کد خبر: ۳۲۳۹۱
تعداد نظرات: 3 نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸
نيمه شب سه‌شنبه، ‌صداي تاسيسات لوله‌گذاري در روستاهاي اطراف بلداجي، خواب را از كشاورزان گرفت و آنها را متوجه لوله‌گذاري اطراف تالاب چغاخور براي انتقال آب كرد، ‌پروژه‌اي كه همه مردم منطقه با آن مخالفند و در نهايت هم به درگيري منجر شد.
زیست بوم: نيمه شب سه‌شنبه، ‌صداي تاسيسات لوله‌گذاري در روستاهاي اطراف بلداجي، خواب را از كشاورزان گرفت و آنها را متوجه لوله‌گذاري اطراف تالاب چغاخور براي انتقال آب كرد، ‌پروژه‌اي كه همه مردم منطقه با آن مخالفند و در نهايت هم به درگيري منجر شد.

 ورود نيروهاي امنيتي و انتظامي به بلداجي، فضاي شهر را متشنج كرد و درگيري درون شهر بالا گرفت. اين نخستين‌بار نيست كه بر سر آب در شهرهاي ايران درگيري شكل مي‌گيرد، ‌شكستن لوله آب در يزد، ‌تجمع در شهركرد و اهواز و شهرهاي ديگر، ‌نمونه‌هايي از مخالفت مردم محلي با پروژه‌هاي انتقال آب به حساب مي‌آيند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، درگيري در بلداجي چهارمحال و بختياري، يك كشته و ۳۰ زخمي و ۱۵ بازداشتي به همراه داشته است.
تنش بر سر طرح انتقال آب در بلداجي
 ٦ صبح روز گذشته، مردم براي ممانعت از لوله‌گذاري از تالاب چغاخور به صنايع بروجن، وارد عمل شدند و به مقابله با نيروي انتظامي پرداختند. هومان خاكپور، كارشناس منابع طبيعي و ‌فعال محيط زيست در استان، ‌با اشاره به اين درگيري، ‌به «اعتماد» گفت: تقريبا يك ماهي هست كه قرار بود تا زماني كه پروژه انتقال آب سبزكوه انجام شود از آب تالاب چغاخور به صنايع منطقه بروجن منتقل كنند كه با مخالفت‌هاي جدي مردم منطقه خصوصا كشاورزان كه مشكل حقآبه كشاورزي داشتند، ‌مواجه شد. نهايتا با ممانعت كشاورزان، ‌لوله‌گذاري در قسمت پاياني اتفاق نيفتاد. اما نيمه‌شب سه‌شنبه، براي لوله‌گذاري اقدام شد و از نزديكي‌هاي صبح درگيري بين مردم و اين نيروها شروع شد. به گفته خاكپور، محل لوله‌گذاري، ٥ كيلومتر با بلداجي فاصله دارد. درگيري اول صبح، نهايتا به داخل شهر كشيده شد. اين در حالي است كه نماينده بروجن، ‌خبر از بازگشت آرامش به شهر و پايان يافتن درگيري بين مردم و پليس مي‌دهد. خديجه ربيعي، ‌اشاره‌اي به كشته و زخمي‌هاي اين درگيري نكرده است.
تنش بر سر طرح انتقال آب در بلداجي
تنش بر سر طرح انتقال آب در بلداجي
تنش بر سر طرح انتقال آب در بلداجي
فرماندار شهرستان بروجن هم در خصوص اين ديگري به ايرنا گفت: پيگير موضوع و رفع نگراني مردم براي استيفاي حقوق مردم در منطقه بلداجي هستيم. سيدسيف‌الله فياضي گفت: در صورت نهايي شدن مذاكرات و پيگيري‌ها رسانه‌ها و مردم را در جريان امر قرار خواهيم داد. برخي مسوولان عالي استان نيز مردم نگران اين خطه را به حفظ آرامش و جلوگيري از ورود افراد فرصت‌طلب در بين آنان دعوت كردند و خواستار پيگيري درخواست از طريق مراجع ذي‌صلاح شدند. 

او درباره ميزان آب تالاب گفت: ظرفيت نهايي تالاب چغاخور بعد از احداث سد، حدود ٤٣ ميليون مترمكعب بود كه در شرايط خشكسالي به كمتر از ٢٥ ميليون رسيده بود. بخشي از اين آب حدود ٦ تا ٧ ميليون متر مكعب، حقابه كشاورزان بلداجي و روستاهاي اطراف بود، بقيه‌اش هم به خاطر شرايط خشكسالي، حقابه زيستي خود تالاب بود. حتي خشكسالي امكان رها كردن آب به شكل طبيعي به تالاب گندمان را نداده بود. از طرفي صنايع بروجن هم صنايع پرآبي محسوب مي‌شوند، صنايعي چون فولاد، ورق خودرو و كارخانه سيمان كه سرريز اصفهانند، معضلي براي منطقه به وجود آورده‌اند. متاسفانه مسوولان استان به جاي اينكه كساني را كه بدون در نظر گرفتن شرايط اكولوژيكي منطقه، اقدام به استقرار اين صنايع كرده‌اند، محاكمه كنند خود دست به انتقال آب و تشديد بحران زده‌اند.
منبع: اعتماد
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۳
کوشان مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
0
0
ارزیاب این پروژه برای مکان یابی کارخانه و برگزیدن منابع ابی کدام یک از بزرگان اذرزیاب محیط زیست ایران بوده اند.

اما نيمه‌شب سه‌شنبه، براي لوله‌گذاري اقدام شد...

به یقین افرادی که این دست کار ها را در ظلمات شب انجام می دهند از عواقب ان اطلاع دارند.


آیا به جای گیس و گیس کشی برای فلان سگ و شرح گذارشی مبسوط مبنی بر کشف لاشه دو کبوتر به همراه یک قبضه تفنگ بادی بهتر نیست که ارزیابان این طرح از پس پرده مشخص شوند تا دلایل کار خویش را اعلان نمایند؟


یک ایرانی کشته شده است.

یک هم میهن جان خویش را از دست داده است.


شهروندان یک کشور فارغ از قوم و زبان مهره های شطرنج نیستند که به حرکت سرانگشتی جابجا شوند.


افسوس که عده ای از بزرگان محیط زیست همچون لویی پانزدهم اختیار خود را به امثال مادام پمپادور و مادام دوپاری داده اند.

این مورد نه با شوخی و خنده و خوردن جوجه کباب و برداشتن نمکدان و فلفل پاش از سر میز بلکه باید از سوی ارگانی ذیصلاح و بی طرف پیگیری شود.
عباس محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
0
0
سدسازان، امنیت ملی کشور را نشانه گرفته اند!
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
0
0
من با نظر اقای محمدی موافقم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین