کد خبر: ۳۱۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۳
يك متخصص پوست و مو با اشاره به علت افزايش شيوع قارچ‌هاي پوستي، گفت: از درمان خودسرانه عارضه‌هاي پوستي خودداري كرده و براي درمان به متخصص پوست مراجعه كنيد.
زیست بوم: يك متخصص پوست و مو با اشاره به علت افزايش شيوع قارچ‌هاي پوستي، گفت: از درمان خودسرانه عارضه‌هاي پوستي خودداري كرده و براي درمان به متخصص پوست مراجعه كنيد. 
دكتر محمد اميديان اظهار كرد: قارچ‌هاي پوستي در نقاطي كه سطح بهداشت پايين است، شيوع بيشتري دارند، البته در برخي موارد كه افراد لباس‌هاي يكديگر را مي‌پوشند يا در استخرهاي شنا و مكان‌هاي شلوغ از جمله پادگان‌ها و خوابگاه‌ها كه امكان تماس پوستي بيشتري وجود دارد، ممكن است قارچ‌هاي پوستي به سرعت از فردي به فرد ديگر منتقل شوند؛ برخي از اين قارچ‌ها به‌شدت واگيردارند.قارچ‌هاي پوستي؛ علل و درمان

 وي با بيان اينكه قارچ كشاله ران در مردان شيوع بيشتري دارد، گفت: اين نوع قارچ پوستي بسيار خارش‌دار است و متاسفانه افراد مبتلا به آن جهت درمان به پزشكان غير متخصص پوست مراجعه كرده و از داروهايي كه نبايد استفاده كنند، استفاده مي‌كنند كه از جمله اين داروها مي‌توان به داروهاي كورتون‌دار مانند بتامتازون اشاره كرد.

اين متخصص پوست و مو افزود: داروهاي كورتون‌دار عارضه را گسترده‌تر مي‌كنند و افراد مبتلا به اين عارضه زماني به متخصص پوست مراجعه مي‌كنند كه بيماري پيشرفت كرده باشد. اين بيماري به گونه‌اي است كه فرد بايد سريع‌تر به پزشك متخصص مراجعه كند و عارضه درمان شود. قارچ پوستي كشاله ران ظرف سه تا چهار هفته درمان‌پذير است.

 اميديان عنوان كرد: در برخي مواقع نيز ممكن است نواحي ديگر بدن مانند تنه نيز به قارچ‌هاي پوستي دچار شود، قارچ پوستي تنه عارضه‌اي به شكل حلقوي ايجاد مي‌كنند؛ اين نوع قارچ‌ها بسيار واگيردار هستند و مراجعه به متخصص مربوطه و درمان سريع آن بسيار ضروري است.

 وي اظهاركرد: قارچ‌هاي كچلي سر از ديگر انواع قارچ‌هاي پوستي شايع است كه يك نوع آن معمولي و فاقد التهاب است. نوع معمولي قارچ كچلي سر به راحتي از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود و بيشتر در بين پسربچه‌ها شايع‌تر است. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز افزود: عارضه پوستي در فرد با ابتلا به اين نوع قارچ پوستي، به صورت حلقوي ايجاد مي‌شود و به دنبال آن موهاي سر به راحتي كنده شده و سر پوسته پوسته مي‌شود. اين نوع قارچ نيز به‌شدت واگيردار است، به‌طوري كه چنانچه كودك مبتلا به آن وارد مدرسه شود، قارچ كچلي سر به سرعت به ديگر دانش‌آموزان هم منتقل خواهد شد.

 اميديان ادامه داد: نوع ديگر قارچ كچلي سر از نوع التهابي است كه بيشتر در مناطق روستايي و در افرادي كه بيشتر با دام سر و كار دارند، ديده مي‌شود. اين قارچ از دام به انسان قابل انتقال است و بيشتر كودكان در معرض ابتلا به اين قارچ پوستي هستند. اين متخصص پوست و مو عنوان كرد: اين نوع قارچ پوستي چون به‌شدت التهابي است، ناحيه مبتلا بسيار دردناك و دچار تورم و عفونت مي‌شود و چنانچه فرد براي درمان به پزشك متخصص مراجعه نكند، جاي ضايعه باقي مي‌ماند و موها نيز رشد نخواهد كرد.قارچ‌هاي پوستي؛ علل و درمان

وي گفت: اين قارچ حيواني ممكن است از انسان به انسان منتقل نشود، ولي اگر براي درمان آن دير اقدام شود، متاسفانه جاي آن شبيه يك سوختگي وسيع روي ظاهر فرد تاثير منفي خواهد گذاشت. اين متخصص پوست و مو مركز آموزشي درماني امام خميني (ره) اهواز، قارچ انگشتان پا و كف پا را يكي ديگر از انواع قارچ‌هاي شايع پوستي عنوان كرد و گفت: اين نوع قارچ از طريق پوشيدن كفش مشترك يا استفاده مشترك از دمپايي در استخرها از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود و به‌شدت واگيردار است. اين قارچ باعث مي‌شود ناحيه بين انگشتان پا پوسته پوسته و دچار خارش زياد شود. كف پا هم ممكن است به دليل ابتلا به اين نوع قارچ تاول بزند. اميديان اظهاركرد: عارضه ديگري كه قارچ‌هاي پوستي روي بدن افراد مبتلا ايجاد مي‌كنند، تغيير رنگ ناخن به قهوه‌اي و زرد است. ناخن‌ها به واسطه اين قارچ‌ها پوسته پوسته شده و گاهي ترك برمي‌دارند يا تخريب مي‌شوند. پزشك با مشاهده اين علائم درخواست آزمايش مي‌دهد و چنانچه آزمايش قارچ افراد مبتلا به اين عارضه مثبت باشد، بايد سريعا تحت درمان قرار گيرند.

وي با بيان اينكه درمان مشكلات ناخن از درمان نواحي ديگر بدن مبتلا به قارچ‌هاي پوستي طولاني‌تر است، افزود: چنانچه در روند درمان، ناخن آسيب ديده كشيده شود، مدت زمان درمان معمولا به ۴ تا ۶ ماه كاهش مي‌يابد، در غير اين صورت درمان يك سال به طول مي‌انجامد.
 اين متخصص پوست و مو رعايت بهداشت فردي را عامل مهم در پيشگيري از شيوع قارچ‌هاي پوستي و ابتلا به آنها دانست و گفت: براي درمان قارچ‌هايي چون كچلي سر حتما بايد از داروهاي خوراكي استفاده شود، اما براي قارچ‌هاي بدن چنانچه وسعت عارضه كم باشد، كافي است از داروهاي موضعي استفاده شود. اما اگر عارضه وسيع باشد هم داروهاي موضعي و هم خوراكي براي درمان آن بايد تجويز كرد.
اميديان در ادامه به نوعي آسيب ناخن‌ها اشاره كرد و گفت: علاوه بر قارچ پوستي كه ناخن‌ها را تهديد مي‌كند، نوعي عارضه نيز موجب مي‌شود اطراف ناخن ملتهب و دردناك شده كه با خروج عفونت از محل آسيب ديده همراه است. در صورت درمان نكردن به هنگام اين عارضه، ممكن است ناخن تخريب شود. وي افزود: افرادي كه در معرض اين آسيب هستند، معمولا زمينه حساسيت دارند و شامل خانم‌هاي خانه دار، آرايشگرها، شيريني‌پزها و همه افرادي كه دست‌هايشان به‌طور مرتب در معرض تماس با آب و رطوبت قرار دارد، مي‌شود.
 اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز عنوان كرد: به اين افراد توصيه مي‌شود هنگام كار كردن در محيط مرطوب از دستكش نخي همراه با روكش پلاستيكي استفاده كنند. براي درمان نيز فرد بايد سريع تر به پزشك متخصص مراجعه كند تا از مزمن‌شدن اين عارضه پيشگيري شود.
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین