کد خبر: ۳۱۲۷۳
تعداد نظرات: 3 نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۶
در خصوص چرایی برگزیده شدن آنها از نگار فیض آبادی عضو انجمن پایشگران محیط زیست (پاما) خواستیم تا اقدامات این تشکل را برای زیست بوم عنوان کنند. آنچه می خوانید به قلم این عضو پاما است:
زیست بوم: انجمن پایشگران حامی محیط زیست به عنوان تشکل‌ مردم‌نهاد محیط زیستی برگزیده پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست شد.  

به گزارش زیست بوم، این تشکل مردم نهاد که امسال در سالن 25 نمایشگاه بین المللی در کنار سایر تشکل ها غرفه داشت در مراسم اختتامیه شایسته دریافت تندیس و لوح تقدیر شد. 
نگار فیض آبادی
در خصوص چرایی برگزیده شدن آنها از نگار فیض آبادی عضو انجمن پایشگران محیط زیست (پاما) خواستیم تا اقدامات این تشکل را برای زیست بوم عنوان کنند. آنچه می خوانید به قلم این عضو پاما است:
نگار فیض آبادی
ما، انجمن پایشگران حامی محیط زیست (پاما)، مثل سالیان گذشته امسال هم در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست شرکت کردیم. اگر می خواهید بیوگرافی انجمن را بدانید در یک کلمه خلاصه اش می کنم و می گویم "ما".
 ما، حاصل مجموع من هایی هستیم که دل مان را به طبیعت، گره زده ایم. چون فکر می کنیم از این طریق است که می شود بخت، یارمان شود. معقتدیم وقتی هستیم، پس مسئولیم. انتخاب می کنیم و سعی می کنیم پاسخگو باشیم. بنابراین از هر فرصتی استفاده می کنیم تا نشان دهیم می شود "ن" نمی شود را برداشت و ادامه داد. نمایشگاه محیط زیست هم، مجالی بود برای حضور و تعامل با مردم، بخش های دولتی و سایر انجمن ها.
سعی کردیم در چهار روز نمایشگاه، فعالانه و تمام قد حاضر باشیم و با تقسیم وظایف میان اعضای انجمن پاما، با بازدیدکنندگان (مدیران و معلمان مدارس، دانش آموزان، شهروندان، علاقه مندان، بانوان خانه دار، مدیران دولتی و ...)، هم داخل غرفه و هم در بازدید از سایر غرفه ها، با اشخاص صحبت کنیم.
البته که حضور ما فقط در این چند روز خلاصه نمی شود. چرا که ما پیش تر، پروژه های مختلفی را به ثمر رساندیم. هدف ما "حفاظت مشارکتی از محیط زیست" است و سعی کردیم آن را در پروژه های زیر، محقق سازیم:

پروژه خجیربان اولین طرح حفاظت مشارکتی در مناطق تحت مدیریت ایران 90-  93
پروژه جلب مشارکت جامعه محلی روستای گِل سفید برای احیای صنایع دستی به عنوان معیشت جایگزین بهره برداری ناپایدار از جنگلهای بلوط زاگرس- خرداد تا اسفند 93
پروژه حفاظت مشارکت محور از تنوع زیستی طالقان
پروژه  حفاظت از محیط زیست با محوریت زباله و بازیافت با مشارکت تشکل های محله کارون جنوبی- شهرداری منطقه 10 تهران -بهمن 93 تا تیرماه 94
طرح آموزش همیاران محیط زیست در مدارس  تهران- شهرداری منطقه9 تهران- سه ماهه اول  سال 94
راه اندازی اکوتوریسم انجمن، در راستای ارتقاء دانش بوم گردی و رونق گردشگری پایدار
و فعالیت های دیگری که شما را دعوت می کنم تا برای آشنایی بیشتر با مراجعه به سایتpayeshgaran.info  آنها را مطالعه بفرمایید.

تکرار اینکه طبیعت، رمق چندانی ندارد دیگر فایده ای ندارد و حالا نوبت "اقدام" است. به همین خاطر تمام تلاش مان را کردیم تا مخاطبانی را که آموزش می دهیم توانمند سازیم تا خودشان اطلاعات را به سایرین منتقل کنند. از این راه می شود یک چرخه پویا را شکل داد تا وقتی ما کارمان تمام می شود، خیال مان آسوده باشد که آنجا افراد آموزش دیده و دلسوزی هستند که این چرخ سازنده را به گردش دراورند تا حرکت به سوی جلو، برای همگی مان امکان پذیر باشد.

به عنوان مثال، ما در منطقه 10 تهران (کارون جنوبی) ، مدارس و بانوان را آموزش دادیم و حالا همان بانوان مشتاق و پر تلاش، خودشان یک انجمن تشکیل داده اند به نام "کاج" و در منطقه شان، به فعالیت هایی می پردازند که در نهایت منجر به آگاه سازی مردم منطقه و حفظ محیط زیست شهری خواهد شد.

در استان چهارمحال و بختیاری (منطقه حفاظت شده هلن، روستای گل سفید)، بانوان را نسبت به اهمیت منطقه زاگرس و درختان بلوط، آگاه کردیم تا به جای قطع درختان و فروش ذغال، به فکر معیشت جایگزین باشند. یعنی یک معامله دو سر سود که هم طبیعت حفظ شود و هم مردم محلی، درامد داشته باشند. اما چگونه؟ آن ها یاد صنایع دستی شان در گذشته افتادند. همان چیزهایی که در صندوقچه های مادربزرگ ها جا مانده بود. عروسک هایی به نام "لیلی" که برای خودشان داستان مفصلی دارند. مادربزرگ ها به فرزندان و نوه ها یاد دادند چطور می شود لیلی را دوباره زنده کرد و چطور صنایع دستی بسازند. و آنقدر دست سازهایشان جذاب و متنوع بود که در نمایشگاه های مختلفی به فروش رسید.حالا خودشان با شوق و توان، یک انجمن تشکیل داده اند به نام "شولیز"، به معنای جای امنی که کبک ها  شب ها آنجا می خوابند. خوشبختانه خودشان با همین نام و صنایع دستی شان، در نمایشگاه امسال حضور فعال داشتند.

ما همچنان مشتاقیم تا بیشتر بیاموزیم، امیدوار بمانیم و نقاط ضعف مان را به قوت تبدیل کنیم. در نهایت ما تمام قد برای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، می ایستیم و شانه خالی نمی کنیم تا باری روی طبیعت، سنگینی نکند.
چرا پاما در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزیده شد؟
من نیز به نمایندگی از تیم پاما، برای دریافت تندیس و تقدیرنامه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، در جلسه اختتامیه حاضر شدم و امیدوارم همگی تمام همت مان را به کار گیریم تا هم خودمان و هم طبیعت، حال خوبی داشته باشیم.

در پایان به همه همکارانم در انجمن پاشگران محیط زیست و سایر تلاشگران خسته نباشید عرض می کنیم و امیدوارم بهتر از قبل، عمل کنیم.
چرا پاما در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزیده شد؟
چرا پاما در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزیده شد؟
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۳
فاطمه باباخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
0
1
تبریک به اعضای انجمن پاما برای موفقیت های مداوم شون
فعال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
0
0
منهم به این عزیزان تبریک می گم ولی تلاش بسیاری از انجمن ها هم کمتر که نبوده بیشتر هم بوده این معیار انتخاب رو سازمان محیط زیست برای نفاق بین سمن ها طرح ریزی کرده
نگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
1
0
ما هم با اغماض تبریک میگیم چون کاملا میدانیم تشکلهای زحمت کش دیگری بودند که به لحاظ عملکردی یک سر و گردت بالاتر از اینان بودند اما ظاهرا بخش مشارکتهای مردمی سازمان ما به این کار میخواست عقده گشایی کند و به همه اعلام کند که چقدر نفوذ و توانمندی دارد که قضیه کاملا عکس شد و حقارتش را برای همگان بارز نمود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین