کد خبر: ۳۲۸۹۴
تعداد نظرات: 11 نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۵
ادعاهای خلاف واقع، گزارش‌های اغراق‌آمیز، تمجیدهای دولتی پسند، انتقادهای غیرمستند، اظهارات بدون پشتوانه، مشارکت‌های کاسبکارانه، جانبداری‌های معطوف به گیشه، بازیگری برای جلب توجه و ترحم، و دریافت و اعطای عناوین و القاب نمایشی، آسیب‌هایی است که یک سمن را از یک محل مشارکت، به یک بنگاه برای شراکت تبدیل خواهد کرد؛ بنگاهی که «اعتماد» اعضا در آن به حراج گذاشته می‌شود.
اصغر محمدی فاضلزیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: حتی منتقدان دولت هم قبول دارند که طی سه سال گذشته فعالیت سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) ظهور آشکارتری پیدا کرده‌است. امری که علاوه بر ایجاد جریان‌های تاثیرگذار اجتماعی، بخشی از فشارهای وارده بر پیکره ناکارآمد نظام اداری را جبران و خنثی می‌کند.

منتقدان نیز علاوه‌بر ابراز نگرانی در مورد آسیب‌های رشد ناگهانی تشکل‌ها از حیث سیاسی و امنیتی، بر این باورند که برخی از سمن‌ها اصطلاحا کاغذی هستند و هیچ نمود خارجی ندارند. در واقع عده‌ای سودجو با ثبت یک سمن، برای خود و دوستان و آشنایان خود نام و نشانی عامه‌پسند دست و پا کرده‌اند که یا پوششی برای فعالیت‌های اقتصادی است یا دسترسی آنها را به برخی حمایت‌های دولتی خصوصا امتیازات رانتی افزایش داده است.

تردیدی نیست که ذات همه این تشکل‌ها، «غیردولتی» بودن است و طبعا نباید از بودجه‌های دولتی یا شبه‌دولتی ارتزاق کنند، اما کیست که نداند اکثر سمن‌ها به دلایل اقتصادی و درغیاب اسپانسرهای بی‌طمع، چشم امید به کمک‌ها و حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم نهادهای دولتی دارند؟ و این‌گونه می‌شود که گاهی وابستگی مالی، مانع از استقلال در انجام فعالیت‌ها و حتی موضعگیری‌ها می‌شود.

با نگاهی موشکافانه به تشکل‌های غیردولتی می‌توان نمونه‌هایی را مشاهده کرد که در عمل به تریبون توجیه‌گر مدیران دولتی تبدیل شده‌اند که متاسفانه به واسطه فقدان تجربه کارهای جمعی، عدم وجود فضای سیاسی مناسب برای نقادی و کم‌تحملی ملی در شنیدن انتقاد، معمولا باید با تسامح از کنار آن گذشت. این در حالی است که تجربه ایجاد خیریه‌ها، هیات‌ها و دسته‌جات مذهبی و قومی در جامعه ایران قدمت چند ده قرنی دارد و با کنار هم گذاشتن درس‌های آموخته از اداره این نهادهای خودجوش اجتماعی می‌توان آنها را در زمینه‌های دیگر نیز شبیه‌سازی کرد.

صرف‌نظر از این‌که یک تشکل در زمینه محیط زیستی فعالیت می‌کند یا اعتیاد یا اشتغال یا هر حوزه دیگر اجتماعی، «اعتماد» حلقه اتصال اعضای آن است. ادعاهای خلاف واقع، گزارش‌های اغراق‌آمیز، تمجیدهای دولتی پسند، انتقادهای غیرمستند، اظهارات بدون پشتوانه، مشارکت‌های کاسبکارانه، جانبداری‌های معطوف به گیشه، بازیگری برای جلب توجه و ترحم، و دریافت و اعطای عناوین و القاب نمایشی، آسیب‌هایی است که یک سمن را از یک محل مشارکت، به یک بنگاه برای شراکت تبدیل خواهد کرد؛ بنگاهی که «اعتماد» اعضا در آن به حراج گذاشته می‌شود.

*کارشناس محیط زیست

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱۱
رصد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
0
3
چه زیبا و موجز بیان فرمودید.
کارشناس محیط زیست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
0
1
یکی از ریشه های اصلی انحراف سمن ها از رسالاتشان را باید در سازمان محیط زیست جستجو کرد جایی که به سمنها نقش و مسئولیت دولتی عطا می کنند به عبارتی بعضی از افراد برای کسب کرسی مدیریت دست به هر کاری میزنند. به عنوان نمونه عرض میکنم و همه شاهد هستیم منتقد سه سال پیش از سازمان امروز در مسند دولتی ها تکیه زده و دیگر از انتقادات سازنده اش خبری نیست ،معلوم نیست اینگونه افرادی که خود دستی بر آتش دارند و هدایت گر سمن ها شده اند بعد از اتمام ماموریتشان مانند گذشته دلسوزانه عمل کنند چون نان دولتی شدن را تناول نموده اند .سمن ها بسیار ارزشمند هستند و دارای حرمت .سازمان محیط زیست گرچه تعداد سمنها را در کشور افزایش داده است اما در عمل هدفش همسو کردن مردم با خود برای برون رفت از فشارها ی سیاسی بوده است به عبارتی خودش را پشت سمنها پنهان کرده تا در هر حادثه زیست محیطی مصون بماند . همین و بس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
0
1
سلام
آسیب شناسی کاملا واقعی و قابل تامل انجام داده اید.
ای کاش در این حوزه درست اقدام شود.
مدیران در واقع با اعمال نفوذ و اعطا امتیاز به سمن ها آنها را خریداری می کنند.
محمدعلى الله قلى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
1
0
دستاورد شومن پرديسان كه با به راه انداختن سمن هاى فانتزى بيشمار و بى هويت و تشكيل شبكه هاى واهى و سفارشى بين گروه ها فعاليت هاى NGO يى در كشور را ناكارامد و به بيراهه هدايت كرده است.
نتيجه اين فشرده شدن فنر، بى اعتمادى فعالين واقعى به سازمان و نمود تاسف بار آن عملكرد مغرضانه برخى رسانه ها نسبت به مديريت محيطزيست كشور است.
مرد دوربينى تحويل بگير.
پاسخ ها
گیلار
| United States |
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
الله قلی عزیزم

آب از سر چشمه گل اندود شده و مرد دوربینی ما هم تنها مقصر نیست
http://mohammaddarvish.com/i/wp-content/uploads/20150610_143452.jpg
یک ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
0
1
آقای دکتر فاضل آیا ما در این اجلاس دستاورد هایی در رابطه با محیط زیست خودمان داشتیم ؟ یعنی افتخارات ما خشک شدن دریاچه ارومیه ، نابودی جنگل ها و حتی ما نتونستیم از انقراض یوز پلنگ های ایرانی جلوگیری کنیم در صورتیکه می دانیم بودجه مالی حفاظت یوزپلنگ ها از بانک جهانی تامین می شود مسایل محیط زیستی ما دغدغه های فراوانی دارد . آیا این مسایل حل نشده برایمان جایگاه جهانی در این اجلاس دارد ؟
پاسخ ها
محیطبان کرمان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
همه مردم جهان جمع شدند که خرابکاری های ما را درست کنند؟
حیدر ویسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
0
2
جناب دکتر بصورت موجز عین کلام را بیان فرمودند.متاسفانه بعضی از تشکلها ابزاری شده اند برای تمجید وستایش مدیران ناکارآمد ومدیران خود را پشت تشکلها پنهان نموده اند.خیلی از تشکلها علم محیط زیست را نمیدانند ودر هر مسئله زیستمحیطی بدون علم از موضوع خود را وسط می اندازند.
باقری مهارلویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
0
0
از هرچیزی استفاده ابزاری شود بلخره نابود میشود.
ابزار تاریخ مصرف داره معمولا افرادی برای رسیدن به هدفاشون از ابزار مد روز استفاده میکنند .
سمن ها هم ابزاریست کارآمد
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
0
0
متاسفانه جمعی از سمن ها فقط پوشش محل کاسبی هستند
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
0
0
متاسفانه جمعی از سمن ها فقط پوشش محل کاسبی هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین