کد خبر: ۲۲۶۹۲
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱
بیماری های اسکلتی- عضلانی به گروهی از بیماری ها اطلاق می شود که در آنها آسیب بافت همبند، اعصاب، تاندون ها، عضلات، استخوان ها و مفاصل با شدت های متفاوت به شکل حاد یا مزمن بدلیل عدم قرار گیری در وضعیت صحیح وجود دارد.
فرشته سادات میرطاهری
زیست بوم: فرشته میرطاهری*- مهدی رستمی**: بيماريهاي ناشي از كار و يا مرتبط با كار، گروه بسيار زيادي از بيماريها را شامل مي شود كه عمده ترین آنها بيماريهاي اسكلتي- عضلاني مي باشند.

بیماری های اسکلتی- عضلانی به گروهی از بیماری ها اطلاق می شود که در آنها آسیب بافت همبند، اعصاب، تاندون ها، عضلات، استخوان ها و مفاصل با شدت های متفاوت به شکل حاد یا مزمن بدلیل عدم قرار گیری در وضعیت صحیح وجود دارد.

بیماری های اسکلتی- عضلانی ناشی از کار، آسیبهای التهابی، دردناک یا ناتوان کننده بافت های ذکر شده هستند که توسط کار به وجود آمده یا تشدید می شوند. این بیماری ها در اندام فوقانی، تحتانی، گردن و ستون فقرات بوجودمی آیند که شایعترین شکل آنها، کمردرد است.

بیماری های اسکلتی- عضلانی، شایعترین بیماری ناشی از کار هستند که در حدود نیمی از بیماری های شغلی را به خود اختصاص داده اند. حمل دستی بار، خم و راست شدن مکرر، حرکات تکراري اندام ها، کار در وضعیت نامناسب وغیر ارگونومیک، ارتعاش و استرس شغلی از مهمترین عوامل بروز این بیماری ها هستند.

در حدود یک سوم از کارمندان به دلیل شکل نادرست نشستن هنگام کار در معرض ناراحتی‌های اسکلتی و عضلانی قرار دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کمردرد شایع ترین عامل ناتوانی در افراد 45 سال به بالا و به ویژه در کسانی است که شغل پشت میزنشینی یا رانندگی دارند.نشستن بر لبه صندلی، پشت خمیده و قوز کرده، فاصله زیاد صندلی از میزکار و رایانه و زاویه کمتر یا بیش از 90 درجه در زانوها به هنگام نشستن از اشکال نامناسب نشستن پشت میز محسوب می شوند.

مشکلات ناشی از پشت میز نشستن:

بیشترین مشکل در کار نشسته مربوط به ستون مهره ها و عضلات پشتی است که در بسیاری از وضعیت های نشسته راحت نبوده و به طرق مختلف دچار استرس و فشار می شوند.

معمولاً در هنگام ايستادن يا راه رفتن كمر، در وضعيت راحت تري نسبت به حالت نشسته قرار دارد. هنگام ايستادن مركز ثقل بدن دقيقاً در مركز بدن قرار گرفته و بدن حالت تعادل مي يابد ولي در هنگام نشستن به دليل اينكه مركز ثقل بدن از قسمت مركزي به بالا تنه تغيير مي يابد؛ نيروي ماهيچه اي بيشتري جهت حفظ تعادل مصرف مي شود.

به طور مثال اگر در حالت نشسته حدود 10 درجه به جلو خم شويم ميزان فشار بر روي ماهيچه هاي كمر 2 برابر مي شود، پس نشستن خصوصاً نشستن پشت ميز يك مهارت بسیار تاثیر گذار بر سلامتی است.

البته نشستن طولانی باعث شل شدن عضلات شکمی و احتمالاً کج شدن ستون مهره ها نیز خواهد شد. در این راستا راهکارهای زیر جهت کاهش پیشگیری از کمردرد پیشنهاد می گردد:

الف - قرار دادن بدن در وضعیت مناسب پشت میزکار:

1- دردهای مزمن گردن، شانه، پشت و همچنین کمر درد به دلیل قرار گیری نادرست بدن روی صندلی و پشت میز است. برای پیشگیری از ابتلا به این دردها هنگام کار کردن تا حد امکان پشت خود را صاف نگه دارید.

2- در هنگام نشستن بايد سر را كاملا مستقیم و كمي به رو به جلو نگه داشت.

3- پاها برروي زمين يا زير پائي قرار گيرد و زاويه 90 درجه براي زانو ها تامين شود.

4- از موارد دیگر نزديك نشستن به ميز است به طوري كه ناحيه پشت کمر نیز محكم به تكيه گاه صندلي چسبيده باشد.

5- فاصله صفحه مانیتور تا چشم باید 50 تا 70 سانتی متر باشد.

کمردرد

ب- عدم قرار گرفتن در وضعیت ثابت به مدت طولانی:

نشستن بیشتر از 45 دقیقه پشت میزکار به مرور باعث خستگی و ضعف عضلات ناحیه پشت و کمر و همچنین ضعف عضلات شکم شده و این می تواند باعث ایجاد کمردرد گردد. بنابراین بهتر است هر 30 تا 45 دقیقه از پشت میزکار بلند شده و به مدت چند دقیقه در اتاق کار خود قدم بزنید.

ج- استفاده از میز و صندلی مناسب:

ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد به گونه ای که کف پایتان روی زمین قرار گرفته و زانوهایتان زاویه 90 درجه داشته و ران هایتان موازی زمین باشد. صندلی باید در قسمت گودی کمر، محدب و در قسمت پشت دارای کمی قوس مقعر باشد. همچنين توصيه مي گردد از زيرپايي مناسب در هنگام كار استفاده نماييد.

د- انجام حرکات ورزشی ساده پشت میز کار:

استراحت و انجام حرکات ورزشی ساده در محیط کار بهترین راه پیشگیری از ابتلا به مشکلات اسکلتی- عضلانی ناشی از کار می باشد. توصیه می شود هرچند وقت یکبار چند حرکت ورزشی ساده در پشت میزکار انجام دهید.

* مدرس و کارشناس ارشد دانشگاه محیط زیست

** مهدی رستمی- کارشناس شرکت مپنابویلر


منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۲
کوروش آریاپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
0
0
جالب است و لازم برای همه خصوصا" پشت میز نشینها
داود رهبر
|
United States
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
0
0
مقاله بسیار مفید و مختصر فوق الاشاره ضرورت سلامت جسم را برای نیل به سلامت کار به زیبایی تبیین می نماید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین