هوار می کشند که فلان کس باغبان خوبی نیست!«ابتکار» برود آلودگی هوا از بین می رود؟
هوای تهران آلوده است  آنقدر که باران امروز هم حریف نشد و انگار چتر سیاهی روی آن کشیده ای. مثل فیلم های آخر الزمانی که سکوت وهمناکی شهر را فرا می گیرد. داستان تکراری هر ساله است. همان ماجرای کشدار تعطیلی مدارس و هشدار به کودکان و کهنسالان که فعلاً از خانه بیرون نیایند و توصیه برای پرهیز از آوردن خودروهای تک سرنشین به خیابان و گزارش های روزنامه ها از افزایش بیماری های تنفسی و ... تکرار ده باره و صده باره و بی نتیحه!

در این میان معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بهترین گزینه برای نواختن است.اصلاح طلب است و این گرایش سیاسی اش را انکار نمی کند. به شدت به او می تازند که سیاسی کاری می کند و به داد محیط زیست نمی رسد و ناکارآمد است و ... اما آیا واقعاً مشکل سازمان حفاظت محیط زیست و آلودگی هوای تهران معصومه ابتکار است؟ یعنی با کنار رفتن او هوای تهران پاک می شود، پرستوها نغمه خوان برمی گردند و درخت های چنار پیر شکوفه گیلاس می دهند یا این هم یک تسویه حساب سیاسی است؟

چندی قبل ابتکار در یک برنامه تلویزیونی گفت اگر برنامه های کنترل آلودگی و حذف آلاینده ها در تهران به درستی انجام شود نزدیک به 10 سال طول می کشد تا این شهر از شر آلودگی هوا پاک شود. به او حمله کردند که ناتوان است و بهانه می آورد و ....

قصه ساده است. چه ابتکار برود و چه نرود تا زمانی که تردد خودروهای آلاینده در تهران که برخی از آنها به عهد دقیانوس تعلق دارند متوقف نشود، سوخت دیزلی در کارخانه ها و برخی وسایط نقلیه حذف نشود،سیستم حمل و نقل عمومی عمومی توسعه پیدا نکند، تراکم شهری کم نشود، سیستم های کهنه و فرسوده گرمایشی در شهر تعویض نشود، نحوه استفاده صحیح از انرژی گرمایی را یاد نگیریم و ... هوای کلانشهرها پاک نمی شود.

انتظار اینکه تمام این کارها را سازمان حفاظت محیط زیست انجام دهد که برابر برخی آمارها بودجه سالانه اش از نهادهایی چون شورایعالی حوزه‌های علمیه، جامعه المصطفی العالمیه، اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآن، شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران و ... کمتر است بیش از اندازه خوشبینانه نیست؟ واقعاً انتظار دارید سازمانی تا این اندازه نحیف، حریف غول آلودگی هوا شود؟

لطفاً دست از این دعواهای کودکانه و مچ گیری های سیاسی بردارید. اگر سوپرمنی در آستین دارید که می تواند بیاید و هوای کلانشهرها را در یکسال پاک کند و مانع از آن بشود که بچه های ما سرطان بگیرند و عزیزان ما راهی سینه قبرستان ها چرا نامش را فاش نمی کنید و نشانش را نمی دهید تا ما «چارقش دوزیم، کنیم شانه سرش»!

مشکل آلودگی هوا ربطی به اصلاح طلب یا اصولگرا بودن رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ندارد. بیش از آنکه سیاسی باشد یک مشکل علمی است اما قطعاً راهکارهای گره گشایش در نزد مردان سیاست است که از ورزش تا هنر و اقتصاد و محیط زیست و ادبیات همه جا حضور پرقدرتی دارند!
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۸
دلسوز
|
United States
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
0
2
نویسنده عزیر مشکل در بانوی سبز که معلوم نیست با چه حسابی و بدون در نظر گرفتن وضعیت روز به روز نا امید کننده محیط زیست کشور لقب بانوی قهرمان زمین گرفته نیست. مشکل سیاسی کاری ایشان و گروه کاری خودشان است مشکل وعده هایی مثل زنده کردن زاینده رود و هامون است که بعد دیدیم که آن وعده ها هم مانند کف بستر خشک هامون و گاوخونی خشک و توخالی از کار درامد مشکل تبدیل یک سازمان به لابی و باشگاه سیاسی یک گروه خاص شده است و روی همین حساب هم است که به شدت از ادغام و یکی شدن با منابع طبیعی واهمه دارند تا این حیات خلوت امن را از دست ندهند. جناب آقای نویسنده عصر ایران مشکل این است وگرنه چه فرقی میان ابتکار و جوادی و محمدی زاده وجود داشت جز اینکه ایشان و گروهشان فکر کرده اند محیط زیست مثل ارث پدری تا ابد باید به خانواده ابتکار و شرکا واگذار شود. مشکل اینهاست عزیز مشکل دروغ است دروغ مشکل هوای آلوده تهران است که نه با قول و وعده ابتکار و هر کس دیگر بلکه تنها با وزش باد و باران کمکی قابل تنفس می شود. جناب آقای روزنامه نگار اصلاح طلب این مشکلات بس بود یا باز هم بگویم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
یعنی زمان محمدی زادهو جوادی سیاسی بازی نبود هوا عالی بود؟برادر من مطلب رو بخون. نوشته اینا دعواست و بحث علمی باید بشه و اصلا حل این مشکلات در توان سازمان نیست بعد چرا همه از سازمان طلبکارن؟
می خواد مخمدی زاده باشه ابتکار باشه یا من یا شما
ناشناسی دیگر
| United States |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
سخن حق تلخ است جناب ناشناس
شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
2
0
منم موافقم. بودجه بدید به سازمان بعد ازش بخواید. هرکی از راه می رسه دعواش رو می ریزه سر سازمان بیچاره ما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
0
1
مگر نیروی خدماتی قرار است با پول جذب کنید که هوا رو فوت کنند آلودگی رو کنترل کنید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
2
زیست بوم خداییش طرفدار محیط زیست کشور هستی یا خانم ابتکار
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
دوستان طرفدار بانوی سبز و بخصوص روزنامه نگاران جناح فعلا اصلاح طلب در این مدت آشوراده را سانسور خبری کرده و یا حداکثر خبری مختصر از قول و قرار هایی مبنی بر عدم هرگونه اجرای برنامه گردشگری ناسازگار با وضعیت طبیعی آشوراده را منتشر نموده اند اما همین گروه در دوران پیش به شدت پیگیر اخبار آشوراده بوده اند. شیرازی عزیز اگر با این وضعیت بودجه محیط زیست ده برابر بشود اطمینان داشته باشید تنها سوء مدیریت و بریز و بپاش ده برابر می شود و مطابق رسم معمول کسی پیگیر ان نخواهد شد تا زمانی که گروهی جدید بر سر کار بیایند و اتلاف پول را بدون پیگیری تنها به عنوان پیراهن عثمان مدام در چشم گروه رقیب بکنند.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
1
1
دوست عزیز !

ضمنا همین الانم خیلی از مدیران اصولگرا در محیط زیست حضور دارند.....
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین