کد خبر: ۳۰۲۴۴
تعداد نظرات: 19 نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳
بوقناق یا زول گیاهان خارداری هستند که در فارسی به نام باباخازن از آن یاد شده است .
زیست بوم - بهداشت و سلامت: بوقناق یا ایرنجیوم (نام علمی: Eryngium) یک گونه از گیاهان گل دار از خانواده Apiaceae است و دارای رویش بیابانی و وحشی می باشد که شامل حدود دویست و پنجاه گونه می شود. بوقناق و زول دو گیاه خاردار است که به بوقناق در فارسی خار زن­ بابا و چرخه نیز گفته می شود. بوقناق در کتب طب سنتی شکاعی و قرصعنه نامیده شده است. در طب سنتی معمولا از ریشه و میوه این دو گیاه استفاده می شود. در قاعدة میوة بوقناق مانند کنگر فرنگی مقداری اینولین وجود دارد و به همین دلیل این گیاه را کنگرفرنگی وحشی نیز می­گویند.

این گیاه در استان های آذربایجان – همدان – اصفهان – کردستان – دامنه های البرز و زاگرس در ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دریا میروید . ارتفاع گیاه بوقناق بین ۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است و  گیاهی پایا ، مقطع ساقه ی آن مثلثی، پوشیده از تارهای پنبه‌ای به رنگ سفید و آبی روشن می باشد. تمام قسمت‌های ساقه و شاخه‌ها بال‌دار هستند و در کناره و نوک آن‌ها خار وجود دارد. برگ‌های آن بزرگ و کشیده، بیضی با کناره‌ی خاردار و گل‌ها به رنگ بنفش به شکل یک طبق ضخیم و متراکم هستند که گل‌ها در روی آن قرار دارند؛ گل‌ها منتهی به خار هستند و در انتهای ساقه‌ی گل‌دهنده در تابستان ظاهر می‌شوند.

بوقناق و زول معجزه ای برای دیابتی ها


عرق بوقناق و زول از نظر طبیعت در طب سنتی معتدل رو به گرم (مرکب القوا) است و عده­ای نیز آن را سرد گفته­اند و خوردن آن خشک کنندة رطوبت­ها و ضدسم است. عرق زول و بوقناق تأثیر مستقیم بر فعالیت­های آنزیمی کبد داشته و برای پاک­سازی کبد از سموم و باز کردن مجاری کبدی مفید هستند. همچنین بر غدد فوق کلیوی اثر مفید و مؤثری داشته و در همکاری با کبد کمک موثری برای افزایش انسولین و فعال کردن لوزالمعده دارند که در نتیجه منجر به کاهش قندخون و درمان دیابت می شوند. زول و بوقناق برای دستگاه گوارش، درمان کولیت و فعال کردن کبد و تولید صفرا و ریختن آن در اثنی­عشر روده کارایی بسیار مؤثری دارند.

عرق این دو گیاه پوست و عروق پوستی را باز کرده و پوست را شفاف می­ سازد و نیز جوش صورت را به علت فعال کردن و پاک­سازی کبد و تصفیة خون از بین می­برد. اثرات فارماکولوژیک و دارو درمانی این دو گیاه که در عصاره و عرق آن­ها متمرکز است .

یه علت خواصی که در ریشه و میوه این گیاه وجود دارد از آن در طب سنتی استفاده میشود.  در گیاه بوقناق مقداری اینولین وجود دارد که به دلیل این شباهت آن به کنگر فرنگی به آن کنگر فرنگی وحشی نیز میگویند.  بوقناق از نظر طبع در طب سنتی گرم و خشک است و عده ای بر این باورند که طبع این گیاه سرد است و همچنین خاصیت ضد سم دارد. عرق بوقناق برای پاک سازی کبد از سموم و بازکردن مجاری کبد به علت تاثیر مستقیمی که بر فعالیت های آنزیمی کبد دارد بسیار مفید می باشد.
عرق بوقناق بر غدد فوق کلیه اثر مفید و موثر دارد و در همکاری با کبد مفید برای افزایش انسولین و فعال کردن لوزالمعده و کاهش قند خون و درمان دیابت اثر شگفت آوری دارد. عرق بوقناق جوش صورت را به علت فعال کردن و پاکسازی کبد و تصفیه خون از بین می ­برد و عروقی پوست را باز میکند و پوستی شفاف به همراه می آورد.همچنین برای نفخ معده و روده بسیار مفید است .


نقش اصلی این گیاه در افزایش ترشح انسولین، فعال کردن لوزالمعده، کاهش قند خون و در نتیجه درمان دیابت است؛ به همین جهت در افراد غیر دیابتی باید حتماً با کمی عسل طبیعی میل شود چون به شدت قند خون را کاهش می‌دهد. بیماران قندی می‌توانند هر ۴ ساعت یک استکان عرق بوقناق را میل کنند و اثرات معجزه‌آسای آن در درمان تدریجی دیابت را تجربه نمایند.

اثرات فارماکولوژیک و درمانی این گیاه که در عصاره و عرق آن متمرکز است، توسط  شادروان استاد بدریال (پژوهشگر طب سنتی) در سال ۱۳۷۵ پس از یک سلسله تحقیقات و آزمایش‌های بالینی بر روی بیماران دیابتی کشف گردید. در خلال این بررسی‌ها مشخص شد برخلاف روش‌های درمانی طب نوین که فقط بر کاهش سطح قند خون تکیه دارد، عرق بوقناق و عرق زول بر فعال کردن و پاکسازی کبد و غدد فوق‌کلیه اثر داشته و موجب تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده می‌گردد. در طی ۱۷ سال بررسی و پژوهش‌های بالینی، اثر قطعی این دارو بر درمان دیابت مشخص شد و به عطاری‌های معتبر و همکاران پزشک فعال در زمینه‌ی طب سنتی و طب مکمل توصیه گردید تا عرق بوقناق را برای بیماران دیابتی مورد استفاده قرار دهند که نتایج درخشان آن امروزه فراگیر شده است .


بوقناق و زول معجزه ای برای دیابتی ها


چرا برای درمان قند خون از بوقناق یا زول استفاده کنیم ؟


با کمی تامل و دقت به عوارض داروهای شیمیایی می توان دریافت که استفاده از بوقناق برای درمان قند خون بسیار مفیدتر است .


نگاهی به عوارض شیمیایی این داروهای جایگزین :

** منفورمین

مکانیسم اثر

کم کردن مقاومت به انسولین در سلول ها

عوارض

بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، نفخ، اسهال، خستگی درد های عضلانی تنگی نفس، خواب آلودگی و معده درد.


**گلی بن گلامید

مکانیسم اثر

تحریک سلول های لوز المعده برای آزادی بیشتر انسولین، که با انسداد گیرنده های پتاسیم در سلول های بتای جزایر لانگرهانس لوز المعده اتفاق می افتد.

عوارض

افزایش وزن، سردرد، تهوع، ناراحتی معده، اسهال، افت فشار خون، زردی چشم ها یا پوست، تیرگی ادرار، کم رنگی مدفوع، تب، گلودرد، بثورات جلدی، خارش یا کهیر، تورم زبان، لب ها یا صورت، حساسیت به نور آفتاب، خون ریزی یا کبود شدگی.

**انسولین

مکانیسم اثر

انتقال فعال گلوکز را از غشا سلولی بافت عضله و چربی افزایش می دهد.

عوارض

تجمع چربی اضافه در بدن و افزایش اضافه وزن، حساسیت در محل تزریق همراه خارش، ضخیم شدگی پوست محل تزریق ها، تورم صورت، لب ها یا زبان.


 موارد استفاده:

بوقناق به وسیله فعال کردن سلول های پانکراس و افزایش تولید انسولین، درمانی اثربخش و بی ضرر برای دیابت است. مهترین خاصیت بوقناق، کاهش قند خون و درمان دائمی بیماری دیابت است. به شرط رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش های هوازی مناسب برای دیابتی ها و مصرف همزمان عرق بوقناق درمان دیابت (بخصوص نوع 2) در زمان کمتر از یک سال دور از انتظار نیست . بی شک عرق بوقناق بهترین جایگزین برای قرص های کاهنده قند خون و تزریق انسولین می باشد .

بوقناق خواص درمانی متعددی دارد و بیش از 50 خاصیّت برای آن ذکر شده است که به طور خلاصه عبارت است از:

·         عرق بوقناق جوش صورت را به علّت فعّال کردن کبد و تصفیه خون از بین می برد.

·         برای نفخ معده و روده بسیار موثّر است.

·         برای دستگاه گوارش، درمان کولیت، فعّال کردن کبد، تولید صفرا و تجزیه و تحلیل چربی ها (تری گلیسیرید و کلسترول) بسیار خوب و موثّر عمل می کند.

·         غدد فوق کلّیه را فعّال کرده و ترشّح آدرنالین را تنظیم می کند و استرس، عصبانیّت و اضطراب را از بین می برد.

·         یبوست را از میان برده و به روده ها نرمی می بخشد. افرادی که ناراحتی معده و کولیت دارند، قبل از غذا یک استکان و بعد از غذا نیز نصف استکان تناول نمایند.

بیماری های دیگری که بوقناق می تواند در درمان آنها مؤثر واقع شوند عبارتند از:

·           بیماری های خونی مانند کم خونی ها و کمبود پلاکت ها مانند بیماری ITP.

·           بیماری های تنفسی مانند آسم.

·           بیماری تنگی نفس.

·           بیماری ضعف عضله قلبی.

·           پیشگیری و کاهش بروز سکته های مغزی و قلبی.


کشف خواص عرق بوقناق در درمان دیابت

اثرات فارماکولوژیک و در مانی این گیاه که در عصاره و عرق آن متمرکز است،توسط  شادروان استاد بدریان (پژوهشگر طب سنتی)در سال ۱۳۷۵پس از یک سلسله تحقیقات و آزمایش های بالینی بر روی بیماران دیابتی کشف گردید.در خلال این بررسی ها مشخص شد بر خلاف روش های درمانی طب نوین که فقط بر کاهش سطح   قند خون تکیه دارد،عرق بوقناق و عرق زول (گیاهی قوی و موثر مانند بوقناق)بر فعال کردن و پاکسازی کبد وغدد فوق کلیه داشته و موجب تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده می گردد.در طی ۱۷ سال بررسی و پژوهش بالینی دکتر محمد دریایی،اثر قطعی این دارو بر درمان دیابت مشخص شد و به عطاری های معتبر و همکاران پزشک فعال در زمینه ی طب سنتی و طب مکمل توصیه گردید تا عرق بوقناق را برای بیماران دیابتی مورد استفاده قراردهند که نتایج درخشان آن امروزه فراگیر شده است.

تذکر:برخی تولید کنندگان عرقیات از ترکیبی سه گانه شامل عرق برگ گردو،گزنه و شنبلیله برای افراد مبتلا به دیابت استفاده می کنند که این ترکیب برای افراد گرم مزاج چندان مناسب نیست،زیرا موجب گرمی حرارت طبع کبد و غلظت ادرار یودرنتیجه فشار بر کلیه ها می شود؛ اما عرق بوقناق و زول به عنوان یک عرق مرکب القوی،طبیعتی معتدل دارد که مفید و موثرتر می شود. در تجویز گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی،توجه دقیق به سبک زندگی و رژیم غذایی و مزاج افراد از اهمیت ویژه ای برخورداراست(برای اطلاعات بیشتر به کتاب "درمان دیابت در طب ایرانی”تآلیف دکتر محمد دریایی مراجعه نمایید)


سوابق پژوهشی و آماردرمان موفق

در ابتدا عرق گیاه بوقناق گرفته شد و به صورت تصادفی روی مبتلایان به چند بیماری لاعلاج و صعب العلاج که از درمان های طب نوین و طب سنتی نتیجه نگرفته بودند،آزمایش گردید.پس از مدتی مشخص شد عرق بوقناق در مبتلایان به دیابت اثر مثبت شگفت آوری دارد و ادامه ی تحقیقات متمرکزشد.

دکتر محمد دریایی،یک مرکز معتبر پخش گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی به نام "گیاهان دارویی دینی” را به صورت اختصاصی برای معرفی و عرضه ی این داروی جدید برگزید که از طریق مشاوره ی تلفنی و حضوری ،بیماران را با خواص جدید کشف شده برای این گیاه آشنا کرد.با توجه به این که دو گیاه بوقناق و زول برای عموم ناشناخته بودند،جلب اعتماد مردم و راضی کردن بیماران برای مصرف این داروی جدید کار دشواری بود؛ولی با مشخص شدن اثرات مثبت آن ،به مرور مورد توجه واقبال قرار گرفت .

در یک طرح پژوهشی به مدت سه سال،بیش از ۱۰۰۰نفر دیابتی از مناطق مختلف کشور با عرق بوقناق تحت درمان قرار گرفتند که در تمام موارد نتیجه ی درمان مثبت بود و بیماری دیابت در این افراد تحت کنترل قرار گرفت.دوره ی درمان چهارماهه از نظر برگشت بیماری و عوارض جانبی احتمالی دارو تحت نظر قرار گرفتند که در هیچ موردی عوارض جانبی و برگشت بیماری مشاهده نشد.

پزشکانی که در این طرح با دکتر دریایی همکاری داشتند عبارتند از آقایان دکتر عزیزخانی (تهران)،دکتر نواب زاده (بیرجند)،دکتررمضانی (همدان)،دکتر رضایی(بهبهان)،دکتر فلاح (آمل)،دکتر عسگران فر (یزد)،دکتر غفاری (کرج)،دکتر قنبرزاده (اردبیل)و دکتر اکبری (تهران )که با توجه به آمار بیماران،به صورت وسیع از این دارو استفاده کرده ونتایج بسیار خوبی گرفتند؛به طوری که از طریق مصاحبه های تلویزیونی اعلام کردند بیماری دیابت با عرتق بوقناق (به شرط رعایت اصول صحیح تغذیه و تغییر سبک زندگی )قابل درمان است.

بیمارانی که در این طرح درمان قرگرفتند،رژیم غذاریی صحیح از نظر طب سنتی ایرانی را رعایت کرده و تنش های عصبی را با مصرف دمنوش های گیاهی کنترل کردند.همچنین مصرف داروهای شیمیایی را به طور کامل قطع کرده،دوره ی درمان را کامل نموده و دستور مصرف دارو را به صورت دقیق دنبال کردند. همه ی افراد از نظر جسمی در شرایط مطلوب هستند و کسانی که انسولین تزریق می کردند دیگر نیازی به این کار ندارند.این درمان بر روی کودکان خیلی بهتر نتیجه داده است.آمار و سوابق درمان و شماره ی تلفن بیمارا ن درمان شده در این طرح پژوهشی،در دفتر «ماهنامه ی غذای سالم »موجود است.


تقلب های سودجویان

هم اکنون در سراسرکشور پزشکان و متخصصان طب سنتی از این عصاره ی گیاهی معجزه آسا برای بیماران دیابتی استفاده می کنند.این موضوع باعث جلب توجه افراد متقلب و سودجو شده که مایه ی تاسف او بسیار نگران کننده است.در سالهای اخیر عرقیات ترکیبی دیگری را به نام عرق بوقناق معرفی کرده و حتی با تقلید از شکل ظاهری بطری و چاپ برچسب مشابه،اقدام به تولید و عرضه ی محصولات تقلبی نموده اند؛حتی یکی از پزشکان که در این طرح پژوهشی همکاری داشته ،اقدام به تولید محصول مشابه با درجه ی غلظت بسیارپایین (رقیق شده باآب ) کرده و از طریق وب سایت شخصی خود،به تبلیغ و فروش آن البته با همان شکل ظاهری و برچسب شناخته شده ی محصول اصلی می پردازد.این گونه تقلب ها سبب شد تا کسانی که زحمت کشف و معرفی این داروی جدید راکشیدند،برای ثبت محصول و تولید عرق بوقناق با غلظت مناسب در بطری و بسته بندی جدید اقدام کنند.

آگاهی رسانی مناسب به جامعه و حمایت دولت از متخصصان طب سنتی و پزشکان علاقمند به طب مکمل می تواند مانع این گونه سواستفاده ها در عرصه ی داروهای گیاهی گردد.نقش سازمان صداو سیما و همچنین وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی در این زمینه بسیار مهم است.امید است با حمایت مسوولان،هم وطنان دردمند با خیالی آسوده از این داروی جدید برای مداوای خود استفاده کنند و از اثرات مثبت آن بهره مند شوند.باشد که در آینده ی نزدیک،درمان قطعی دیابت و بیماری هایی همچون ام .اس توسط طب سنتی ایرانی را از طریق مراجع رسمی کشور به دنیا اعلام کنیم.


منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۱
در انتظار بررسی:۱
انتشار یافته: ۱۹
حمید
|
United States
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
1
2
سلام من ساکن مشهد هستم آیا دکتری درمشهد دارین این دارو گیاهیرو چگونه میتونم تهیه کنم
لیلا حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
0
1
لیلا
A+
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
0
4
باسلام -
بوقناق اصل را از كدام توليد كننده تهيه بكنيم 0 لطفا راهنمايي بفرماييد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
0
3
دریغ از یک مقاله علمی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
1
3
فقط برایی اباد کردن قبرستانها سنتی درمان کنید .............................................................................................
مسلم گرایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
0
4
سلام و درود فراوان
با تشکر از زحمات دوستانی که این مطالبو برای اشنایی ملت ایران با طبیعت درمانی به نگارش دراورده اند
چون منطقه ما از گیاه بوقناق ریاد میباشد اگر تمایل داشته باشید اینجانب حاضر به همکاری مطقابل هستم لطفاجواب درخواست را به ایمیل ارسال کنید
در پناه حق
اسماعیل قربانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
0
0
واقعا تاثیری هم داره هموطنان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
0
1
با سلام این گیاه در دشتستان زیاد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
0
1
معجزه ميكنه
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
0
از کجا مطمئن بشیم حرفاتون راسته؟
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱
0
0
من تولید کننده عرق بوقناق و دیگر گیاهان هستم
این ای دی کانالمه @babarann
09137263927اگه سوالی داشتین در خدمتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۷
0
0
خیلی بینظیره من دوساله استفاده میکنم مصبت وخیلی خوب جواب داده بشرط اصل بودن مزه خوش طعمی دارد
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
0
0
ما که یک ماه استفاده کردیم . هیچ اثری نداشت.ماهی صد هزار تومان هم هزینه اش میشه
هوشنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
0
0
من ده روزه استفاده ميكنم و انسولينم نصف شده و خيلي عالي و بي نظيره
ارمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
0
1
سلام
آقای هوشنگ ممکن هست بگین از چه برندی استفاده کردین که ما هم از همون تهیه کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
من دوماه استفاده کردم هیچ تاثیری نداره
بهنام
|
France
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
0
0
من در 10 روز که استفاده کردم حدود 100 واحد کاهش داد ولی بعدا مارک دیگری خریدم که موثر نبود دوستان توجه کننند که از عطاری معتبر و از عرق های دارای شماره پروانه بهداشت استفاده کنند یا گیاه بوقناق را تهیه و خود اقدام به عق گیری کنند
ماریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
0
0
این گیاه وعرق بوقناق اثر دارویی زیادی برسیستم گوارشی من داشته بسیار مدر وباعث ایجاد اشتها در اثر تاثیر بر کم شدن قند خون دارد.
پوریا باصفا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
سلام دوستان من دارم یک کار تحقیقاتی در رابطه با بوقناق انجامم میدم و و بعد از اتمام نتایج را اطلاع رسانی میکنم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین