کد خبر: ۲۹۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۵
برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری است
زیست بوم گردشگری:  این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است .

علت نام گذاری این بنا به برج قربان معروف است که در جریان شورش افغان‌ها در اواخر دوره صفویه فردی به نام قربان این محل را سنگر گاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران از اهالی محل دفاع کرده‌است از این رو مسجد وبقعه به نام او شهرت یافته‌است.

در سال ۱۳۱۲ و در حین انجام تعمیرات درزیر برج سردابی یافتند که کلیه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشتند این برج در تاریخ ۲۸/۳/۱۳۵۴ و به شماره۱۰۷۸/۳ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده‌است. از قرار معلوم مـدفـن شـیـخ الـسـلام بـن عـطار حافظ ابوالعلاء وجمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجریبه طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده.

بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده است . طول اضلاع دوازده گانه برج از بیرون بیش از ۲ متر و از درون کمی بیش از یک مـتـر اسـت .

قـسـمـت خـارجـی بنا را طاقنماهایی با عمق ۱۵ سانتی متر و پهنای ۱۲۳ سانتی متر ( در هر ضلع ) تشکیل می دهد که هر یک به وسیله یک گوشواره از سطح خارجی جرزهای دوازده گوشه به عقب نشسته است و در قسمت داخلی برج نیز طاقنماهایی به عمق ۲۰ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر وجود دارد.

این بنا فاقد هر گونه کتیبه و گچبری و تزئینات است . زیر برج، سردابی قرار دارد، بر روی طاق سردابه سنگ ساده و معمولی به طول ۱۲۵ و عرض ۵۰ سانتی متر وجود دارد که متن زیر به صورت برجسته و در شش سطر روی آن حجاری شده است ؛< یا غفار الذنوب هذا قبر المرحوم المغفور الوصل رحمت الله تعال محمد فی شهر ذیحجه الحرام غفر السنه > ۱۰۹۰ این سنگ به دوره صفویه تعلق دارد و ربطی به تاریخ احداث بنا ندارد .


برج قربان - همدان
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین