به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
کد خبر: ۳۳۴۷۸
تعداد نظرات: 11 نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴
فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، روزنامه، تلویزیون و در مجموع رسانه، تیغ دو لبه ایست که می توان هم در جهت مثبت و نمایاندن افکار، گفتار و رفتار خوب در جامعه از آن بهره گرفته و هم برای ایجاد آشوب، فتنه انگیزی و پیاده نمودن نقشه های شوم و شیطانی آن را بکار گرفت.
امید باتوزیست بوم/ امید باتو*: فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، روزنامه، تلویزیون و در مجموع رسانه، تیغ دو لبه ایست که می توان هم در جهت مثبت و نمایاندن افکار، گفتار و رفتار خوب در جامعه از آن بهره گرفته و هم برای ایجاد آشوب، فتنه انگیزی و پیاده نمودن نقشه های شوم و شیطانی آن را بکار گرفت.

 نشر و بازنشر متعدد و بسیار گسترده حیوان آزاری در یکی از روستاهای تابعه پیرانشار هم موجبات ناراحتی و رنجش طیف وسیعی از جامعه کرد و کردستان و در مجموع جامعه ایرانی را برانگیخت و هم فرصت مغتنمی را در اختیار عده ایی آشوبگر و فتنه چی و شیپوربدستان ضدصلح قرار داده تا بتوانند در نفیرهای شیطانی خویش دمیده و بخواهند به این وسیله ملتی دارای ریشه و تاریخ و از صاحبان اصیل این مملکت را به باد دشنام و ناسزا بگیرند. اینجانب با توجه به ارتباط شغلی و نیز ارتباط با رسانه و روزنامه، چند نکته را من باب تشویق و ترغیب خواندگان با تفکر، تعمق و تعقل عرض می کنم؛

1- در پهنه ایران زمین که موزائیکی بسیار رنگین و وزین از اقوام، مذاهب، فرهنگ و آداب و رسوم غنی و متعدد می باشد چنین اعمالی از هیچ فرد و یا افرادی پذیرفته نیست و خود جامعه با افشا و برملا نمودن و نیز ملامت های بسیار، این قبیل افراد را در محکمه خویش به محاکمه می کشاند. افشای ویدیو کلیپ های بسیار در این زمینه از جای جای ایران زمین، خود بیانگر این است که فرهنگ ایرانی اسلامی ما هیچگاه چنین فجایعی را نخواهد پذیرفت.

2- اتفاق افتادن چنین موضوعی در این کشور نه برای اولین بار بوده و نه آخرین بار خواهد بود. چرا که بدلایل بسیار از جمله جهل به موضوع و عدم واقف بودن به ارزش و اهمیت حیات وحش، ریشه های فرهنگی و محترم شمردن شکار و کشتن حیات وحش در قالب نیاز، تفریح و یا حتی بدون هیچ هدف مشخصی، صبغه های دینی ادیان غیر اسلامی در خشونت بر علیه حیوانات(علی الخصوص دشمنی زرتشت با میترائیسم و کشتن مار و ...)، تولید و بازتولید سیستماتیک خشونت در ادوار مختلف تاریخ که خود سبب گردیده ملت ایران در کنار داشتن تمدن و فرهنگ بسیار والا و دیرینه به نوعی از کشتن لذت برده و در همین کشتن ها بسیاری از عقده ها و کمبودهای خویش را دنبال نمایند. نظاره گر بودن صحنه های اعدام و تصویر برداری از آن در نقاط مختلف کشور، نمونه گویای چنین واقعیتی است.

3- این اقدام ناپسند مختص جامعه کُرد کشور نبوده و انتشار ویدیو کلیپ های دلخراش تر و بسیار وقیح و شرم آورتر از شهرهایی همچون اصفهان(کشتن خرس و دریدن شکم توله های آن توسط دو نفر معلم)، حیوان آزاری و اعدام الاغ با پرت کردن از بالای پل در اهواز، اعدام بزمجه در اصفهان، سگ کشی در شهر فرهنگ و ادب شیراز، اعدام سگ در لرستان و نیز کشتار اسب های ضبط شده از سوی نیروهای دولتی در مرزهای پیرانشهر، سردشت و بانه و نیز کشتار گسترده پرندگان مهاجر و برپا نمودن بازارهای فروش پرنده با نصب اتیکت ورود محیط زیست ممنوع در اغلب شهرهای ساحلی شمال کشور و ... در فضای مجازی، روزنامه و حتی رسانه ملی تا جایی که بارها موضوع به بهارستان نیز کشیده شده است نشان می دهد که در این مملکت در کنار همه خصائل نیکو و فرهنگ بسیار وزین اما خلاهایی نیز وجود داشته و بایستی آنها را جدی گرفته و نباید به سادگی از کنار آنها گذشت.

آیا می توان گفت که در شیراز چون عده ایی با روش های غیر اخلاقی به سگ کشی پرداخته اند بنابراین شیرازی ها همگی قاتل و حیوان آزار هستند؟ آیا می توان با دیدن صحنه های دلخراش دریدن شکم توله خرسها توسط دو نفر معلم در سمیرم اصفهان تمام اصفهانی های عزیز را به جنایت متهم نمود؟ آیا وقتی که در شهرهای شمالی کشور دسته های بزرگ پرندگان بومی و مهاجر توسط عده ایی کشتار می شوند می توان گیلکی ها و مازنی های عزیز را به بی اخلاقی متهم نمود؟ 

همه ما  به این موضوع واقف هستیم که نیروهای نظامی و انتظامی حافظ جان و مال و امنیت این کشور هستند ولی وقتی که اسب ها و قاطرهای زبان بسته کولبران و حتی خود کولبران به ضرب گلوله عده ایی خودسر کشته می شوند آیا می توان بدنه نیروهای نظامی و انتظامی را به این موضوع متهم کرد؟ پیرانشهر هم یکی از شهرهای همین مملکت بوده و جدای از آن نیست.

4- آن عده از افرادی که آگاهانه و یا ناآگاهانه آب در آسیاب تفرقه و دشمنی ریخته و در نهایت سفاهت و بلاهت خویش ملت کرد را با اتهام های واهی به صلابه می کشند و سعی در تخریب و مخدوش نمودن چهره انسانی ملت کرد را دارند آیا چشمان خود را به روی واقعیت بسته و نمی دانند در همین خطه از میهن اسلامی چه بسیار کسانی که برای نجات یک پرنده جان می دهند و برای نجات یک سگ گرفتار آمده، بر روی مین می روند، آیا گوشهایشان آنچنان کر شده است که صدای شکستن اسلحه ها را در نهضت اسلحه شکنی نمی شنوند؟ 

آیا چشمان آنها کور شده و نمی بینند که در مریوان و پاوه و بانه برای خاموش کردن آتش جنگلها حتی از جان و جسم خویش نیز می گذرند؟ آیا این افراد معلوم الحال نمی دانند که اعضای انجمن سبز چیا با مایه گذاشتن از خویش و صرفا اتکای به جامعه بومی توانسته اند حتی توجه جهانیان را بخود جلب نمایند. صدای روژانوی ژینگه بسیار رساتر و فراتر از آن بود که این کوته نظران و کوتوله های بی بصیرت بتوانند با سیاه نمایی و فرافکنی موفق به انکار آن شوند. 

5- مردم کرد امروز افتخار تمام جهانیان و انسان های آزاده و صلح طلب در مبارزه ایی نابرابر با داعشیسم عربستانی-ترکیه ایی بوده و اتفاق افتادن موارد نادر از حیوان آزاری  به هیچ وجه من الوجوه نمی تواند ابعاد و زوایای فرهنگ این مردم را به چالش بکشد. این قبیل اظهارنظرها رهیافتی به سوی شوونیسم و فاشیسم کوری است که در قالب پروژه حذف دیگر اقوام و تنوع این زیست بوم خود را می نمایاند.

در خاتمه اعلام می دارد که وقوع به وفور چنین اقدامات و اتفاقاتی را بایستی جدی گرفته و مسئولین نباید به سادگی از کنار چنین وقایعی بگذرند. این موضوعات همانند شاخص هایی هستند که بیمار بودن و یا بیمار شدن فرهنگی جامعه ایرانی را نمایانده و در صورت عدم مداوا و درمان آن ممکن است شاهد بروز خشونت های بیشتر و سازمان یافته تر بوده که عمق آن بسیار بیشتر از عمق فجایع اتفاق افتاده تاکنون باشد.

* کارشناس محیط زیست

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۱
انتشار یافته: ۱۱
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
1
ایران رنگین کمانی از اقوام گوناگون است که با دارا بودن پیوند هایی آشکار و پنهان در گذر صده ها جنگ و خون ریزی و هجوم بیگانگان و نفاق داخلی در مقایسه با کشور های همسایه دارای ان گونه استواری است که حال باید قدر ان را همگی, از هر گروه و قوم و زبان و مذهب, بدانیم.

******

جدا از ویژگی های مثبت یکی از مشکلات فرهنگ ایرانی برنتافتن نقد بر افکار و ارای عمومی است. در خصوص اخباری که از یکی از روستاهای "پیرانشهر" (پیرانشار!) بگوش رسید این واقعیت را باید قبول نمود که در عمل دیدگاه جامعه ایرانی خواه شهری و یا روستایی به مقوله حیات وحش چندان مثبت نیست.

حیوان آزاری در همه جا روی می دهد چه حلق اویز نمودن روباه ها و یا شکم دریدن خرس و جنگ خونبار سگ ها.

مهم خبر رسانی بدون حاشیه پردازی و برخورد قاطعانه با قانون شکنان و مخدوش کنندگان چهره جامعه و تنها پس از ایجاد ثبات نسبی هنگامه فرهنگ سازی بویژه در رسانه های فراگیر می باشد.

********

‏عیادت تعدادی از مردم تبریز در روز گذشته از سرباز مریوانی که برای نجات سگی پایش در پادگان بر روی مین رفت.

متن کامل این خبر در جک نیوز می باشد.
با تمام کاستی ها هنوز نه تفرقه افکن های داخلی و نه عوامل شناخته شده و روشن فکر نمایان ساکن سوئد و هلند و قلم به مزدان بی بی سی و رادیو زمانه و رادیو فردا نتوانسته اند با بهانه های گوناگون تخم نفاق و چند پارگی را به بهانه های شیرین باور نمایند.

نامِ جاوید وطن صبحِ امید وطن
جلوه کن در آسمان همچو مهرِ جاودان
وطن ای هستیِ من شور و سرمستیِ من
جلوه کن در آسمان همچو مهرِ جاودان
بشنو سوزِ سخنم که هم‌آوازِ تو منم
همهٔ جان و تنم وطنم وطنم وطنم وطنم!
بشنو سوزِ سخنم که نواگر این چمنم
همهٔ جان و تنم وطنم وطنم وطنم وطنم!
همه با یک نام و نشان به تفاوتِ هر رنگ و زبان
همه شاد و خوش و نغمه‌زنان ز صلابتِ ایران جوان
به اصالت ایران کهن ز صلابتِ ایرانِ جوان
بیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
1
با درود
کاملا با نوشتار شما موافقم. و البته باعث تاسف هست که فضتی مجازی در ایران محل تجمع بیماران روانی حیوان آزاری شده است که با خونسردی و وقاحت اقدلم به پخش و نشر کلیپ های حیوان آزاری خود میکنند و مسئولین کوچکترین توجهی به این نکته ندارند که حیوان آزاری شروع انحرافات و قتل های خطرناک بعدی است.
این حجم وسیع آزار حیوانات و کشتار آنها در ایران نشانه ی بیماری و عدم سلامت روانی اکثریت جامعه ایرانی است که در سالهای نه چندان دور شاهد رشد پدیده هایی مانند خفاش شب و بیجه خواهیم بود!
بازنشسته جنگل ها و مراتع
|
Canada
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
1
1
تا حالا فکر می کردیم سایت خبری زیستبوم غیر مستقیم موظف به تبلیغ برای آقای دکتر فاضل و انتخاب ایشان به عنوان رئیس جدید سازمان است و حالا مثل اینکه دامن زدن به مباحث تجزیه طلبانه هم جزو برنامه های تبلیغاتی شده است.
جناب آقای باتو من بازنشسته سازمان جنگل ها و مراتع هستم و طی جنگ تحمیلی در جبهه های جنوب مشغول به خدمت بودم. پست و مقام مهمی هم نداشتم و حداکثر جایگاه من معاونت در یکی از استان ها بوده اما خطاب من با شما و دوستان شماست. شاید خیلی چیزها را از دهه 1360 و جنگ افروزی های گروه های مسلح به خاطر نداشته باشید که انصافا یکی از دلایل عدم توسعه استان های مرزی با بخشی از کشور عراق بوده اند. این جریان جدیدی هم که توسط شما و حالا به اسم محیط زیست نسبت به سال های پیش آزادانه و به هوای مباحث هویت طلبانه و قومی دست به فعالیت می زنند تنها برای یارگیری بخشی از جناح رقیب است که پس از گرفتن مواضع مورد نظر خود به سرعت با شما مثل سرباز یک بار مصرف برخورد می کنند. به خودتان بیایید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
بزرگوار لطفا مطلب رو بخونید بعد سخنرانی کنید.

این مطلب سرتاپاش در تحسین ملی گراییه و مخالفت با تفرقه. مجبور نیستید اظهار نظرکنید وقتی نخوندید
حیدر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
آقای محترم اول متن بخوان بعد به دریا بزن
قادری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
با سلام
ضمن تشکر از مدیریت سایت خوب و پربار زیست بوم در خصوص این نوشته باید گفت آقای مهندس باتو مثل همیشه زیبا ، تخصصی و موشکافانه به مساله پرداخته بودند، انصافا مطلب دلچسب و جالبی بود و بر خلاف نظر دوستمان مبنی بر تفکر جدایی آنچه که در این نوشته به کرات به چشم می خورد اشاره به تنوع فرهنگی و زبانی کشور و خواستار احترام متقابل تمام اقوام و ملت ها با هم بوده تا آسیبی به کشور نرسد و اما در خصوص حیوان آزاری موضوع این نوشته همانگونه که در مطلب هم اشاره شده است در میان هر ملت و فرهنگی احتمال وقوع این حوادث وجود داشته و نمونه هایی از آن بیان شده است و ما به جای متهم نمودن یک قوم و ملت خاص بیاییم ریشه این خشونت ها و نامهربانیها را شناسایی نماییم و همگی در در دست هم برای اتقاء فرهنگ زیست محیطی جامعه قدم برداریم و مقوله ها را خارج از مسئله ملیت و قومیت ببینیم
کردستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
2
1
براستی کردها همواره جوانمردند و فداکار ...
از امیر ارسلان پیلوتی اهل مهاباد که برای نجات لک لک جانش را فدا کرد تا محمد باختر که پایش را برای رهایی سگ از سیم خاردار از دست داد و کاک احمدی که با شکستن اسلحه شکاریش نهضت نفی شکار و اسلحه کشی را در کشور رقم زد . مهمتر از همه کردها از طرف تمام ملتها و مردمان آزدایخواه با دشمن انسانیت یعنی داعش می جنگند و روزانه دهها نفر شهید می شوند .
یک دیدگاه به نقل از فردی دست اندرکار
|
United States
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
0
0
راستی می دانستید مراسم شو تفنگ شکانی جدای اینکه همش الکی بود اصلا خلاف قانون است؟ اگر واقعی بود بایستی اسلحه را یا آویزان می کردند یا به صندوق امانات می سپردند و یا در انبار اسلحه مهمات نگه می داشتند.طبق مفاد اسلحه مهمات هرگونه صدمه زدن عمدی به اسلحه مجوز دار جرم محسوب می گردد.
زاهد قادرمرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
0
0
درود زیبا و علمی و جامعه شناختی بود. قلمتان پربار.
کاش قاتل اسبهای کردستان هم چنین نقد میشد
محیط بان سولاکان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
0
با سلام و تشکر از مهندس امید باتو عزیز کاملا موشکافانه موضوع را واکاوی نمودند وقعا عالی و بجاست
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
درووود خسته نبـــــاشیـــد
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین