کد خبر: ۳۳۳۴۳
تعداد نظرات: 4 نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۲
در به وجود آمدن شرایط نامطلوب محیط زیستی حال حاضر که نفس کشیدن را در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور به شماره انداخته است، بسیاری از نهادها مقصر هستند و انگشت اتهام به سوی هم دراز کردن به هیچ وجه حال هوای تهران را خوب نمی‌کند. اما تردید جدی دارم که این سبک مجادله‌های خیابانی به کاهش آلودگی هوا و تبدیل «محیط نیست» به «محیط‌زیست» کمک کند.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: هنگامی که در یک اقدام غافلگیرکننده و تحسین‌برانگیز، تمام بیلبوردهای شهر تهران به شاهکارهای نقاشی و خوشنویسی اختصاص داده شد، حتی رسانه‌های منتقد داخلی و بین‌المللی هم آن را ستودند. اما بیلبوردهای جدید بیش از آن که پیام مثبت داشته باشد و همدلی ایجاد کند، باعث ایجاد ابهام و القای فضای مقابله شده است.

به نظر می‌رسد شبکه‌های مجازی تا حد زیادی گوی رقابت در جریان‌آفرینی را از دیگر رسانه‌ها ربوده‌اند و هر روز افکار عمومی را به سمت و سویی هدایت می‌کنند. حوزه محیط زیست هم از این بازار داغ بی‌نصیب نمانده است و در چند روز گذشته بیلبوردهایی با مضامین محیط‌زیستی در سطح شهر تهران به یک سوژه تبدیل شده و فعالان محیط زیست نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. به عنوان مثال «قطع درختان را قطع کنیم» یکی از این پیام‌هاست که دستمایه طنز هم شده است.

منتقدان به استناد اظهار نظرهای صریح اعضای شورای شهر تهران اعتقاد دارند در حالی که در سالیان اخیر بیش از یکصد باغ در مناطق 1،2،3،4،5 تهران از شمول باغ بودن خارج و به برج‌باغ و ساختمان تبدیل شده‌اند، مخاطب این پیام‌ها کیست؟

فارغ از این که این اقدام چه ریشه‌ای دارد، سوال اینجاست که ایجاد این همه تشکیک و تردید در ذهن افکار عمومی به سود کیست؟ وقتی بیلبوردی در شهر نصب می‌شود که در آن از «محیط زیست» به عنوان «محیط نیست» یاد می‌شود، ذهن مخاطب ناخودآگاه به سمت سازمان متولی می‌لغزد و گمان می‌شود نوعی جدال میان شهرداری و سازمان حفاظت محیط‌زیست وجود دارد.
چرا محیطِ نیست؟
در به وجود آمدن شرایط نامطلوب محیط زیستی حال حاضر که نفس کشیدن را در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور به شماره انداخته است، بسیاری از نهادها مقصر هستند و انگشت اتهام به سوی هم دراز کردن به هیچ وجه حال هوای تهران را خوب نمی‌کند. اما تردید جدی دارم که این سبک مجادله‌های خیابانی به کاهش آلودگی هوا و تبدیل «محیط نیست» به «محیط‌زیست» کمک کند.

تا زمانی که میان مسئولان و تصمیم‌گیران کلان همدلی، همسویی و مدارا برای حل مشکلات شکل نگیرد، نمی‌توان از مردم توقع داشت شعارها و پیام‌های آنان را باور کنند و در مورد نیاوردن خودروی شخصی به خیابان و کاستن از مصرف انرژی و حفظ فضای سبز شهری همراهی کنند.

* کارشناس محیط زیست

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۱
انتشار یافته: ۴
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
0
1
جناب آقای دکتر فاضل آگاهان به تاریخ معاصر میهن عزیزمان نیک می دانند که بقا و استقلال ایران عهد قاجار گرفتار میان پتک و سندان رقابت روس و انگلیس نه به دلیل سیاست و کیاست ایران مداران آن روزگار بلکه حس رقابت شدید دو قدرت همسایه بود که با وجود آسیب های فراوان ایران استقلال خود را هر چند تا اوایل قرن بیستم بر روی کاغذ, حفظ نمود و در نهایت گردباد جنگ جهانی اول ایران را همچون بسیاری از کشور ها به ایرانستانی چند پاره بدل ننمود.

دلسوزی جناح رقیب برای محیط زیست از روی باور قلبی نیست بلکه تنها رقابت با گروه مقابل باعث شده تا هر یک برگه هایی را برای به عقب راندن حریف رو نمایند. برای نمونه اکنون جزیره آشوراده همچون اهرمی در دست جناحی است که از آن برای نشان دادن ناتوانی حریفان در حفاظت بهره می جوید.

انصاف دهیم! هر دو طرف به هیچ روی به گردشگری پایدار و پرنده نگری باور ندارند بلکه ساخت و ساز و ایجاد یک جزیره کیش مد نظر دوستان هر دو جناح قرار دارد اما تنها این رقابت و نه کار کارشناسی و ارزیابی بوده که تا کنون از نابودی این جزیره و تاثیرات همیشگی ان بر خلیج میانکاله جلوگیری کرده است.


جناب آقای دکتر فاضل؛ باور بفرمایید که با دوستداران پر حاشیه محیط زیستی همچون چشمک الدوله و قرالسلطنه که روزی سنگ پرنده نگری را بر سینه می زنند و فردایی در حال لابی گری با سرمایه گذاران هستند نه به آشوراده بلکه به احیای فضای سبز شهری جلوی خانه شان هم نمی توان امیدی داشت.

سرجان ملکم فرستاده کمپانی هند شرقی از حاج ابراهیم خان کلانتر صدراعظم نخست فتحعلی شاه درباره دلیل خیانت به لطفعلی خان زند نقل کرده که:.... برای مردم گرفتار در جنگ و خونریزی چندین و چند ساله زند و قجری فرقی نداشت. تنها می خواستند کسی بیایید که کشور را یک پارچه کردی و امنیت را برای کار و زندگی ایجاد نماید.

جناب آقای دکتر فاضل؛ برای منحیط زیست ایران این جناح و آن جناح هیچ تفاوتی ندارد. تنها رمز حیات و بقای کنونی محیط زیست و دوری جستن موقت از نیستی همیشگی همین رقابت میان دو گروه رقیب است که تا کنون چیزکی را برجای گذاشته و گرنه اگر هر یک از این دو اردو بر پردیسان برای همیشه مستولی می گردید باور بفرمایید نه از تاک چیزی برجای می گذاشتند و نه از تاک نشان و در این میان دنیا تنها بکام امثال قرالسلطنه و چشمک الدوله ها شیرین بود. از تاریخ بیش از اندازه استناد نمودم و بی جهت نیست که در نگاه افرادی زدودن حافظه تاریخی شرط نخست است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
0
1
تشکر فراوان از جناب آقای دکتر فاضل به واسطه عدم فاصله گیری از موضوعات محیط زیست، با وجودیکه به افتخار بازنشستگی نایل شدند اما از محیط زیست دور نشدند. خوب این حاکی از اینست که هم ایشان کماکان به محیط زیست علاقمند هستند. اما این را بدانید بعضی افراد هستند که همیشه در یادها می مانند و چهره ماندگار هستند.
اشکال اساسی در این بیلبوردها به سازمان آغشته با موضوعات سیاسی و آلوده بر میگردد.بر شهر داری خرده نگیرید، اگر ایرادی هست به خود سازمان بر میگردد.از شما میپرسم آقای دکتر 1-آیا این سازمان برنامه دارد، کجاست برنامه ها؟2-مدیریت دارد، کو چرا ما نمیبینیم؟ این سازمان دچار بیماری و روزمره گی شده و اشتباهات ان نیز کم نیست، به عبارتی انگار این دوره گروهی برای عقده گشایی به سازمان حفاظت محیط زیست برگشته اند، آقای دکتر فاضل چرا حتی بسیاری از مخاطبین محیط زیست حتی خارج سازمان میگویند این سازمان به بیماری همایش و نمایش مبدل شده است،جناب آقای دکتر فاضل شما که دیگر آزاد و رها هستید و نگرانی ندارید و شما را که تهدید نمیکنند، شما که در همه زمینه ها دست به قلم شده اید چرا در زمینه مدیریتهای ناکار آمد سازمان و نیروهای وارداتی و مدیران عاریتی نمی نگارید، شما که خود در متن محیط زیست بودید و همه چیز را میدانید لطفا در یاد داشت بعدی کمی هم در این مورد صحبت کنید، آیا وقتی با پرسنل اصیل سازمان و کارمندان و کارشناسان به نحو نامطلوبی برخورد شد شما صدایتان در آمد؟پس چرا کسی صدای شما را نشنید، این بیماری فراگیر شده حتی به استانها هم سرایت کرده حتی دانشگاه های ما،آنجاییکه اولویت جذب هیات علمی داشتن سمت بود و نه شایستگی ها چه افراد شایسته ای که کنار زده شدند و آقایان مدیر کل فلان استان جایگزین شد، ایا در موقع گزینش این افراد خدا هم به یاد بعضی آمد.
بگذریم، جناب دکتر شاید این مطالب برای شما بی مقدار باشد به هر حال باید شما نیز پاسخگو باشید.
اما شهرداریها هم از ما هستند نه در مقابل ما فقط باید ادبیات را درست کنیم.چرا سایر شهر داریهای کشور خصوصا شهر های بزرگ با محیط زیست هماهنگ هستند و اتفاقا خدمات خوبی میدهند،از قدیم میگویند یک سوزن بخود بزن و یک جوال دوز به دیگری.سازمان محیط زیست که یکی از وظایفش تولید محتوای آموزشی و فرهنگ سازی است برای انتشار آن چه کرده است... آقای دکتر فاضل بر شهر داریها ایراد نگیرید میدانید که مشکل در داخل سازمان است نه بیرون آن، اینطور نیست، آقای دکتر شما در دولت قبل هم مدیر بودید و هم رییس دانشگاه، یک سوال دارم خانم ابتکار در برنامه ای گفت در 8سال دولت قبل رییس جمهورش به محیط زیست بی توجه بوده،شما در خیلی از جلسات حضور داشتید چه در دولت و چه در استانها،آیا در دولت قبل به محیط زیست بی توجهی شد، سازمان محیط زیست از همان دولت چه مصوبات ارزشمندی گرفت چه از ارتقاء مناطق،چه تجهیزات،چه امکانات، چه منابع انسانی،و موارد بسیار دیگر چرا در این مورد مطلب نمینویسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
0
1
آقای دکتر فاضل سلام ،برنامه شنا را چند وقت قبل در مورد آلودگی هوا دیدم ،شما به یک اقدام شجاعانه سازمان اشاره کردید ،من با اطمینان میگویم این دستاوردی برای سازمان محیط زیست نیست ،به وزارت نفت و بهداشت ربط دارد چون با مسله سلامت و بهداشت مطرح بوده و بیشتر قابل بحث است ،ولس وزارت بهداشت در یک اقدام شجاعانه و البته سیاستمدارانه خود را وارد بازیهای سیاسی نکرد و وزیر محترم هم در برناما تلوزیونی فرمودند که پیشنهاد میکنم سازمان محیط زیست موضوعات را سیاسی نکند و به وظایف خودش برسد ،حالا اگر بزرگترین و شجاعانه ترین اقدام سازمان محیط زیست!!از نظر شما حذف بنزین پتروشیمی بود که به نطر شما احترام میگذارم ،اما جناب دکتر لطف کنید بزرگترین دستاورد مدیریتی خود در 30 سال خدمت در سازمان را هم اشاره نمایید.شاید بزرگترین آن تبدیل آموزشکده به دانشگاه بود که البته در دولت قبل بود ولی در این دولت سعی کردند این مجوز را به هرطریق ممکن همچون تعداد زیادی از مصوبات زیست محیطی خوب دولت قبل خیلی ناچیز جلوه دهند و تا توانستند ایراد وارد کردند تا بلکه اون مجوز را غیر قانونی جلوه دهند و دانشگاه را منحل کنند،چون نتوانستند در نهایت به تنزل به دانشکده راضی شدند ،همه ما انسانها در قبال گذشتگان مسولیم.آقای دکتر بهتر است یک گزارشی هم در این مورد و فرآیند افزایش رشته های تحصیلی ،ارتقاء مقاطع تحصیلی در رشته های ارشد و دکتری ،دانشکده هایی که قرار بود در اصفهان ،خوزستان و یا لرستان زیر مجموعه این دانشگاه شوند یاد آوری کنید .و مطرح کنید آیا اقدامهای شما در دولت قبلی واقعا غیر قانونی بود ،بسیار غمگین شدیم وقتی هم در انتصاب شما به عنوان رییس دانشکده برنامه مناسبی برگزار نشد و هم برنامه ای برای بازنشستگی جنابعالی با وجود خدمات خیلی زیاد.این را طرح کردم تا بدانید که هرچه در گذشته انجام شده بود و پیشینیان کاشتند با ادبیات ابتکاری نیست شد و نابود ، بله همانند همان محی نیست در تابلوهای شهری توسط شهرداری ،از اول آمدن رییسای جدیدسازمان محیط زیست یک کمیته ابتکاری برای کشف مصوبات غیر قانونی را تشکیل شده بود و از کل کشور استفساریه می گرفت که ایها الناس بشتابید و اگر سوژه ای هست را اعلام کنید که تا ما رسانه ای کنیم که هیچ خروجی نداشت چون مصوبات خوب آنقدر در گذشته زیاد بودند که حالا اگر موردی هم بود خیلی ناچیز بود که قابل طرح نبود ،ونتوانستند بهره برداری سیاسی کنند.بعد سراغ آدمای توانمند رفتند و اونایی را که خدمات ارزنده انجام دادند یا برکنارشون کردند یا برای حفظ ظاهر با هزار منت به جاههایی فرستادند که اصلا با هیچ منطقی سازگار نبوده است و برخلاف میل باطنی مسولیت قبول کردند ،و پستهای کلیدی را برای تیم خودموتی خودشان میخواستند چون بچه های سازمان در اون دایره جایی نداشتند ،سرانجام مدیریتهای ناکار آمد را هم همه عالم و ادم میدانند.
تا کی میخواهید محافظه کاری کنید ،یک بار هم که شده شفاف در مورد همه دوره ها صحبت کنید از دوران اصلاحات،نهم و دهم و یازدهم که خود شما یکی از کاندیداهای رییس سازمان محیط زیست هم بودید ،آیا در دوره ریاست شما در دانشگاه اهل سفارش،توصیه ،چشم پوشی،دستور برخورد ،حذف افراد همراه بودید ،در بکار گیری اساتید چه؟ وقتی مجوز دانشکده صادر شد آیا شما استادان تخصص بالا و با انگیزه خدمت را دعوت کردید ضوابط بر روابط حاکم بود؟امید واریم اینطور نبوده باشد که بعضا میشنویم .باور کنید اگر در مورد کارنامه خودتان بگویید حتما افرادی هستند که استفاده کنند ،شما امروزه در مورد همه چیز میگویید و مینویسید جز دانشکده محیط زیست .پیروز باشید
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
0
0
به عنوان یک کارمند دانشکده برایم خیلی مشخص است که دو کامنت منتشر شده بالا توسط یک قلم نگارش شده و توسط فردی بوده که یا به دلیل حسادت یا رقابت و یا هر دلیل دیگری با آقای دکتر فاضل زاویه داشته و با عصبانیت حرفهای بی ربط را به هم بافته است.

مثلا این سوال که برای انتقاد از ایشان مطرح شده بیشتر در تایید دکتر فاضل است:
""وقتی مجوز دانشکده صادر شد آیا شما استادان تخصص بالا و با انگیزه خدمت را دعوت کردید ضوابط بر روابط حاکم بود؟""

معلوم نیست جناب سوال کننده به اخذ مجوز اعتراض دارد؟ یا به جذب استاد با تخصص بالا؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین