به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۲۶۷۵۸
تعداد نظرات: 5 نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۰
پرونده ویژه: بایدها و نبایدهای آموزش محیط بانان
محیط بانان آموزش دیده پس از بازگشت از آموزش سعی در انتقال دانسته های خود به همکاران شان دارند و نکته جالب این است که از تجربه دیگر محیط بانان سایر استان ها نیز سخن می گویند.
زیست بوم: سعید محمودی مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در خصوص برگزاری دوره های آموزش محیط بانان به خبرنگار زیست بوم گفت:  حدود هشتاد درصد محیط بانان استان در شش دوره برگزار شده آموزش های تخصصی و علمی دیده اند.

به گزارش زیست بوم محمودی با اشاره به اثر بخشی زیاد این دوره ها افزود: چون من خود یک محیسعید محمودیط بان بوده ام مطمئن هستم این دوره ها می تواند گام بسیار مثبتی در جهت بهبود هر چه بیشتر حفاظت و کاهش مشکلات و آسیب های حفاظتی باشد.

وی ادامه داد: این آموزش ها و دوره ها و حضور محیط بانان از نقاط مختلف کشور باعث ایجاد همدلی و همبستگی بیشتر خواهد شد چرا که نیاز است محیط بان با مباحث توسعه پایدار بیشتر آشنا شود و نباید فقط با دید حفاظت برنامه ریزی صورت پذیرد.

محمودی بیان کرد: در حقیقت محیط بانان باید آگاه باشند که افق حفاظت از محیط زیست، همان حرکت در مسیر توسعه پایدار است و اداره سنتی مناطق دیگر موثر نخواهد بود و همین موضوع اهمیت آموزش های همه جانبه به محیط بانان را افزایش می دهد و این اتفاقی است که در مرکز آموزش های محیط بانی دانشگاه رخ داده است.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان  در خصوص تخصص های لازمی که یک محیط بانا باید داشته باشد به خبرنگار زیست بوم گفت: در حال حاضر نیاز است یک محیط بان کارشناس محیط زیست، کارشناس حیات وحش و کارشناس آلودگی هم باشد و به صورت کلی مسأله محیط زیستی را به عنوان پایه ای از توسعه پایدار به کار ببرد که  این دوره های آموزشی کمک شایانی در این خصوص و اصلاح دید محیط بانان داشته است.

سعید محمودی تصریح کرد: آموزش هایی که در خصوص روش های سر شماری، نحوه برخورد با متخلفین، آشنایی با اسلحه و نحوه به کارگیری داده می شود با توجه به حوادثی که در مناطق رخ می دهد بسیار موثر و سازنده بوده است و در واقع همخوانی این دوره ها با مشکلات و اتفاقاتی که  محیط بانان در مناطق با آنها روبرو هستند اهمیت و سازندگی این دوره ها را بیش از بیش نشان می دهد.

محمودی با تاکید بر مناسب بودن برگزاری دوره های اموزشی به صورت متمرکز خاطر نشان شد: محیط بانان آموزش دیده پس از بازگشت از آموزش سعی در انتقال دانسته های خود به همکاران شان دارند و نکته جالب این است که از تجربه دیگر محیط بانان سایر استان ها نیز سخن می گویند بطور مثال یکی از محیط بانان استان پس از بازگشت از دوره آموزشی  راجع به تجربه یک محیط بان از آذربایجان شرقی که دچار یک حادثه شده بود به عنوان یک تجربه تازه آموخته تعریف می کرد و این یکی از اثرات مثبت متمرکز برگزار شدن دوره های اموزشی می باشد.

وی افزود: استفاده از پیشکسوتان محیط زیست در دوره ها کاری بسیار ارزشمند بود و امیدورایم این دوره ها تداوم داشته باشد اگر چه بهتر است از نظر تغذیه و خوابگاه جایگاه مناسب تری  در نظر گرفته  شود.

در پایان محمودی  اضافه کرد: اگر دوره های آموزشی در نقاط مختلف کشور باشد البته در صورت بررسی کارشناسی شده این موضوع شاید بتواند در تداوم آموزش های محیط بانان موثر باشد. 
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۵
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
1
1
باسلام
دورد و خداقوت به محیطبان سرافراز دکتر محمودی عزیز و توانمند
بی شک خود ایشان تجربیات زیادی در مورد مشکلات و دغدغه ها و اشراف کامل بر نیازمندیهای روز محیطبانان در مناطق تحت مدیریت دارند.
بنده نیز موافق نظر جناب دکتر محمودی هستم. لذا جهت اموزش محیطبانان و می بایست از افراد باتجربه و افرادی که خود با جان و دل مشکلات مناطق رو درک و لمس کرده اند جهت اموزش ازشون استفاده بشود نه از افرادی که هنوز یکبار در پاسگاه نخوابیدنند و بیایند اموزش بدهند.
می بایست از جناب دکتر بابت اعلام نظر درست و کارشناسی تشکر کرد که با یک دید جهانی و بین المللی به قضیه نگاه ویژه دراند.
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
1
2
زيست بوم جان ميشه از من هم مصاحبه بگيري؟
راستش ميخوام بيام زيرش كامنت بگذارم كه چقدر انديشمندانه سخن ميگم :)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۹
گل گفتي
دمت گرم واقعا موافقم
همیار طبیعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
1
1
سلام
اتفاقا من با نظر اقای مدیر کل موافقم . و تا جایی که میدونم خود زیست بوم از مدیران کل نظر خواهی خواسته راجبه دوره های محیطبانی. و کسی کمبود نداره زیر متن خودش پیام بزاره
پویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
0
2
جناب محمودی از همکنون ابقا جنابعالی در پست مدیریت تضمین ، امیداست این رویه خدمت مستدام باشد !!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین