کد خبر: ۳۰۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۷
در آستانه برگزاری کنگره بین المللی صلح سبز مطرح شد:
دبیرکل سازمان غیردولتی حرمت حیات با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب به رؤسای قوا، گفت: ابلاغ سیاست های محیط زیست کشور توسط مقام معظم رهبری، یکی از اساسی ترین گام های تاریخ محیط زیست ایران بود.
زیست بوم: دبیرکل سازمان غیردولتی حرمت حیات با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب به رؤسای قوا، گفت: ابلاغ سیاست های محیط زیست کشور توسط مقام معظم رهبری، یکی از اساسی ترین گام های تاریخ محیط زیست ایران بود.

بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر، تلاش برای حفظ محیط زیست است

بابک توتون چی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: به عنوان یکی از اعضای جامعه مدنی کشور و فعالین محیط زیست و کنشگران مدنی باید به این موضوع تأکید داشت که «کلام الامیر، امیر الاکلام»؛ به عبارتی، کلامی که از طرف یک انسان بزرگی منتشر می شود، بایستی بزرگترین کلام در آن حوزه ممکن هم باشد و خوشبختانه فرمایشات مقام معظم رهبری در زمره بالاترین درجه کارشناسی و فقهی و از سر یک شناخت حقیقی و عمقی از وضعیت زیست بوم کشور و وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی کشور و همچنین براساس رصد فعالیت های انجام شده توسط سازمان های مردم نهاد و فعالیت های انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و شهرداری ها بود.

وی با بیان اینکه ابلاغ چنین سیاست هایی درواقع از یک دید وسیع و مطالعه میدانی از وضعیت کل کشور ناشی می شود و نشان از آن دارد که حضرت آقا در حوزه محیط زیست، اطلاعات کافی و وافی را داشته اند، خاطرنشان کرد: برابر قانون اساسی، اجرای بند یک از اصل 110 قانون اساسی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام محقق می شود، خوشحال هستیم که معظم له در مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام اصل 110 قانون اساسی کشور را اجرا کردند و باید بسیار خرسند بود که چنین مسائل زیربنایی سرانجام در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده و توسط رهبر معظم انقلاب به سه دستگاه اجرایی، قانون گذاری و قضایی ابلاغ شده است.

دعوت از سران سه قوه برای اجرای کامل سیاست های محیط زیست کشور
این حامی محیط زیست کشورمان ادامه داد: فعالان مدنی و کوشندگان محیط زیست کشور از این بابت که یکی از اتفاقات مؤثر در تاریخ حفاظت از محیط زیست کشور و در تاریخ انقلاب اسلامی رخ داده است، بسیار خرسند هستند و امیدوار هستند که سران سه قوه و هرسه مسئول محترم در کشور بتوانند با اجرای کامل این سیاست ها، در جهت احیای محیط زیست رنجور کشور گام بردارتد.

وی تصریح کرد: با اطاعت کامل از این اصول راهبردی، آحاد مردم می توانند محیط زیست شکننده و طبیعت سالخوده کشور را از خطرات احتمالی پیش رو حفظ کنند و همچنین امیدوار هستیم که این سیاست ها از سوی مسئولان دولتی نیز فقط به تشکر کردن و قدردانی کردن از اقدام بی نظیر و ارجمند مقام عظمای ولایت، منحصر نشود و بحث از شعار خارج شود و واقعاً در عمل دیده شود که مسئولان دولتی در عرصه محیط زیست و منابع طبیعی چه در این دولت و چه در دولت های آینده و همچنین نمایندگان مجلس فعلی و مجالس آینده و نیز قوه قضائیه به صورت واقعی و تمام قد، محیط زیست رنجور کشور را به واسطه سیاستهای ابلاغ شده، حفاظت و حراست می کنند.

جایگاه رفیع محیط زیستی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان 
توتون چی در تبیین سیاست‌های کلی محیط زیست کشور گفت:  با سیاست های ابلاغ شده، حضرت آقا در اولین بند، مدیریت جامع هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی را در این سیاست ها دستورالعمل اول قرار داده اند و در واقع به موضوع هوا، آب، خاک و تنوع زیستی براساس توان اکولوژیک و ظرفیت ها و توانمندی های حقوقی و ساختاری و رویکرد مشارکت مردم پرداخته شده است.

بابک توتون چی

این فعال محیط زیستی اضافه کرد: اگر بتوان یک نظام جامعی را که متشکل از علم حقوق محیط زیست، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، علوم روان شناسی و مردم شناسی، علم محیط زیست، علم خاک شناسی، علم آب شناسی، علم هواشناسی، علم تنوع زیستی و علم حفاظت از ذخایر ژنتیکی این کشور باشد، ایجاد کرد، برای همیشه مردم سرزمین ایران از اکثر آسیب های بزرگ محیط زیستی در امان خواهند بود و در هر شرایط به صورت کاملاً نظام مند، ایران می تواند برای نسل های آینده کشور یک ذخیره خوبی از محیط زیست و منابع طبیعی داشته باشد.

وی ادامه داد: همینطور ایران در منطقه و جهان خواهد توانست از نظر حفاظت و حراست محیط زیست در جایگاه رفیعی که برای جمهوری اسلامی ایران درنظر گرفته شده، قرار گیرد.

شرایط زیستی عادلانه و عدالت محور در جامعه ایران وجود ندارد
توتون چی با بیان اینکه در بند دوم که معظم له به آن اشاره داشته اند، برقراری نظام یکپارچه ملی محیط زیست تأکید گردیده است، گفت: نظام یکپارچه ملی با مدیریت جامع و هماهنگ، متفاوت است، به گونه ای که در نظام یکپارچه ملی محیط زیست با تلاش جمعی دستگاه های اجرایی، دستگاه های آموزشی، دستگاه های قانونگذاری و آحاد مردم و همچنین از طریق سازمان های اجتماعی، مشارکت های مدنی و ایجاد بسیج عمومی در بین اقشار جامعه و در بین دانشگاهیان و از طریق ایجاد کنفرانس های بزرگی که دستاوردهای خاص علمی و سازمانی داشته باشد، می توان نظام یکپارچه ای در حوزه محیط زیست کشور برقرار کرد.

وی تأکید کرد: هیمنطور در بند سوم این سیاست های ابلاغی، اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی یکی از مهمترین و اساسی ترین اصول توسعه بوده که در کشور بعضاً به آن توجه خاص نشده است.

این فعال محیط زیست و جامعه شناس گفت: متأسفانه شرایط زیستی عادلانه و عدالت محور در جامعه ایران بین مردم وجود ندارد. از همه ی مردم می خواهیم که در مقابل کشور، انقلاب، نظام و مسئولیت ها و حقوق شهروندی به طور یکسان عمل کنند و این در صورتی است که حتی در شهر تهران برای همه مردم، پاک بودن هوا به یک اندازه تقسیم نشده است، سالم بودن آب به یک اندازه تقسیم نشده است و همچنین در نقاط مختلف کشور مانند خوزستان مشاهده می شود که هوای پاک و آب پاک در بین مردم از بین رفته است، در آذربایجان طوفان های نمک در آستانه ایجاد شدن است و بیم آن می رود که از طریق دریاچه ارومیه مردم آذربایجان و همچنین حدود 20 میلیون نفر از استان های مجاور دچار مشکلات خاص و عدیده ای شوند.

مجازت های محیط زیستی کشور، بازدارنده نیست و جبران مافات نمی کند
بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات تصریح کرد: ایران، عدالت زیستی را بر اثر سوء مدیریت ها از دست داده است، و این در صورتی است که در طبیعت و نظام قانون مند حیات، هر چیزی بین مردم به طور مساوی تقسیم شده است و انسان ها از طرف خداوند تماماً توانسته اند از این مواهب الهی و آسمانی یکسان برخوردار باشند.

وی با اشاره به بند چهارم سیاست های ابلاغی گفت: در بند چهارم سیاست های ابلاغی، حضرت آقا بر پیشگیری و ممانعت از انتشار آلودگی های غیرمجاز تأکید داشته اند و در واقع نظر بر آن بوده که مسئولان، تخریب محیط زیست را جرم انگاری کنند و مجازات مؤثر برای آن درنظر گرفته شود که هم بازدارنده باشد و هم تخریب کنندگان و آلوده کنندگان محیط زیست را به جبران خسارت وارده شده ملزم کنند.

توتون چی افزود: اکنون مشاهده می شود که گونه های منحصر به فرد حیات وحش سرزمین ایران از طریق شکارهای غیرقانونی و غیرمجاز، در حال از بین رفتن هستند، اما متأسفانه افراد متخلف و شکارچیان غیرمجاز با جریمه اندکی که برای آنها درنظر گرفته می شود، همچنان آزادانه به اقدامات تخریب گرایانه حیات وحش ادامه می دهند.

وی با بیان اینکه چنین مجازت هایی نه تنها بازدارنده نیست، بلکه جبران مافات نیز نمی کند، تأکید کرد: افرادی چه از بین آحاد مردم و چه حتی از بین مسئولان کشور که یا تخلف می کنند و یا اشتباه می کنند و در قلع و قمع درختان و جنگل های متعدد در شهرها و استان های کشور دست داشته اند و وقتی با این افراد و یا سازمان ها برخورد قانونی قضایی می شود، جرم انگاری متخلفان و عمل آنها در سطح واقعی نیست.

ذخایر ژنتیکی ارزشمند سرزمین ایران به درستی ارزشگذاری اقتصادی نشده اند
وی در توضیح بند چهارم سیاست های ابلاغی افزود: ذخایر ژنتیکی ارزشمند سرزمین ایران به درستی ارزشگذاری اقتصادی نشده اند؛ به عبارتی، در کشور ایران مشخص نشده که یک درخت چنار صد ساله چقدر ارزش اقتصادی دارد. ارزش اقتصادی درختان این سرزمین براساس وزن چوب آنها نیست، بلکه ارزش اقتصادی آنها براساس اکسیژنی است که در طول چندین سال زندگی خود برای حیات هزاران انسان ایجاد می کنند و در واقع حداقل ارزش درختان برابر زندگی چندین هزار انسان است.

این جامعه شناس تصریح کرد: هرکدام از حلقه های زنجیره حیات که مورد دست اندازی قرار می گیرد، دارای ارزش های اقتصادی، اکولوژیک و حیاتی است که اصلاً با پول، قابل قیاس نیست و وقتی جرم انگاری با نیت بازدارندگی و جبران خسارات بخواهد اعمال شود، وضعیت متفاوت خواهد بود، چون فردی و سازمانی یارای جبران چنین خسارت هایی را ندارد.

به گفته این حامی محیط زیست کشورمان، در بند پنجم سیاست های ابلاغی، پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب و خاک در دستور کار قرار گرفته است، و مقام معظم رهبری حتی به درستی به آلودگی های صوتی، امواج و اشعه های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردها و شاخص های زیست محیطی در قوانین و مقرارت در برنامه های توسعه و آمایش سرزمین اشاره فرموده اند.

برنامه ششم توسعه مغایر سیاست های ابلاغ شده در حوزه محیط زیست است
توتون چی افزود: با مطالعه برنامه پیشنهادی که در بخش محیط زیست و منابع طبیعی برنامه ششم توسعه است، بسیاری از مطالب را مشاهده کرده ام که با سیاست های ابلاغ شده توسط رهبر گرانقدر انقلاب بایستی تغییر کند؛ بعنوان مثال، در بخش محیط زیستی برنامه ششم توسعه که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارائه شده است، اشاره شده که دولت بایستی دامپروری های صنعتی را گسترش دهد تا از این طریق بتوان از ورود دام های سنتی به مراتع کشور جلوگیری کند.

دبیرکل سازمان غیردولتی حرمت حیات تصریح کرد: این یک نظر کاملاً غیرکارشناسی است، چرا که دامپروری های صنعتی موجب انتشار گاز متان بسیار زیاد و گرمایش جهانی می شود که در واقع در بند پنجم سیاست های محیط زیست ابلاغ شده، حضرت آقا به خوبی به این موضوع اشاره فرموده اند. همینطور در خصوص مباحث مربوط به آلایندگی هوا، در واقع با اعمال چنین سیاست هایی بسیاری از صنایع، حتی صنایع بزرگ کشور یا بایستی تغییر کنند و وضعیت آنها بهبود پیدا کند و یا بایستی تعطیل شوند.

وی تأکید کرد: پس از ابلاغ سیاست های محیط زیست کشور از سوی مقام معظم رهبری، اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است که بدون رعایت قانون و ضوابط محیط زیستی و توسعه پایدار برای صنایع دست دوم، دست سوم و دست چندم خارج از کشور مجوز فعالیت در کشور ایران را صادر نکند.

در بسیاری از کارشناسی ها و پروژه های ارزیابی، قانون اجرا نمی شود
این کنشگر محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید عملکرد سایر دستگاه های اجرایی کشور و از جمله وزارت صنایع و معادن را به صورت حقیقی، پایش کند و با دستگاه هایی که مغایر سیاست های محیط زیستی ابلاغ شده اقدام می کنند، برخورد کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در بسیاری از کارشناسی ها و پروژه های ارزیابی، مشاهده شده است که قانون به صورت کامل اجرا نمی شود و بعضاً اهمال کاری هایی صورت گرفته است. متأسفانه امروز امواج ماکروویو، یکی از امواج مخربی است که بر روی سر تک تک انسان ها در اکثر نقاط جهان و به ویژه در ایران وجود دارند.

این فعال محیط زیستی ادامه داد: اکنون سخن از آن است که برج میلاد و سایر مکان ها مانند برج میلاد در انتشار چنین امواجی چقدر مؤثر هستند؟ امواج ماکروویو، درجه حرارت مغز انسان را افزایش داده و مانند دستگاه ماکروویو، لایه ای از امواج و فرکانس هایی در بالای سر انسان ها ایجاد می کنند و با افزایش درجه حرارت مغز انسان ها باعث کاهش حجم مغز انسان ها شده و در نتیجه منجر به بروز بیماری هایی متعدد مانند فراموشی، آلزایمر، پارکینسون و... در زندگی انسان ها می شوند.

وی افزود: در سیاست های ابلاغی، معظم له با اشراف کامل، به خوبی و به درستی به معضلاتی که تکنولوژی های غیربومی و غیرمحیط زیستی برای سرزمین ایران به همراه داشته است، اشاره کرده اند.

رتبه اول فرسایش خاک در جهان، مربوط به ایران است
به گفته این فعال محیط زیست، مطابق با فرمایشات حضرت آقا، مسئله مهم در ابلاغ سیاست های کشور در حوزه محیط زیست کشور موضوع خاک سرزمین بوده است.

توتون چی اظهار داشت: خاک به مراتب از مسئله کمبود آب و آلودگی هوا مهم تر است. می توان با یک مدیریت صحیح در مسئله آلودگی هوا، خودروها و کارخانه ها را کنترل کرد تا آلودگی هوا کاهش پیدا کند. می توان با مدیریت صحیح که در اصول بعدی عنوان شده است، منابع آب را مدیریت کرد تا ایران به طور کامل از بحران آب نجات پیدا کند وحتی اگر بتوان آسیب های اکوسیستمی دستگاه های آب شیرین کن را در ایران کاهش داد، می توان بسیاری از آب دریاهای آزاد را شیرین کرد، اما بحث فرسایش خاک را که اکنون ایران در جهان، رتبه اول را به خود اختصاص داده است، باید در این کشور مرتفع کرد.

وی تصریح کرد: نمی توان از مکانی دیگر خاک را به سرزمین ایران انتقال داد و خاک را تعویض کرد. مسئله خاک، امروز در کشور از معضلات جدی و اساسی است که به امنیت ملی ایران و امنیت غذایی مردم و موضوع آمایش سرزمین و موضوع امنیت روحی و روانی مردم در آینده مربوط می شود.

بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات، یکی از عوامل اصلی فرسایش خاک در ایران را جنگل زدایی های گسترده نام برد که در کشور انجام می گیرد.

به گفته وی، از دیگر عوامل فرسایش خاک در ایران، سموم شیمیایی و کودهای شیمیایی است که از طریق کشاورزی های غیرارگانیک در آب رها شده و به خاک راه پیدا می کنند.

توتون چی تأکید کرد: یکی از عوامل دیگر، خارج کردن ریشه های درختان چند صد ساله در جنگل ها است که باعث فرسایش خاک می شود که به طور کامل مدنظر مقام معظم رهبری بوده است و امیدوار هستیم که سیاست ها در حد سیاست های ابلاغی باقی نماند و مسئولان بدانند که این کشور و این مردم و این نظام و این محیط زیست دیگر جایی برای تاوان دادن اشتباهات آن ها نیست و باید درست عمل کنند، ضمن اینکه از افرادی که وظایف خود را در تمامی رده ها انجام می دهند، کمال تشکر را هم فعالان محیط زیست و کنشگران مدنی کشور دارند.

تهیه اطلس زیست بوم کشور یک کار عظیم علمی و تحقیقاتی است
وی به ضرورت تهیه اطلس زیست بوم کشور پرداخت و گفت: از موارد دیگری که در سیاست های ابلاغی اشاره شده، موضوع بسیار حساس و امنیتی اطلس زیست بوم کشور بوده که به طور مستقیم به امنیت اکولوژیک و امنیت ملی ایران مربوط می شود.

این فعال محیط زیست ادامه داد: در خصوص تهیه اطلس زیست بوم کشور، در این سیاست ها تأکید فراوانی شده است. حفاظت، احیاء و بهسازی و توسعه منابع طبیعی تجدیدپذیر کشور مانند: دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، دریا، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی به ویزه حیات وحش همچنین ذخایر ژنتیکی گیاهان و سایر ذخایر ژنتیکی کشور مسئله اساسی عنوان شده و معظم له درنظر داشته اند که اطلس زیست بوم کشور که یک کار عظیم علمی و تحقیقاتی است، باید تهیه شود.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند روسیه، بانک ژنی را به نام کشتی نوح ایجاد کرده اند و قصد دارند که تمامی ژن های موجود در دنیا را در آن جمع آوری کنند؛ این در شرایطی است که افرادی با همکاری و مجوزهای نادرست مرکز بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی در سالیان اخیر با ورود بذرهای دستکاری ژنتیک شده و تغییر ژنتیکی یافته و GMO و یا تراریخته به این کشور، در واقع ذخایر ژنتیکی کشور را مورد تحول قرار داده اند و به این ترتیب در سلامتی انسان، محیط زیست، حیات وحش و حیوانات اهلی و حتی در سلامت آب و خاک، قدم های بسیار منفی برداشته شده است که باید با این موضوع مقابله شود و اطلس زیست بوم کشور می تواند یک بانک جامع تخصصی برای شناخت ظرفیت های اکولوژیک کشور باشد.

دبیرکل سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات اضافه کرد: در ادامه، مدنظر معظم له اعمال محدودیت قانونمند در بهره برداری از منابع، متناسب با توان اکولوژیک بوده است؛ به عبارتی وقتی توان اکولوژیک کشور، بررسی شد و وقتی اطلس زیست بوم کشور را مشخص کردیم و وقتی دریافتیم که چه چیزی داریم و چه چیزهایی را از دست داده ایم، تازه باید بعد از آن، قانون به یاری محیط زیست آمده و برداشت ها را محدودیت کند و نه این که به عنوان مثال با مجوز دولت در منطقه بهرام گور، مجوز معدن کاوی داده شود و در منطقه حفاظت شده جزیره آشوراده، مجوز ساخت و ساز و یا مجوز گردشگری صادر شود یا در پارک ملی خبر، قصد داشته باشند که منطقه گردشگری ایجاد کنند، که این اقدامات کاملاً غیرکارشناسانه است.

عملکرد دستگاه های دولتی مغایر با سیاست های ابلاغی بوده است
وی تصریح کرد: در بحث آلودگی هوا، در بحث بنزین و در بسیاری از مباحث این چنین، عملکرد دستگاه های دولتی مغایر با سیاست های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بوده است و هیچ سازگاری با نظرات حضرت آقا وجود ندارد و این امر، لزوم دقت و توجه کامل و وافی مسئولان کشور را می طلبد و ما نیز به عنوان جامعه مدنی و قشر متخصص در حوزه های مختلف مربوطه، در خدمت کمک به مسئولان برای اجرای کامل این سیاست ها هستیم.

این حامی محیط زیست کشورمان تأکید کرد: مسئله دیگر آن است که در واقع توان اکولوژیک را حضرت آقا براساس معیارها و شاخص های پایداری و مدیریت اکوسیستم های حساس و ارزشمند بررسی کرده اند و در واقع، پارک های ملی و آثار طبیعی ملی و حفاظت شده و منابع ژنتیک را مدنظر خود قرار داده اند.

وی تصریح کرد: در واقع مشاهده شده است که عده ای قصد دارند اثر طبیعی ملی خشکه داران را  به عنوان تنها لکه ی جلگه ای از جنگل های هیرکانی کشور، به منطقه گردشگری تبدیل کنند و این اخبار در اختیار ما قرار گرفته است. این ظلم به محیط زیست است، ظلم است به منابع طبیعی، ظلم است به آب و خاک این کشور و نسل های بعدی به بهانه تجارت و استحصال پول بیشتر و بسیار خوشحال هستیم که مقام عظمای ولایت در حمایت از دوستداران محیط زیست مانند همیشه، مانند تمامی ایام و مانند تمام اولیاء الهی تا به امروز، سنگ تمام گذاشتند و امیدوار هستیم که بتوانیم قدردان لطف و عنایت معظم له باشیم.

قوانین مصوب مدیریت آب در کشور اجرا نمی شود
وی در تشریح و تبیین بند هفتم از سیاست های ابلاغی محیط زیست کشور گفت: در بند هفتم، ایشان مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان زایی، گرد و غبار، ریزگردها، خشک سالی، عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعه آینده نگری و شناخت پدیده های نوظهور زیست محیطی و مدیریت آنها را مدنظر قرار داده اند.

توتون چی افزود: این ها مسائلی است که تک تک آنها کنوانسیون های بزرگ جهانی را بعضاً با خود همراه دارند. قوانینی در حوزه مقابله با بیابان زایی، قوانینی در مقابل گرد و غبار، قوانینی در مقابل مبارزه با ریزگردها، در مبارزه با خشکسالی و درباره مدیریت منابع آب در ایران تا به حال وضع شده است و در مقابل اصول اقلیم، قوانین دیگر بین المللی تصویب شده است و مجلس ایران نیز آنها را پذیرفته است و تبدیل به قانون کرده و به دولت های متعدد ایران ابلاغ کرده است اما متأسفانه بعضاً مورد بی مهری قرار می گیرد.

سیاستهای کشاورزی ایران مبتنی بر اصول توسعه پایدار نیست
وی گفت: همینطور، بند هشتم راجع به اقتصاد سبز و اقتصادها و صنایعی است که بتوانند پسماندهای خود را مدیریت کنند و تبدیل به انرژی کنند. صنعت کم کربن، لازمه اساسی رشد و پایداری اکولوژیک سرزمین است و این در صورتی است که با چنین وضعیت صنعتی که ایران تا به امروز داشته است، نمی توانیم به وضع کنونی ادامه بدهیم.

بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات تصریح کرد: در بند هشتم، معظم له، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک را مدنظر قرار داده اند. محصولات غذایی سالم و ارگانیک همان چیزی هستند که بشر هزاران سال در طبیعت استفاده کرده، مورد بهره برداری خود قرار داده، و استفاده از این محصولات هم در طبیعت و هم برای انسان ها باعث تعادل و قوام اکولوژیک شده اند و باعث تکامل بشر گردیده اند، اما امروزه مشاهده می شود که تک تک محصولات غذایی که انسان ها استفاده می کنند غیرارگانیک هستند و متأسفانه سیاستهای کشاورزی که کشور ایران در پیش گرفته مبتنی بر اصول توسعه پایدار نیست و سیاست هایی است که از الگوهای آمریکایی و غربی اقتباس شده اند و در مقابل، الگوهای سنتی کشاورزی پایدار ایران نادیده گرفته شده است و به هیچ عنوان علم کشاورزی ایران، آکادمیک نشده و درباره ورود سموم و کودهای شیمیایی و در مقابل، ورود و گسترش محصولات دستکاری ژنتیکی شده و GMO هشدار جدی و اساسی است.

وی خاطرنشان کرد: چندی پیش در یکی از شبکه های تلویزیونی داخلی کشور، برنامه ای پخش شد که محصولات ارگانیک، مضر هستند و جان چندین نفر را گرفته اند و در مقابل، محصولات دستکاری ژنتیکی شده خوب هستند، در صورتی که این سخنان، حرف های بی پایه و اساس و بی جهتی است که هر فردی در هر مقام و منصبی و با هر توانی بخواهد برای گسترش محصولات دستکاری ژنتیکی شده بکوشد، در واقع به کشور ایران هیچ عِرق ملی ندارد و یا دوست نادان و یا دشمن دانا است.

تأکید بر پیروی مردم از سبک زندگی صحیح ایرانی- اسلامی
این فعال و کنشگر محیط زیست در تبیین بند هشتم از سیاست های کلی محیط زیست کشور گفت: در بند دوم از بند هشتم، حضرت آقا به اصلاح الگوی تولید اشاره فرموده اند که در بخش های مختلف اقتصادی- اجتماعی می تواند مؤثر باشد و در مقابل بر بهینه سازی الگوی مصرف تأکید داشته اند که در منابع آب، غذا، مواد و انرژی و به ویژه ترویج مواد سوختی می تواند سازگار با محیط زیست باشد.

وی افزود: اصل اساسی همه این موضوعات مطرح شده، پیروی مردم از سبک زندگی صحیح ایرانی- اسلامی است و این در شرایطی است که تبلیغات گسترده فست فودها، آب معدنی ها، کارخانجات تولید تنقلات غیربومی و غیر طبیعی و انتشار سبک های زندگی غربی و اروپایی به صورت روزافزون ادامه دارد.

توتون چی گفت:  سبک های زندگی که بشر در مرحله آزمون و خطا آن ها را تجربه می کند و آنها را آزمایش می کند، تماماً آنها به ضرر انسان و محیط زیست هستند، و باید آنها را کنار گذاشت و سبک زندگی ایرانی- اسلامی را با درنظر گرفتن اقتصاد مقاومتی در برنامه های دولت و مردم پیش برد.

دولتمردان نباید سوخت های فسیلی را جایگزین سوخت های هیبریدی کنند
وی با بیان اینکه بند سوم از اصل هشتم بر توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برق و افزایش حمل و نقل همگانی در کلان شهرها تأکید داشته است، اظهار داشت: در برنامه پیشنهادی دولت برای برنامه ششم توسعه، حتی برای حفاظت از جنگل ها اشاره شده که سازمان حفاظت محیط زیست باید سوخت های فسیلی را جایگزین سوخت های هیبریدی کند تا با این اقدام بتواند اقدام به حفاظت جنگل ها کند.

بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات تصریح کرد: اینگونه اظهارات، سخنان خام و غیرکارشناسانه ای است که مرتباً به آن اعتراض شده است اما امروز مشاهده می شود که مقام معظم رهبری با دید کارشناسانه و کاملاً علمی خود که برگرفته از نظرات اندیشمندان و صاحبنظران در این حوزه است و حاکی از مطالعات و دانش دقیق و میدانی خود ایشان است به خوبی و به درستی اشاره کرده اند که کشور باید حمل و نقل عمومی و سبز و غیرفسیلی داشته باشد و نه اینکه دولتمردان، سوخت های فسیلی را جایگزین سوخت های هیبریدی کنند.

وی در تبیین بند نهم سیاست های ابلاغ شده گفت: بند نهم، به تعادل بخشی و حفاظت کیفی آب های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیز داری، آب خوان داری، مدیریت عوامل کاهش بهره برداری از آب های زیرزمینی و تبخیر و کنترل ورود آلاینده ها پرداخته است.

سدسازی ها مغایر اهداف سیاست های کلی محیط زیست کشور است
توتون چی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در هیچ بخشی از این بند برای حفاظت از منابع آب و خروج از بحران آب، سدسازی را پیشنهاد نکرده اند، تصریح کرد: در واقع امروز دانش جهانی به این نتیجه رسیده است که سدسازی به عنوان یکی از مخرب ترین عوامل محیط زیست و یکی از اصلی ترین عوامل در تبخیر آب و در هدر رفت آب، خود نقش مؤثری دارد. سدسازی ها در خشک شدن سفره های زیرزمینی و در نتیجه از بین رفتن حق آبه های کشاورزان، تأثیر به سزایی دارد و در ایجاد رانش زمین و بسیاری از معضلات محیط زیستی و از بین رفتن تنوع زیستی نقش به سزایی دارد.

وی اضافه کرد: ایشان سدسازی را به هیچ عنوان در این بند قرار نداده اند و محض اطلاع باید مطرح شود که وزارت نیرو به هیچ عنوان در آیین نامه اخیر، ساخت سدها را در دستور کار خود ندارد و فقط باید سدهای قبلی تکمیل شود و این نوید را به هموطنان می دهیم و این پیش بینی را می کنیم که به امید خدا در چند سال آینده، مسئولان کشور با اجرای دقیق این سیاست ها به این شناخت دست پیدا کنند که چندین سد بزرگ و مخرب کشور را تخریب کنند تا مجدداً  آب به عرصه محیط زیست بازگردانده شود و با روش های صحیحی مانند آبخوان داری، آبخیزداری مانند قنات که در اقلیم گرم و خشک ایران قابل استفاده است، آب را انتقال داد، که  حضرت آقا در این بند از سیاست ها به آب های زیرزمینی که از تبخیر جلوگیری می کند، اشاره کاملاً صریحی داشته اند.

درآمد سازمان حفاظت محیط زیست نباید موکول به وجود کارخانجات مخرب شود
این فعال زیست با تأکید بر اینکه در بند دهم به استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی در کشور با لحاظ ارزش ها و هزینه های زیست محیطی، تخریب، آلودگی و احیاء در حساب های ملی اشاره شده است، افزود: ارزش گذاری وقتی در برنامه های توسعه، نهادینه و در طبیعت و اکوسیستم ارزشگذاری می شود، تازه می توان متوجه شد که وقتی یک درخت، قطع می شود آیا فقط یک درخت، قطع شده است و یا یک گوشه ای از حیات و بشریت از بین رفته است.

وی گفت: نظام حسابرسی محیط زیستی یک امر بسیار دقیق و کارشناسی است که معظم له در برنامه ها و در ابلاغ این سیاست ها مدنظر داشته اند.

بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات با بیان اینکه مدیران دولتی در هر عرصه و قانون گذاران و ناظرین، قضات و قوه قضائیه و قوای دیگر باید به درستی سیاست های ابلاغی در حوزه محیط زیست را به درستی اجرا کنند، افزود:  به دلیل اینکه اجرا نکردن درست این سیاست ها علاوه بر اینکه برای دنیای ما و محیط زیست ما می تواند مخرب باشد، چون از طرف ولی فقیه و شخص اول جامعه اسلامی عنوان می شود، برای آخرت این مدیران و مسئولان نیز می تواند عواقب ناگوار و بدی داشته باشد.

این حامی محیط زیست ادامه داد: حمایت و تشویق سرمایه گذاری ها و فناوری های سازگار با محیط زیست از مسائل مطرح شده در بند یازدهم سیاست های ابلاغی است که در واقع با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز بسیار مطلب مهمی است.

به گفته توتون چی، در عوض اینکه اقتصاد کشور و درآمد سازمان حفاظت محیط زیست موکول به وجود کارخانجات مخرب شوند و در مقابل از آنها کارهای مختلفی را انتظار داشت، می توان آنها را تشویق کرد که به سرمایه گذاری در صنعت سبز ورود پیدا کنند و از کسانی که صنعت سبز ندارند، مالیات های سبز دریافت کرد و همینطور روی انواع مالیات سبز تعریف کارشناسی صورت گیرد.

تمدن سازی ایرانی- اسلامی باید در کشور نهادینه شود
وی با اشاره به بند دوازدهم سیاست های ابلاغی گفت: دوازدهمین مورد از سیاست های ابلاغی محیط زیست، تدوین منشور اخلاقی محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق محیط زیستی است.

این جامعه شناس با بیان اینکه پیاده سازی الگوهای ایرانی و اسلامی در راستای تمدن سازی ایرانی- اسلامی امروز یک وظیفه ملی است، تصریح کرد: در سالیان گذشته و در مناسبت ها و در سیاست های قبلی به کرات از طرف مقام عظمای ولایت این موضوع را دریافته ایم که تمدن سازی ایرانی- اسلامی باید در کشور نهادینه شود و همینطور براساس همین الگوها و ارزش ها بایستی مبانی اخلاق و فرهنگ محیط زیستی را تدوین کرد که این مسئله به همان سیاست های سبک زندگی و اقتصاد مقاومتی باز می گردد و بایستی مدنظر مسئولان کشور باشد و ما بسیار خوشحال هستیم که در سازمان غیردولتی حرمت حیات تا به امروز درعرصه های محیط زیستی براساس الگوهای ایرانی- اسلامی، اقدامات مدونی انجام گرفته است.

تأکید بر حقوق جوامع بومی و محلی 
وی گفت: در بخش بعدی سیاست های ابلاغی، معظم له، ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره مندی از فناوری های نوآورانه زیست محیطی را مدنظر داشته اند و تجارب سازنده بومی در زمینه حفظ تعادل زیست بوم ها را در ابلاغ این بخش از سیاست های کلی محیط زیست کشور به کار  گرفته اند.

توتون چی تأکید کرد: ایشان در واقع ضمن اینکه دانش آکادمیک را رد نمی کنند، جوامع بومی و مردمان بومی و جوامع محلی را کاملاً در بند سیزدهم مورد توجه قرار داده اند و تجارب سازنده بومی که هزاران سال عشایر و ایلات و جوامع و جوامع محلی سرزمین ایران هم از اکوسیستم ها استفاده می کردند و هم بهره برداری می کردند و هم در راستای حفظ آنها تلاش می کردند را مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: این تجارب سازنده بومی است که بایستی حتی به صورت عملی و به صورت آیین نامه های اجرایی در قرق های خاص بومی اعمال شود و این یکی از مطالبی است که در دنیا کنوانسیون های بسیار بزرگی براساس همین قرق های بومی شکل گرفته است.

بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر، دعوت به حفاظت محیط زیست است
دبیرکل سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات گفت: گسترش سطح آگاهی در چهاردهمین بند سیاست های ابلاغی مطرح شده است و در حوزه دانش و بینش محیط زیستی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینی، مشارکت و مسئولیت پذیری اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه افراد دانشگاهی و حوزوی در این بند کاملاً محسوس است.

این جامعه شناس افزود: افراد جامعه، امر به معروف و نهی از منکر را تا به امروز فقط در انجام ظواهر زندگی می دیده اند و مثلاً به زن بی حجابی برای رعایت حجاب تذکر داده می شد تا فرد دیگری از دچار شدن به فحشا و منکر برحذر داشته شود، و به فرد دیگری تذکر داده می شد که کار خوب انجام دهد و افراد به گونه ای امر به معروف و نهی از منکر می شدند، اما امروزه امر به حفاظت از محیط زیست و پرهیز دادن مردم از تخریب آن، بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر است که می توان براساس سیاست های ابلاغی به آن اشاره کرد، چون زمانی که محیط زیست و زمین نباشد، هیچ چیزی را بشر ندارد که بخواهد به سایر مسائل خود بپردازد.

برگزاری کنگره بین المللی صلح سبز در راستای تبیین سیاست های محیط زیست کشور
وی در تشریح بند پانزدهم از سیاست های ابلاغ شده گفت: در آخرین بند سیاست های ابلاغی به تقویت دیپلماسی محیط زیست اشاره شده و بهره‌گیری مؤثر از فرصت‌ها و مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم‌کربن و تسهیل انتقال و توسعه‌ی فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط، از راه های حفظ و احیای محیط زیست ایران زمین برشمرده شده است.

بابک توتون چی، بنیانگذار سازمان غیردولتی مکتب حرمت حیات، خبر از برگزاری اولین کنگره بین المللی تخصصی صلح سبز در کشور را داد و افزود: با اشاره به همین بند، در کنگره اخیر صلح سبز در حوزه مناسبات بین الملل و محیط زیست، سخنرانان ویژه ای خواهیم داشت و کلیه هموطنان را نوید می دهیم که در راستای تشریح و تبیین سیاست های ابلاغی محیط زیست کشور توسط مقام معظم رهبری، ان شاءالله در ششم آذرماه شاهد برگزاری کنگره تخصصی صلح سبز خواهیم بود که از طریق کارشناسان امر، صاحب نظران و دانشمندان به امید و یاری خداوند این سیاست ها تبیین و بررسی خواهد شد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین