کد خبر: ۲۹۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۹
همیشه در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی می‌بینیم که پرنده‌ها نامه می‌رسانند. چه یک درام تاریخی باشد یا کلاغ‌های سریال گیمز آو ترون، باید کنجکاو باشیم که آیا پرنده‌ها واقعاً قادرند به درستی نامه برسانند؟
زیست بوم: همیشه در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی می‌بینیم که پرنده‌ها نامه می‌رسانند. چه یک درام تاریخی باشد یا کلاغ‌های سریال گیمز آو ترون، باید کنجکاو باشیم که آیا پرنده‌ها واقعاً قادرند به درستی نامه برسانند؟ قصد ترکاندن حباب تخیلتان را نداریم اما کلاغ‌ها هرچند بسیار باهوش هستند؛ محتمل‌ترین پرنده برای انجام چنین کاری نیستند.آیا پرنده‌ها واقعاً قادرند نامه برسانند؟
اما نکته‌ی تا اندازه‌ای شگفت آور این است که دیگر پرندگان مانند کبوتر، در انجام این کار بهترند. از این رو به آن‌ها «کبوتر نامه‌بر» گفته می‌شود. در واقع حدود ۳۰۰۰ سال پیش برای اعلام برنده المپیک به خارج از کشور، از آن‌ها به درستی استفاده می‌شده است. کبوترها استعداد ذاتی لانه یابی دارند، به این معنی که آن‌ها برای جفت‌گیری به لانه‌هایشان باز می‌گردند. پروازهایی به طول ۱۸۰۰ کیلومتر ثبت شده است. به همین دلیل قرن‌هاست که از این پرنده برای ارسال پیام استفاده می‌شود.

اما به طور کلی آن‌ها پیام‌ها را فقط در یک جهت ارسال می‌کنند. آن‌ها را از خانه‌هایشان جدا می‌کنند و در مواقع لزوم می‌توانند پیام‌ها را به خانه‌هایشان ببرند، چرا که غریزه طبیعیشان چنین است که به سمت خانه‌هایشان پرواز کنند. پس ایده‌ی فرستادن یک پرنده به هر کجا که لازم بدانید، اندکی بعید است.
هرچند با قرار دادن غذایشان در یک مکان، و خانه‌شان در مکانی دیگر، کبوترهایی تعلیم دیده‌اند که به صورت رفت و برگشت بین این دو مکان به طور قابل اعتمادی پرواز کنند. آن‌ها بینایی فوق العاده‌ای دارند و با استفاده از خورشید و ستاره‌ها، منظره‌ها، بوها، امواج صوتی و حتی به صورت بالقوه با استفاده از میدان مغناطیسی زمین محل قرار گرفتن خانه‌شان را پیدا می‌کنند. ناگفته نماند که به نظر می‌رسد آن‌ها یک قطب‌نمای درونی دارند که جهت حرکتشان را مشخص می‌کند. و به علت رفتار کوچگرانه‌شان می‌توان آن‌ها را به صورت گروهی آموزش داد، بر خلاف دیگر پرنده‌ها که برای انجام این کار می‌بایست به صورت تکی به هر کدام از آن‌ها آموزش داده شود.

برای دیدن فیلم اینجا را کلیک کنید.

ترجمه زیرنویس: Amir EF
گوینده : حامی امین
مدیر دوبلاژ : محسن فرمایشییان
ضبط شده در استودیو نواژه
منبع: گمانه
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین