کد خبر: ۳۰۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
موسسه تحقيقات سرطان آمريكا به ۱۰ نكته مهم براي جلوگيري از سرطان كه مرتبط با عادت‌هاي غذايي و اصلاح شيوه زندگي است، اشاره كرده است كه در ادامه به آن مي‌پردازيم.
زیست بوم-سلامت: سرطان يكي از معضلات بزرگ علم طب است كه اگرچه علم قرن حاضر همچنان ناتوان از پيشگيري قطعي و درمان قطعي بعضي از انواع آن است، اما تلاش‌ها ادامه دارد و پزشكان توانسته‌اند طول عمر و كيفيت زندگي بيشتر مبتلايان به اين بيماري را افزايش دهند.

 نكته مهمي كه بيش از هر چيزي توجه‌ها را به خود جلب كرده، شناخت عوامل سرطان‌زا و دور كردن آنها از زندگي بشر است. يكي از اين عوامل مهم عادت‌ها و شيوه زندگي نادرست انسان‌هاست. محققان به اين نتيجه مهم رسيده‌اند كه تقريبا ۳۰ درصد تمامي موارد سرطان ريشه در عادت‌هاي غذايي افراد دارد و با تغذيه درست، فعاليت فيزيكي كافي و داشتن وزن مناسب، مي‌توان از يك سوم سرطان‌هاي شايع در كشورهاي با درآمد بالا و يك چهارم سرطان‌هاي شايع در كشورهاي با درآمد پايين پيشگيري كرد. موسسه تحقيقات سرطان آمريكا به ۱۰ نكته مهم براي جلوگيري از سرطان كه مرتبط با عادت‌هاي غذايي و اصلاح شيوه زندگي است، اشاره كرده است كه در ادامه به آن مي‌پردازيم.

وزن خود را متعادل نگه داريد: اضافه وزن يكي از مهم‌ترين عوامل خطر براي سرطان است. چاقي باعث افزايش احتمال ابتلا به سرطان روده، پستان (بعد از يائسگي)، ديواره داخلي رحم يا آندومتر، مري (آدنوكارسينوم)، پانكراس، كليه و احتمالا كيسه صفرا مي‌شود. فرمولي وجود دارد به نام شاخص وزن بدن (BMI) كه افراد مي‌توانند از روي آن متوجه شوند وزن متناسبي نسبت به قدشان دارند يا نه. در اين فرمول اگر شاخص وزن بدن بين ۱۸ تا ۲۵ (براي سفيدپوستان)، باشد، عادي تلقي مي‌شود ولي در اين شاخص به سن، نژاد و جنسيت افراد نيز بايد توجه كرد. اين عدد ممكن است با توجه به موارد ذكر شده كمي تغيير كند. وزن سالم فقط در گروه انتخاب رژيم‌هاي غذايي مناسب با انرژي كم و پرهيز از نوشيدني‌هاي حاوي شكر و مواد پرچرب و... و داشتن فعاليت فيزيكي و ورزش در زندگي است. توصيه اين است كه حتي الامكان لاغر بمانيد ولي كمبود وزن نداشته باشيد.۱۰ فرمان ضد سرطان

از هر فرصتي براي افزايش فعاليت فيزيكي خود استفاده كنيد: در تحقیقات ثابت شده كه فعاليت فيزيكي به طور چشمگيري خطر ابتلا به سرطان روده را كاهش مي‌دهد. حتي احتمال مي‌رود فعاليت فيزيكي از سرطان پستان و سرطان رحم بعد از يائسگي هم جلوگيري كند. موسسه پژوهش سرطان در آمريكا بر فعاليت متعادل يعني حداقل ۳۰ دقيقه پياده روي، دوچرخه سواري يا باغباني روزانه تاكيد مي‌كند و آن را جزو ملزومات زندگي مي‌داند. البته براي افرادي كه در حال حاضر اضافه وزن دارند اين زمان بايد به ۶۰ دقيقه افزايش پيدا كند. همه افراد بايد فعاليت‌هاي كم تحرك زندگي مثل تماشاي تلويزيون و نشستن پشت رايانه آن هم ساعت‌هاي متوالي را محدود كنند.

از غذاهاي گياهي بيشتر استفاده كنيد: مواد غذايي با منشأ گياهي از بدن در مقابل سرطان محافظت مي‌كنند. سبزيجات آليومي (سير، تره و...) به احتمال زياد از سرطان معده و روده بزرگ جلوگيري مي‌كنند. مصرف ميوه خطر ابتلا به سرطان دهان، ناي، حلق، مري، ريه و معده را كاهش مي‌دهد. تركيبات بيواكتيو مانند كاروتينوئيدها (سبزيجات رنگي)، اسيد فوليك‌ها (سبزيجاتي با برگ سبز و خانواده كلم)، گلوكزسينولات‌ها (كلم ها) و سولفيدهاي خانواده آليوم (سير و پياز) را در برنامه غذايي خود بگنجانيد. موسسه جهاني پژوهش‌هاي سرطان در آمريكا توصيه مي‌كند حداقل ۵ وعده (حدود ۴۰۰ گرم) از انواع سبزيجات و ميوه و مواد غيرنشاسته‌اي در روز مصرف شود.

مصرف گوشت قرمز و گوشت مزه‌دار شده را محدود كنيد: مصرف گوشت قرمز را محدود كنيد و از خوردن گوشت‌هاي سرخ كرده بپرهيزيد. مصرف گوشت قرمز (گوشت گاو، بره، خوك و اسب) و گوشت فرآوري شده (گوشت كنسرو شده با نمك يا محصولات گوشتي حاوي مواد نگهدارنده مانند كالباس، سالامي، سوسيس و...) به طور قابل توجهي خطر سرطان كولوركتال (روده بزرگ) را افزايش مي‌دهد. موسسه جهاني پژوهش‌هاي جهاني سرطان و موسسه پژوهش سرطان آمريكا پيشنهاد مي‌كند مصرف گوشت قرمز را به ۵۰۰ گرم در هفته كاهش دهيد. اگر وعده‌هاي گوشتي متوسط باشد، حدود ۵ وعده در هفته خواهد شد.

از مصرف غذاها و نوشيدني‌هايي كه باعث افزايش وزن مي‌شوند، خودداري كنيد: مصرف غذاهاي پرانرژي را كمتر كنيد. غذاهاي پرچرب و كم فيبر يا نوشيدني‌هاي حاوي شكر زياد پرانرژي هستند.

دور سيگار و مشروبات الكلي خط بكشيد: سيگار و مشروبات الكلي، عامل انواع متنوعي از سرطان مانند سرطان دهان، مري، ناي، حلق، حنجره، پستان (قبل و بعد از يائسگي) و ريه هستند و براي پيشگيري از سرطان بهتر است دور آنها خط بكشيد.

كمتر غذاي پرنمك بخوريد: مصرف غذاهاي پرنمك يا غذاهاي فراوري شده با نمك را كاهش دهيد. برخي از روش‌هاي نگهداري و تهيه غذا روي سرطان زايي آنها تاثير مي‌گذارند. غذاهايي كه به وسيله نمك نگهداري مي‌شوند، مي‌توانند يكي از عوالم سرطان معده باشند. موسسه جهاني پژوهش‌هاي جهاني سرطان و موسسه پژوهش سرطان آمريكا توصيه مي‌كنند از مصرف غذاهاي نگهداري شده توسط نمك يا غذاهاي پرنمك پرهيز كنيد. ميزان مجاز مصرف نمك در روز كمتر از ۶ گرم نمك (4/2 گرم سديم) است.

خودسرانه مكمل نخوريد: از مكمل‌هاي غذايي براي پيشگيري از سرطان استفاده نكنيد. به طور كلي، مكمل‌هاي غذايي نه تنها نقش به‌سزايي در جلوگيري از سرطان ندارند. بلكه بيشتر مكمل‌ها باعث سرطان نمي‌شوند ولي بعضي از آنها خطر ابتلا به سرطان را نيز افزايش مي‌دهند. در حال حاضر استفاده از مكمل‌هاي غذايي براي جلوگيري از سرطان پيشنهاد نمي‌شود.

تازه مادران از شيردهي غافل نشوند: شيردهي به مدت حداقل
۶ ماه بعد از تولد نوزاد به همه مادران توصيه مي‌شود چون شيردهي خطر سرطان پستان را در زنان كاهش مي‌دهد حتي كودكاني كه شير مادر خوار هستند در آينده كمتر به سرطان مبتلا خواهند شد.

درمان‌شدگان شيوه زندگي خود را اصلاح كنند: نجات‌يافتگان از سرطان بعد از اتمام درمان حتما بايد تحت نظر پزشك بمانند و كاملا شيوه نادرست زندگي‌شان را تغيير دهند و نکات گفته‌شده درباره پيشگيري از سرطان را كه در اين مبحث ذكر شد، رعايت كنند.

.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین