کد خبر: ۲۷۴۷۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۳
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دولت تدبیر و امید خود را متعهد و مکلف به احیای دریاچه ارومیه می داند و این امر را از نخستین روزهای آغاز به کار خود نشان داده است.
زیست بوم:  دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دولت تدبیر و امید خود را متعهد و مکلف به احیای دریاچه ارومیه می داند و این امر را از نخستین روزهای آغاز به کار خود نشان داده است.عیسی کلانتری

عیسی کلانتری روزدوشنبه درهمایش چشم انداز ستاد احیای دریاچه ارومیه که با حضور جمعی از مسوولان اجرایی، اعضای تشکل های زیست محیطی و جمعی از اساتید دانشگاهی در تالار وحدت مهاباد برگزار شد افزود: دولت تدبیر و امید با شناسایی و بررسی ابعاد گسترده خشک شدن دریاچه ارومیه آن را به عنوان بحران ویرانی تمدن در این منطقه دانسته و خود را متعهد و مکلف به احیای آن می داند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای احیای دریاچه ارومیه جزو اولین مصوبه های دولت تدبیر و امید بود و دولت یازدهم تمامی مسوولان دستگاه های اجرایی را موظف به همکاری با ستاد احیای دریاچه ارومیه کرده است.

وی گفت : دولت با توجه به شرایط سخت تحریم ها وکاهش میزان صادرات نفت وکاهش قیمت آن در بازارهای جهانی برای احیای دریاچه ارومیه برنامه ریزی کرد واعتبارات خاصی را برای این منظور تخصیص داد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت : به عنوان یک شهروند آذری زبان از این تلاش دولت قدردانی می کنم و از اقشار مختلف مردم این منطقه می خواهم همه با هم برای احیای دوباره این دریاچه و نجات محیط زیست و زندگی در این منطقه تلاش کنیم.

وی با انتقاد ازعدم دخالت دولت های قبلی در مورد احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: اگر کار احیای این دریاچه از سال های قبل شروع می شد در حال حاضر نیازمند هزینه ها و بودجه های کلان نبود.

کلانتری افزود : طبق برنامه ریزی های ستاد احیای دریاچه ارومیه در 12 سال آینده 95 درصد آن احیاء می شود که برای احیای آن بیش از 200 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی همچنین از تلاش ها و همکاری اقشار مختلف مردم منطقه و اساتید دانشگاهی برای همراهی و همگامی با دولت تدبیر و امید در کمک به احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد. 

در این همایش استاندار آذربایجان غربی، معاونان سیاسی و عمرانی، فرماندار ویژه و امام جمعه مهاباد، کارشناسان و صاحبنظران و تشکل های اجتماعی و زیست محیطی نیز حضور داشتند. 

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی قرار گرفته و بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیاست. 

آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتا از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود. 

این دریاچه در خطر خشک شدن کامل قرار دارد و در طی 13 سال گذشته شش متر کاهش سطح داشته و تا تیر ماه سال 1392 بیش از 75 درصد از آب آن خشک شده بود. 

بر اساس نظر کارشناسان، در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی شده و زیست محیط منطقه را تغییر می دهد. 

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین