کد خبر: ۲۶۲۶۴
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۹
در مراسمي صميمانه و به دور از سالن هاي همايش شلوغ سازمان ها و نهادهاي دولتي، با حضور مهماناني از سازمان حفاظت محيط زيست کشور و جمعي از مسئولان استان، اين مدرسه به طور رسمي گشايش يافت.
زیست بوم/ نيره حسيني: آن ها مي توانند بي حصار و بي واسطه بدوند، لمس کنند، بشناسند و درس بگيرند؛ بچه ها را مي گويم، از کودکان زير ۵سال تا حدود ۱۰سال، هر کدامشان فرصتي پيدا مي کنند و در کنجي از اين فضاي آزاد به کاوش هاي کودکانه شان مي پردازند و اين «کنج کاوي» را به برکت مدرسه اي دارند که به همت جمعي از جوانان نخبه دانشگاه فردوسي و با راهنمايي و هدايت دکتر «عبدالحسين وهاب زاده» از استادان و فعالان حوزه محيط زيست شکل گرفته است: «مدرسه طبيعت؛ کاوي کنج». در مراسمي صميمانه و به دور از سالن هاي همايش شلوغ سازمان ها و نهادهاي دولتي، با حضور مهماناني از سازمان حفاظت محيط زيست کشور و جمعي از مسئولان استان، اين مدرسه به طور رسمي گشايش يافت تا به تعبير حاضران يکي از روزهاي ماندگار و تاريخي ثبت شود و خاطره اين «رويداد فرهنگي» براي هميشه در ذهن هواداران زمين و طبيعت باقي بماند.

در اين برنامه ابتدا، «محمد قائم پناه» مدير اولين مدرسه طبيعت ايران، درباره اهداف، فعاليت ها و برنامه هاي اين مدرسه توضيحاتي داد و گفت: پروژه اي در زمينه ارتباط کودک و طبيعت به نام «سفرهاي آقاي کرم» از بهار ۹۳ شروع شد که ايده اي دانش بنيان بود و با حمايت مرکز رشد فناوري کشاورزي استان پذيرفته شد.

وي ادامه داد: برنامه ها در ۳ سطح براي کودکان، مربيان، معلمان و والدين طراحي و اجرا مي شود که به ۳نکته و محور مهم در اين برنامه توجه شده است. اولين نکته زندگي بچه هاي امروزي در فضاي آپارتماني و دوري آن ها از فضاهاي باز و طبيعي است. دوم تنها بودن آن هاست که در مدرسه طبيعت و در فضايي ارگانيک و آزاد مي توانند در جمع هاي ساختارنيافته با بچه هاي ديگر ارتباط برقرار کنند و سوم دوري شان از طبيعت است که حالا مي توانند در شرايط امن با طبيعت ارتباط برقرار کنند. به گفته اين فعال طبيعت، برنامه هاي اين مدرسه در قالب هاي رسمي معمول شکل نمي گيرد تا بچه ها به سوي برنامه ها هدايت شوند بلکه آن ها در فضاي آزاد قرار مي گيرند و مدرسه نقش تسهيل گر را براي حضور و فعاليت آن ها ايفا مي کند. بچه ها مي توانند روي زمين بدوند، حشره پيدا کنند، گياهان و حيوانات را از نزديک ببينند و آن ها را لمس کنند، ساخت کلبه درختي و خانه هاي کوچک با استفاده از ابزار و وسايل طبيعي نيز از جمله فعاليت هاي کودکان است.

«کاشکي» مدير مرکز رشد فناوري کشاورزي نيز که از بانيان و حاميان اصلي شکل گيري اين ايده محسوب مي شود با بيان اين که در اين مرکز جوانان به دور از هياهوهاي سياسي، فعاليت مي کنند، گفت: در اين ساختمان ۴۵ ايده دانش بنيان توسط ۲۰۰مهندس جوان تنها در بخش کشاورزي در حال پيگيري است.

کاشکي تصريح کرد: اين مرکز به دليل فعاليت هاي زياد و پذيرش بالا در کشور رتبه اول را دارد. ما معتقديم اگر سازمان ها در کنار يکديگر کار کنند و پيوسته باشند، قطعا در آينده شرايط کشور و وضعيت طبيعت بهتر خواهد بود.

مديرکل دفتر آموزش و مشارکت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست کشور نيز با بيان سخناني تأثيرگذار در حيطه محيط زيست کشور به نمونه هايي از تخريب طبيعت اشاره کرد و در بخشي از سخنان خود گفت: زمين به شدت در کنار مشهد در حال نشست است.

«محمد درويش» در ادامه صحبت هايش، تأسيس مدرسه طبيعت را گامي بزرگ دانست و افزود: اين گام بزرگ باعث مي شود تا حال ايرانيان خوب شود و وقتي حال ايرانيان خوب باشد به هم لبخند مي زنند و کمتر خشونت مي ورزند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محيط زيست نيز بزرگ ترين حسن مدارس طبيعت را موظف کردن تمام مسئولان و ايرانيان به اجراي اصل ۵۰ قانون اساسي دانست و افزود: حسن ديگر آن الگوگيري از طبيعت در دنياي علم امروز است، وقتي بچه ها با طبيعت آشنا شوند، در آينده نيز وقتي به سمت صنعت بروند، از طبيعت الگوبرداري مي کنند. دکتر «مهناز مظاهري» به انجام ۱۴ويرايش بر منشور مدارس جامع محيط زيست اشاره کرد و ادامه داد: حتي اگر قرار است مدارس را با رويکرد علمي مديريت کنيم، بهتر است فرزندانمان را به سوي آينده سبز و مشاغل سبز و دانش بنيان سوق بدهيم که مدرسه طبيعت زمينه خوبي براي اين امر است. اين مقام مسئول به نقش تأثيرگذار خيران مدرسه ساز، سازمان اوقاف، شهرداري ها، آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محيط زيست در راه اندازي و فعال سازي مدارس طبيعت در کشور اشاره و تأکيد کرد: گشايش اين مدرسه در مشهد يک رويداد فرهنگي است که در تاريخ ثبت مي شود زيرا ما مدرسه طبيعت نداريم و اين شيوه بخشي از مدارس جامع محيط زيست است. با اين مدارس دوباره اخلاق محيط زيستي در کشور احيا مي شود. متأسفانه بچه هاي ما دارند با طبيعت و محيط زيست بيگانه مي شوند.

«صالحي» مديرکل حفاظت محيط زيست استان، پورجاهد معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش استان و ديگر مسئولان حاضر نيز به ارائه سخنان کوتاهي پرداختند.

روزنامه خراسان
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
سیامکی
|
United States
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
0
2
همه باید در این مدرسه ثبت نام کنیم . بیشتر و زود تر از همه مدیران و تصمیم گیران کشوری و محلی .
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین