کد خبر: ۳۳۲۴۲
تعداد نظرات: 5 نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵
با پایان یافتن بیست و دومین نشست اعضای متعهد کنوانسیون تغییرات اقلیمی در مراکش، پرده‌های جدیدی از نمایش پرچالش رسیدن به یک تفاهم مهم ولی کم فروغ بین‌المللی به اجرا درآمد؛ نمایشی که نتایج شگفتی‌ساز انتخابات آمریکا بر آن سایه افکند و بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی را به پا کرد.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: با پایان یافتن بیست و دومین نشست اعضای متعهد کنوانسیون تغییرات اقلیمی در مراکش، پرده‌های جدیدی از نمایش پرچالش رسیدن به یک تفاهم مهم ولی کم فروغ بین‌المللی به اجرا درآمد؛ نمایشی که نتایج شگفتی‌ساز انتخابات آمریکا بر آن سایه افکند و بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی را به پا کرد. روزهای پرالتهاب هفته گذشته برای بسیاری از دولت‌ها فرصتی بود تا توانایی خود در اجرای تعهدات نشست سال گذشته در پاریس را مورد ارزیابی قرار دهند. توافق‌نامه‌ای که تاکنون 110 کشور جهان از جمله ایران، آن را پذیرفته‌اند، ولی دونالد ترامپ وعده پاره کردنش را داده است!

بدون تردید نکته برجسته اجلاس مراکش، حضور کم‌نظیر مقامات اقتصادی دولت‌ها، سرمایه‌داران و کارآفرینان بخش خصوصی از حدود 200 کشور جهان بود تا سهم خود را از وعده سالانه صد میلیارد دلار برگیرند. این در حالی است که سال گذشته سیاستمداران، عابران اصلی فرش قرمزی بودند که فقط چند روز پس از حملات تروریستی پاریس، توسط فرانسوا اولاند برایشان پهن شده بود. با یک مرور کارشناسی در اسناد و نتایج این دو نشست تردیدی نخواهد ماند که سیاست‌ورزان و نیز فعالان اقتصاد جهانی در زمین محیط‌زیست به‌دنبال سهم‌خواهی هستند.

شاید بتوان ادعا کرد که این سه گروه در فضای غبارآلود مشاجرات شرق و غرب در مورد آثار و نتایج پیمان کیوتو، با یکدیگر به نوعی تفاهم دست یافته‌اند؛ تفاهمی تکراری برای مقابله با تغییرات اقلیمی و مخرب حیات بشری، در فضایی که تنها نقطه مشترک امضاکنندگان «بی‌اعتمادی به یکدیگر» است.

گرچه قرار بود کارشناسان و دیپلمات‌های حاضر در اجلاس مراکش بیش از هر چیز دیگری به یک «نقشه راه» برسند تا بتوانند توافق پاریس را طی سال‌های آینده به مرحله اجرا برسانند، ولی در این میان 45 دولت ـ اغلب کشورهای فقیر ـ در یک بلوک مستقل مذاکراتی و در اقدامی بدیع توافق کردند تا در مسیر تامین صددرصد نیازهای انرژی خود از منابع تجدیدپذیر تلاش کنند و انرژ‌ی‌های فسیلی را به فراموشی بسپارند. 

اجماعی که کشورهای جدیدی نیز برای پیوستن به این ائتلاف ابراز علاقه کرده‌اند و برای کشورهای با اقتصاد وابسته به نفت نظیر ایران پرمخاطره خواهد بود. ولی با کمال تاسف تعداد مطالب‌، گزارش‌ها و تحلیل‌های کارشناسان وطنی در این مورد به تعداد انگشتان یک دست هم نرسید و طبق معمول ما غرق در حاشیه و فارغ از متن، روزگار را به مطایبه‌گویی گذراندیم و بنا را بر آن گذاشتیم که: چو فردا شود فکر فردا کنیم!

*کارشناس محیط زیست


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۵
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
0
0
این پیام به کی بود؟

با کمال تاسف تعداد مطالب‌، گزارش‌ها و تحلیل‌های کارشناسان وطنی در این مورد به تعداد انگشتان یک دست هم نرسید و طبق معمول ما غرق در حاشیه و فارغ از متن، روزگار را به مطایبه‌گویی گذراندیم و بنا را بر آن گذاشتیم که: چو فردا شود فکر فردا کنیم!
میرطاهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
0
2
با تشکر از شما آقای دکتر که همیشه هشدارهای به موقع میدهید انشاالله که به گوش مسئولین هم برسه و اقدامی بکنندالبته اینطور که شنیدم اجلاس مراکش بدون هیچ برنامه و نقشه راهی بی نتیجه به پایان رسیده
نزدیک به بیست سال سابقه در محیط زیست
|
Canada
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
0
2
زیستبوم جان آیا این همه تبلیغ و پروپاگاندا برای جناب آقای دکتر فاضل که این سایت خبری را تبدیل به بیلبورد تبلیغاتی ایشان کرده از لحاظ حرفه ای قابل قبول است؟ بالاخره ما هم مویی در محیط زیست سفید کرده ایم و دیدنی ها را دیده ایم البته امیدوارم از من دلگیر نشوید ولی این حرف بسیاری از همکاران است.
مدیر پایگاه سلام و سپاس از کامنت شما

طبعاً ما هم مشتاق تریم که در زیست بوم چهره ها و شخصیت های متفاوت تری اظهار نظر کنند و تنوع بیشتری داشته باشیم اما جز دکتر اصغر محمدی فاضل که به صورت مستمر در جام می نویسد نشانی از دیگر کارشناسان و صاحب نظران در رسانه های مکتوب نیست.

سپاسگزار می شویم اگر جایی یادداشت یا گفتگویی در خصوص محیط زیست یافتید برایمان ارسال کنید.

موفق باشید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
آقای فاضل دارد خودش را برای مدیریت سازمان در دولت بعد آماده میکند.الان زمان ریکاوری است .منتظرت خواهیم بود استاد
کریمی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
فعلا همه کارشناسان روزه سکوت گرفته اند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین