به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۳۳۲۱۱
تعداد نظرات: 4 نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۹
تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از مهم‌ترین مطالبی است که این روزها اذهان عمومی را به خود مشغول کرده است.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از مهم‌ترین مطالبی است که این روزها اذهان عمومی را به خود مشغول کرده است.

بدون تردید «برجام» برای ما ایرانیان جزو مسائل مهم در رابطه ایران با آمریکا محسوب می‌شود، اما از منظر محیط زیست نیز رویکرد ترامپ به موضوعاتی مانند گرم شدن کره زمین بسیاری را در جهان نگران کرده است.

در واقع او طرح چنین مسائلی را حیله چینی‌ها برای تسخیر بازار جهانی می‌داند، در حالی که اردوگاه مقابلش یعنی دموکرات‌ها نگاه ویژه‌ای به مسائل محیط زیستی دارند و برای موضوعاتی مانند گرم‌تر شدن دمای کره زمین و اثرات تغییر اقلیم که منجر به ایجاد توافقاتی در کیوتو و پاریس شد، هزینه‌های زیادی صرف کرده‌اند. به همین دلیل، این روزها نتایج شگفتی‌ساز انتخابات آمریکا و مجادلات اجلاس مراکش درباره تغییر اقلیم که یک سال پس از توافق پاریس درحال برگزاری است، به یکدیگر گره خورده‌اند. رخدادی که بار دیگر نشان داد روابط سیاسی و حوزه محیط زیست پیوندی عمیق در مدیریت جهانی دارند.

شاید خیلی زود باشد که درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر مسائل زیست محیطی صحبت کرد و باید حدود 70 روز دیگر صبر کنیم تا آقای ترامپ در کاخ سفید مستقر شود و التزام عملی خود را به ادعاهای دوران مبارزات انتخاباتی اثبات کند. بعید نیست که تا سال آینده رویکرد دولت جدید آمریکا نسبت به محیط زیست تفاوت چشمگیری کند، اگرچه این احتمال هم وجود دارد که ترامپ نیز خود با ساختار سیاسی و لابی‌های موجود پیوند خورده و همچنان در تعاملات جهانی محیط زیست به عنوان یک بازیگر مهم تاثیرگذار باشد.

بر اساس تجربه تاریخ بشری، همراهی یا مقاومت حکومت‌ها برای پذیرش واقعیت‌های علمی تاثیری بر جهان هستی ندارد و همان گونه که زمین به چرخش خود به دور خورشید ادامه داده، روندهای طبیعی حاکم بر کره مسکونی و حیات بشری ادامه خواهد داشت. بنابراین لازم است کشور‌هایی مانند ایران که در مسیر توسعه نامتوازن، صدمات جدی از تخریب محیط زیست دیده‌اند، بر اجرای جدی و مستمر برنامه‌های ملی و بومی خود تاکید داشته باشند.

* کارشناس محیط زیست

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۴
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
0
0
کجایید استاد؟
این بازنشستگی در سکوت بیشتر طعم قهر و جدایی داشت!

کاش فردی با تواناییهای شما از سازمان محیط زیست خداحافظی نمیکرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
متاسفانه سازمان محیط زیست که پنچر بود
با این قهر مدیران به گل هم مینشیند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
0
1
جناب آقای دکتر فاضل،از بزرگان و افراد شایسته محیط زیست هستند، ما مانند ایشان در سازمان محیط زیست کم داریم،و یا بهتر است بگویم نداریم. امید است دولتمردان به این سرمایه های عظیم کشور توجه کنند. صراحت در گفتار و عمل و عدم توجه به منافع شخصی در مقابل مصالح و منافع محیط زیست از خصوصیات بارز ایشان است، مطمئنا ایشان در آینده ای نزدیک نقش مهمی در راس سازمان ایفا خواهد نمود.
پاسخ ها
کریمی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
با این تعریف ها کاری درست نمیشه

متاسفانه کشور ما مملکت کوتوله دوستی اشت!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین