کد خبر: ۳۳۰۶۴
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۴
نگاه چند ساله اخیر دولت به موضوع گردشگری به‌عنوان یکی از کلیدهای مشکل‌گشای بن بست اقتصادی شایان توجه بوده، اما رونق و پایداری این صنعت تابع زنجیره‌ای گسترده از کالاها و خدمات گوناگون است.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: امروزه کارآفرینان بین‌المللی صنعت گردشگری مانند دیگر صنایع روز دنیا نگاهی سبز به این حوزه دارند و اقتصاد سبز نقش مکمل در این صنعت را ایفا می‌کند.

در نگاه نوین به گردشگری، تامین منابع با کمترین میزان تخریب به محیط‌ زیست و مدیریت آب، پسماند، حمل و نقل، انرژی و حتی معماری بر پایه ملاحظات زیست بومی مورد توجه قرار می‌گیرد.
با این رویکرد، توسعه در حوزه گردشگری نه ‌فقط منافاتی با حفاظت از محیط‌زیست ندارد بلکه رشد یا ارتقای کیفیت در این صنعت می‌تواند به سود محیط‌زیست ارزیابی شود.

به عبارت دیگر اقتصاد مبتنی بر ارزش‌های زیست بومی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، باعث بهبود کیفیت در فرآیند درجه‌بندی ملی این صنعت از منظر توسعه پایدار و افزایش ضریب نفوذ در بازارهای جهانی خواهد شد.

گرچه این رویکرد شامل تمام انواع فعالیت‌های گردشگری می‌شود‌، اما سازمان جهانی گردشگری در گزارش اخیر خود از افزایش حدود 50 درصدی گردشگران طبیعی در جهان خبر می‌دهد.

با توجه به ظرفیت‌های کم نظیر طبیعی و قرار گرفتن در تقاطع اقلیم‌ها و فرهنگ‌های شرق و غرب، ایران می‌تواند با بهسازی سخت‌افزاری و نرم افزاری و ظرفیت سازی منابع انسانی با رویکرد زیست بومی، گردشگری سبز را به‌عنوان یک فرصت ویژه کارآفرینی مورد توجه قرار دهد.

توسعه زیرساخت‌های گردشگری، اقامتی و پذیرایی با رویکرد اقتصاد سبز، انحصارزدایی، اصلاح مقررات کم فایده ولی پر هزینه، رفع موانع غیراقتصادی و اعتماد به بخش خصوصی برای ترویج، توسعه و نظارت، موفقیت این صنعت را به شکل تصاعدی تضمین خواهد کرد.

تجربه جهانی اثبات کرده که با اقدامات کوتاه مدت و میان مدت می‌توان بر سختی‌های آغازین و مشکلات ناشی از کمبود توان کارشناسی در این زمینه غلبه کرد.

کمبودهایی که حتی در حوزه گردشگری اروپا نیز محسوس است، ولی کارشناسان اتحادیه اروپا با تشکیل کارگروه‌های فنی با تشخیص نقاط ضعف هر کشور توصیه‌هایی را برای رفع کاستی‌ها ارائه کرده‌اند البته لازمه تحول در این بخش تعامل موثر دستگاه‌های حاکمیتی و نظارتی با تشکل‌های مرتبط در جهت ظرفیت‌سازی و بازتعریف معیارهای گردشگری با رویکردهای روزآمد است.

اخلاق‌مداری و رعایت حقوق محیط‌ زیستی در گردشگری بر پایه اقتصاد زیست بومی، می‌تواند جایگاه این صنعت را در مولفه‌های توسعه‌ای کشور به یک فرصت آفرین تبدیل کند.

* کارشناس محیط‌زیست

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۷
0
0
شرط رشد و بقای اقتصاد سبز سرمایه گزاری و ایجاد احساس اطمینان در سرمایه گزاران درخصوص امنیت دارایی انها می باشد.

آیا در عرصه گردشگری همچون دیگر صنایع مانند پتروشیمی و نساجی و خودرو سازی درست عمل نموده و قادر به جذب سرمایه گزاران داخلی و خارجی و نه بخش همواره با اما و اگر شبه دولتی بوده ایم؟

سوگمندانه هرگاه صحبت از سرمایه گذاری در عرصه پرسود گردشگری به میان می آید بجای برنامه ریزی برای آزادسازی سواحل هیرکانی و پاکسازی پلاژ های موجود و مهم تر از همه دارا بودن دیدگاهی عاقبت نگر برای رفع گام به گام آلودگی شدید دریای خزر تمامی توجه دوستان به پروژه های زودبازده همچون قطعه بندی و ساخت ویلا و مجتمع تجاری در زیستگاه هایی چون آشوراده به میان می آید.

تا هنگامی که بساز و بفروشی و سرایداری ویلا در تفکر رفقا و در واقع رنود هم سنگ گردشگری هم راستا با پاسداشت و احیای زیستبوم باشد تنها امید به عقب افتادن نابودی کامل زیستگاه هایی چون آشوراده و میانکاله رقابت شدید گروه هایی است که ورود سرمایه گذاران را همپایه نفوذ دشمن می بینند و تنها به همین دلیل با جناح مقابل که باز شدن فضا را کورسویی برای بستن بار از منابع طبیعی برجای مانده بجای سرمایه گذاری بلند مدت هم پایه می دانند, به شدت مخالفت می کنند.

************

استقلال ایران قجری قرن نوزدهم تا حدود زیادی به دلیل رقابت روسیه و بریتانیا بوده وگرنه در نبود یکی از این دو قدرت یا روس ها تمام کشور را گرفته و یا از آذربایجان تا شمال خراسان را به قلمروی خویش ملحق نموده و یا بریتانیا برای حفظ هند زرخیز ایران را نیز بدل به کشور های کوچک تر می نمود تا کنترل آنها آسان تر باشد و افغانستان های جدید در منطقه پدید می آمد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین