کد خبر: ۲۷۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۶
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: استان همدان توانایی تولید 50 تا 100 کیلوگرم ژل رویال را دارد.
زیست بوم:معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: استان همدان توانایی تولید 50 تا 100 کیلوگرم ژل رویال را دارد.

محمد نظرپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه "گرده گل، موم، بره موم، ژل رویال و زهر، جزو فرآورده‌های زنبور عسل است"، اظهار کرد: فرآورده‌های زنبور عسل علاوه بر خود عسل است که در تمام زنبورستان‌ها از جمله استان همدان تولید می‌شود.اکسیر جوانی در همدان تولید می‌شود!

وی با بیان اینکه ژل رویال دارای اسامی دیگری چون شاه انگبین و اکسیر جوانی است، تصریح کرد: ژل رویال ماده خامه‌ای شکل به رنگ سفید شیری و با بو و مزه خاصی بوده که حاصل ترشحات غدد زیر حلقی در سر زنبوران کارگر پرستار جوان در سن سه تا 12 روزگی است.

نظرپور ادامه داد: ژل رویال غذای اصلی ملکه محسوب می‌شود، بطوریکه ملکه در تمام طول عمرش از این ژل مصرف می‌کند و چیزی جز این ماده نمی‌خورد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اضافه کرد: علاوه بر ملکه، زنبوران نر و کارگران در سه روز اول زندگی ژل رویال و پس از آن عسل مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه ملکه در طول عمر شش ساله‌اش یکبار بیشتر جفت‌گیری نمی‌کند، سپس روزانه دو هزار عدد تخم‌ریزی می‌کند، تصریح کرد: ملکه زنبور عسل از اوایل فرودین ماه شروع به تخم‌ریزی می‌کند و این روند تا پایان فصل گرما ادامه دارد.

نظرپور با اشاره به اینکه ژل رویال ماده غذایی بسیار ارزشمند و دارویی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض مؤثر است، افزود: ژل رویال دارای ویتامین‌های A3، B، E، B12، B6 و B1 است و باعث کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها و رشد استخوان می‌شود و علاوه بر آن به باروری کمک می‌کند و محرک رشد و اشتهاآور است.

وی اضافه کرد: همچنین رفع تصلب شرایین، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و جلوگیری از پیری زودرس از دیگر خواص درمانی ژل رویال است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، روش تولید ژل رویال را طبیعی و مصنوعی عنوان کرد و گفت: روش طبیعی به این صورت است که این ژل در تمام کندوها تولید و به مصرف ملکه می‌رسد. در روش مصنوعی نیز اصولا مراکز پرورش ملکه اقدام به تولید و استخراج این ماده مغذی می‌کنند که حتماً باید در یخچال و فریزر نگهداری شود.

وی با اشاره به اینکه برای تهیه یک کیلو ژل دو هزار و 500 سلول ملکه نیاز است، تصریح کرد: در صورتی که هر کندو یک سلول ملکه داشته باشد قادر به تولید دو و نیم گرم ژل خواهد بود.

وی یادآور شد: استان همدان به مرحله‌ای نرسیده که بتواند به شکل صنعتی و انبوه ژل رویال تولید کند اما با توجه به کندوهای موجود در استان و وجود شش مرکز پرورش ملکه مجوزدار پیش‌بینی می‌شود بتوان بین 50 تا 100 گرم تولید کرد.

نظرپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید ژل رویال صورت می‌گیرد اما به مصرف ملکه می‌رسد و در حدی نیست که قابل عرضه در بازار باشد.

وی تاکید کرد: تولید صنعتی ژل رویال در استان جای کار دارد به طوریکه می‌توانیم سرمایه گذاری کنیم و به صورت صنعتی تولید داشته باشیم.

نظرپور با اشاره به اینکه در حال حاضر متقاضی تولید صنعتی ژل رویال در استان وجود ندارد، تصریح کرد: می‌توان از زنبوردان موجود در این راستا استفاد کرد اما باید پیش از آن بازاریابی کرده و بازارچه را پیدا کرد سپس به فکر تولید بود.

معاون بهبود تولیدات دامی استان اعلام کرد: آمادگی داریم از زنبوردان فعلی که سابقه و تبحر دارند یا مراکز پرورش موجود - اگر بخواهند در بحث ژل رویال فعالیت صنعتی داشته باشند - حمایت کنیم و خوشبختانه این امر هزینه سنگینی هم ندارد.
برچسب ها: اکسیر جوانی ، همدان ، عسل
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین