کد خبر: ۳۲۷۷۸
تعداد نظرات: 11 نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۵
نگاهی از درون به اجلاس IUCN
ما نتیجه انتخابات هیئت رئیسه کنگره اتحادیه جهانی حفاظت را هم طبق معمول 20-30 سال گذشته به اعراب واگذار کردیم و البته باز هم «چیزی از ارزش‌های تیم ما کم نشد»! ولی جدی نگرفتن این ماجرا همین می‌شود که ما برای خیلی از موضوعات جزئی جشنواره و سوگواره به راه می‌اندازیم، اما برایمان هیچ اهمیتی ندارد که در بزرگ‌ترین نهاد حفاظت از محیط زیست جهان حتی یک ایرانی در سطح کارمند جزء هم نداریم!

زیست بوم/اصغر محمدی فاضل: شاید مهم‌ترین تصاویر محیط زیستی که در اذهان بسیاری از ایرانیان نسبت به اعراب خصوصاً همسایگان حوزه خلیج فارس وجود دارد، قوش بازی و تلاش برای دریافت مجوز شکار در بیابان‌های ایران است؛ اما بهتر است این کلیشه‌های رایج را از ذهنمان پاک کنیم. آن‌ها چندسالی است که با جدیت برای فتح کرسی‌های بین‌المللی خیز برداشته‌اند و به آرزوهایشان نزدیک‌تر شده‌اند.

 پس از حدود یک سال برنامه‌ریزی، به جان خریدن ناملایمات اخذ ویزای آمریکا از یک کشور ثالث و تلاش برای تامین منابع مالی، هفته گذشته در انتخابات هیئت رئیسه کنگره اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) که در هونولولو برگزار شد، شرکت کردم. با این تصور که شاید طلسم 20 سال غیبت یک ایرانی در رده‌های بالای تصمیم‌گیری اتحادیه شکسته شود. به جز اردن و لبنان که کارشناسان با تجربه‌ای داشتند، دو رقیب آماتور از امارات و فلسطین دیگر کاندیداهای هیئت رئیسه از منطقه غرب آسیا بودند که نخستین تجربه حضورشان را در چنین جلساتی جشن می‌گرفتند و معترف بودند که در میان 10هزار شرکت‌کننده در اجلاس هاوایی، چند نفر انگشت شمار را بیش‌تر نمی‌شناسند و فقط برای کسب تجربه آمده‌اند. اگرچه در حوزه‌های سیاسی و تخصصی بین‌المللی همیشه باید مراقب بود تا غافلگیر نشد، ولی من که بیش از 20 سال است در این حوزه تجربه دارم، کرسی‌های به مراتب مهم‌تر و سیاسی‌تر جهانی را داشته‌ام، با صدها نفر از شرکت‌کنندگان آشنا هستم.خیز اعراب را در هاوایی جدی بگیریم

در بیش از 10 کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی سابقه کار دارم، و خود را یک حرفه‌ای در این عرصه می‌دانم، تصاحب یکی از سه کرسی هیئت رئیسه را در رقابت با چهار نفر که دو نفر از ایشان آماتور بودند، سخت نمی‌دیدم. اما نتیجه انتخابات، خلاف انتظار بود. فلسطین، امارات و اردن، به ترتیب موفق به کسب اکثریت آراء شدند و من بعد از لبنان آخرین نفر در فهرست آراء از حضور در هیئت رئیسه بازماندم؛ یعنی هرکس تخصص، تجربه و تسلط بیش‌تری داشت، کمتر رأی آورده بود. نتیجه‌ای که اگر فرایند الکترونیک نداشت، بسیاری از شرکت‌کنندگان سلامت انتخابات را زیر سوال می‌بردند. احتمال این‌که رأی‌دهندگان از قدیمی‌ها خیری ندیده‌اند و با رویکرد اصلاح‌طلبانه آرای خود را برای یک تغییر در اختیار چهره‌های جدید قرار داده‌اند نیز منتفی است، چون در سایر مناطق جغرافیایی و نیز انتخاب روسای کمیسیون‌های تخصصی مصداق نداشت. 

درباره اردن موضوع قابل درک بود، چرا که دفتر منطقه‌ای IUCN سال‌هاست در منامه قرار دارد و با استفاده هوشمندانه از امتیاز میزبانی توانسته‌اند طی دو دهه گذشته تعداد زیادی از شهروندان خود را در بدنه اجرایی اتحادیه جهانی حفاظت استخدام کنند. وجود این تعداد اردنی در دبیرخانه مرکزی و منطقه‌ای باعث شده است که آن‌ها بتوانند با یک لابی قوی و البته تجربه آموخته از سایر کشورها خصوصا غربی‌ها در پانزده سال گذشته همیشه پای ثابت هیئت رئیسه باشند. اما این‌که اردنی‌ها آن‌قدر توانمند شده‌اند که بتوانند دو کاندیدای آماتور را از قعر جدول به صدر برسانند و حتی آن چنان بازی گردانی کنند که رای اول و دوم منطقه را به دست بیاورند، کاری بود که نباید با ساده‌انگاری از کنار آن عبور کرد.

در این‌که کشورهای عربی در تمام عرصه‌های سیاسی و تخصصی (و اخیراً ورزشی) با تعصبی خاص - تحت هر شرایطی- از همدیگر حمایت می‌کنند تردیدی نیست و گله و شکایت و آه و ناله و «تفو» انداختن بر «چرخ» کیانی هم فایده‌ای ندارد. طی سه دهه گذشته کشورهای عربی در کنار تلاش برای توسعه زیرساخت‌های فیزیکی، به توسعه مغزافزاری پرداخته‌اند و مقوله‌های آموزش، کادرسازی و جانشین‌پروری را هم جدی گرفته‌اند و با صرف هزینه، لابی‌های سیاسی، تجربه‌اندوزی در نشست‌های جهانی و البته بهره گرفتن از مشاوران گران‌قیمت بین‌المللی، موفق شده‌اند در حوزه‌های تخصصی هم دست بالا را داشته باشند. 

اصغر محمدی فاضل

به آن‌ها نمی‌شود خُرده گرفت، چون علاوه بر این‌که یک فرایند مثبت را اتخاذ کرده‌اند، از ظرفیت‌های قانونی و البته خلأهای موجود در سازوکارهای بین‌المللی هوشمندانه بهره می‌گیرند و راهشان را می‌روند و تقریباً همان کاری را می‌کنند که باید. اما چرا زمانی که جنجال انتخاب دبیرکل اوپک، دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، مدیرکل یونسکو یا سایر نهادهای جهانی بالا می‌گیرد نمی‌توان نام یک ایرانی را در فهرست افراد مطرح یافت؟ بارها از همکارانم پرسیده‌ام که هر کدام از ما نام چند نفر ایرانی - و تک ملیتی و تک پاسپورتی- را می‌شناسیم که در حوزه‌های تخصصی در مقیاس‌های جهانی قابل طرح باشند؟ یا در یک آوردگاه جهانی در حوزه محیط زیست چند ایرانی را داریم که نامش را مطرح کنیم و سال‌ها کنارش بمانیم و بدون انگ و رنگ سیاسی برای بالا رفتن از پله‌های کرسی‌های بین‌المللی یاری‌اش کنیم؟ بدون تردید برای تصاحب کرسی‌های جهانی باید از راه خودش وارد شد. ضرورت تشکیل انجمن‌ها، نهادها و تشکل‌های تخصصی و ساماندهی تجربیات و درس آموختن از اثرات و ثمرات فعالیت‌های بین‌المللی دیپلمات‌های مجرب دهه‌های گذشته غیرقابل انکار است.

 ایران می‌تواند - و باید- تصاحب کرسی‌های جهانی در حوزه‌های مختلف را هدف‌گیری کند. جوانان ما باید از جایگاه‌های کارشناسی در نهاد‌های جهانی شروع کنند و در یک فرایند حدود بیست ساله، رسیدن به پست دبیرکلی سازمان ملل را هدف بگیرند. مگر نه این‌که پرورش قهرمانان المپیکی ظرافت‌ها و الزامات خود را دارد؟ رمز موفقیت در این عرصه نیز همانند ورزش حرفه‌ای، بیرون آوردن باتجربه‌ها از کنج انزوا و سپردن مربیگری و مسئولیت فرصت‌یابی و فرصت‌سازی جهانی به آن‌هاست. این حرکت نیازمند صبوری، تلاش، مطالعه، جسارت حضور در رقابت، عقب‌نشینی نکردن در شکست‌ها، و زاهدانه کناره نگرفتن از فضاهایی است که به ارتقای سطح کارشناسان ایرانی می‌افزاید.

خیز اعراب را در هاوایی جدی بگیریم

 ما نتیجه انتخابات هیئت رئیسه کنگره اتحادیه جهانی حفاظت را هم طبق معمول 20-30 سال گذشته به اعراب واگذار کردیم و البته باز هم «چیزی از ارزش‌های تیم ما کم نشد»! ولی جدی نگرفتن این ماجرا همین می‌شود که ما برای خیلی از موضوعات جزئی جشنواره و سوگواره به راه می‌اندازیم، اما برایمان هیچ اهمیتی ندارد که در بزرگ‌ترین نهاد حفاظت از محیط زیست جهان حتی یک ایرانی در سطح کارمند جزء هم نداریم! 

شاید ساده‌تر همان باشد که تا به حال کردیم؛ تا چهار سال آینده و انتخابات بعدی با به سخره گرفتن منوی غذایی عرب‌ها یا موضوعات دم دستی، عقده‌گشایی کنیم و خوش باشیم و طبق معمول خودمان را به وب‌گردی و کامنت‌گذاری در سایت‌های خبری و فتح قلل وایبر و لاین و تلگرام سرگرم کنیم. تا چهار سال آینده «کی مرده، کی زنده؟»

* کارشناس محیط زیست

روزنامه سبزینه

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱۱
حميدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۷
0
0
آيا صحت دارد كه ايران چند هزار دلار حق عضويت خودش را نداده؟
پاسخ ها
کارشناس محیط طبیعی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
چیز جدیدی نیست
ما سالهاست حق عضویت نمیدهیم
محیطبان البرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
0
1
کاش سایر مدیران ما هم اینقدر جسارت و شهامت داشنتد تا شکستها و ناکامیها خودشان را مستند میکردند تا تجربه آموخته برای خودشان و دیگران شود. نه اینکه هر جا تریبون پیدا کنند از موفقیتهای مدیریت بی عیب و نقصشان تعریف کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
0
1
اعتراف تلخ و جسورانه ای است!
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۱
0
1
ایران می‌تواند - و باید- تصاحب کرسی‌های جهانی در حوزه‌های مختلف را هدف‌گیری کند.

ایرانی از دیگر کشور های پیرامون خود چیزی کم ندارد.

نباید هیچگاه فراموش کرد که ایران گرفتار طغیان افغان و دست اندازی روس و عثمانی را نه بیگانگان نشسته در سوئد و آلمان و هلند و مشاوران بی بی سی و رادیو زمانه بلکه ندر قلی پوستین دوز و با همان امکانات محدود در دسترس از نابودی و تجزیه رهانید و کار بدانجا رسید که به آب انداختن ناوگان جولان جنگی ایران در بندر انزلی مایه نگرانی روسیه تزاری گردید و کمپانی هند شرقی به هیچ روی مایل به برپایی نیروی دریایی ایران در بندر بوشهر نبود.

بسیار هم عالی

اما


اما هنگامی که ورود سیلاب های موقت به هاموند را جزو دستاورد های سترگ مدیریتی می پنداریم اما پس از مدتی شاهد به خاک سیاه نشستن این انبار غله پیشین ایران می باشیم که در اواخر قرن نوزدهم برخی انرا در صورت مدیریت منابع آبی همچون مصر فلات ایران بر می شمردند چگونه خواهیم توانست در پی فتح قله های رفیع جهانی باشیم!!؟؟

همین کشور اردن کوچک در بهره برداری از طبیعت گردی و احیای گونه های نابود شده ای چون گوزن شوکا و اوریکس عربی و گونه های در معرض نابودی مانند آیبیکس نوبی و غزال بسیار از ما موفق تر عمل نموده است.

ما جز چشم بستن بر عوامل راستین نابودی زیستگاه ها و غوغا سالاری چه موارد ارزنده ای را به وادی محیط زیست جهانی معرفی خواهیم نمود؟


"این کشور را از دشمن، خشک‌سالی و دروغ دور بدار"


این دعای داریوش بزرگ برای ایرانشهر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
1
1
اعتراف تلخ و جسورانه ای است!
کارشناس سازمان محیط انسانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
1
1
باز درود به شرفت دکتر فاضل یه گزارش نوشتی ما فهمیدیم توی این کنوانسیون ها چه خبره. والا ما که نمی دونیم بقیه میرن خارج توی این نشست ها دقیقا چه کاری می کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
1
0
زیست بوم عزیز سلام
لطفا راهنماییم کنید میخوام در ((کمپین مردمی یوزپلنگ ایرانی)) شرکت کنم یه قسمت داره برای ارسال عکس گذاشتن باید عکس خودم و بفرستم براشون ؟ لطفا جواب بدید
رصد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
1
0
درود بر فاضل عزیز :چه دلسوزانه و از سر لطف موارد مهمی ایراد فرمودید باشد تا متولیان و مسئولان به هوش گردند.
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
0
0
کجایید استاد؟
دقیقا کجایی؟
علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
حمایت شما از ابتکار باعث تاسف بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین