کد خبر: ۲۹۲۸۹
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۸
روستاي علي آباد از توابع بخش مرکزي شهرستان آران و بيدگل در استان اصفهان میباشد
زیست بوم - گردشگری: روستاي علي آباد از توابع بخش مرکزي شهرستان آران و بيدگل در استان اصفهان می باشد، ارتفاع روستاي علي آباد از سطح دريا 890 متر است و آب و هواي آن گرم و خشک است.

قدمت اين روستا به دورة قاجاريه مربوط است و آثار تاريخي موجود در روستا، مبين اين پيشينه تاريخي است. مردم روستاي علي آباد، به زبان فارسي سخن مي‌گويند.

اقتصاد روستاي علي آباد بر فعاليت‌هاي زراعي، دامداري و صنايع دستي (قاليبافي و معرق کاري) استوار شده است. محصولات زراعي و دامي اين روستا مشتمل بر گندم، جو، گوشت، پشم و فرآورده‌هاي لبني مانند شير، ماست، پنير و کره است. 

روستاي علي آباد در يک ناحية دشتي قرار دارد و ديوارهاي گذرگاه‌هاي عمومي روستا از چينه‌هاي گلين ساخته شده است. برخي نيز به شيوه ساباط‌ها، با آجر و خشت و سرپوشيده اجرا شده‌اند.

کف ابنيه روستا معمولاً پايين‌تر از کف معابر است. در ورودي و ديوارهاي واحدهاي مسکوني روستا قوس‌هاي متعددي دارند و در و پنجره‌هاي خانه‌ها عموماً از جنس چوب است. در برخي از فضاهاي خانه‌ها و سکونت‌گاه‌ها، منفذ دايره‌واري در سقف تعبيه شده که نور مورد نياز خانه را تأمين مي‌کند.

حاشيه باغ‌ها و مزارع سرسبز روستا تفرجگاه گردشگران و طبيعت دوستان بسياري است که در بهار و پاييز به روستا مراجعه مي‌کنند.

خانه عمارت که بيش از يکصد سال قدمت دارد و از آثار دورة قاجاريه است. اين عمارت دو حياط مستقل با ورودي‌هاي جداگانه دارد. ورودي اصلي عمارت در شمال خانه و در جوار دالاني طويل واقع است. هشتي ورودي، به وسيله دالان کوتاهي به حياط متصل مي‌شود. در قسمت شمالي عمارت تنها يک اتاق وجود دارد و بقيه فضا به آب انبار اختصاص داده شده است. ضلع غربي بنا طاق‌نماسازي شده و در ضلع شرقي ديواري جديد ساخته شده است. فضاهاي سرپوشيده اين بنا، که در ضلع جنوبي عمارت قرار گرفته‌اند، متشمل بر يک اتاق پنجدري با سقف بلند، دو راهرو در طرفين، دو اتاق سه دري در کناره‌ها و دو اتاق در بالا خانه است. حياط جنوبي خانه از طريق راهرو به حياط اصلي متصل مي‌شود. دو اتاق در کناره‌ها و هشتي ورودي جنوبي، فضاهاي اصلي اين بخش را تشکيل مي‌دهند. عمارت داراي يک زيرزمين اصلي است که در زير اتاق پنجدري واقع شده و به حياط اصلي متصل مي‌شود.

آب انبار قديمي روستا از جنس آجر و با طاق ضربي ساخته شده است.

خانه‌هاي قديمي روستا از نظر معماري و تقسيم فضاهاي داخلي واجد ارزش‌هاي معماري و تزييني است. گچکاري‌هاي اين خانه‌ها، نقوش بسيار زيبا و متنوع دارند. خانه وکيل، خانه ارباب خان و خانه اربابي زيباترين بناهاي موجود در بافت قديمي روستا محسوب مي‌شوند.

باغ امين که نمونه‌اي از باغ‌هاي مشهور ايراني است، چشم‌انداز بسيار زيبا و سرسبزي را به نمايش مي‌گذارد. بقعه امام‌زادگان از اماکن مذهبي روستا است، که مراسم مذهبي در آن برگزار مي‌شود. جنبه‌هاي معماري و تزييني اين بقعه جالب توجه است.

کشتي و گوچته مشهورترين بازي‌هاي روستاي علي آباد هستند.

صنايع دستي اصلي روستاي علي آباد مشتمل بر قالي‌هايي با طرح و نقشه کاشان و نائين مي‌باشد و معرق کاري روي چوب نيز در روستا رواج دارد. سوغاتي‌هاي معمول اين روستا انواع خشکبار و صنايع دستي مي‌باشند.

غذاهاي محلي مشهور اين روستا عبارتند از: آبگوشت، تاس کباب، ديزي، حليم گوشت و گوشت لوبيا.

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین