تیتر یک
بروز خطاهای جزئی در پروژه «یوز» دور از ذهن نیست نامه سلاجقه به رئیسی؛

بروز خطاهای جزئی در پروژه «یوز» دور از ذهن نیست

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به رییس جمهوری درباره نخستین پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی، روند نگهداری از توله یوز و برنامه های این سازمان برای حفظ ژنوم این گونه ارزشمند توضیحاتی ارایه کرد.
کوچ بی‌بازگشت مسافران دریا

کوچ بی‌بازگشت مسافران دریا

یک کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری و محقق ماهیان غیربومی ضمن روایت تاریخی کوچ ماهیان در زیستگاه‌ها می‌گوید: تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی سبب شده‌اند تا مهاجرت ماهیان بیش از پیش به خطر بیفتد.
رای متناقص هیأت کارشناسی درباره مقصران حادثه اتوبوس خبرنگاران محیط زیست

رای متناقص هیأت کارشناسی درباره مقصران حادثه اتوبوس خبرنگاران محیط زیست

سه نفر از هیأت کارشناسی چهار نفره دادگستری ارومیه، راننده را تنها مقصر فاجعه تصادف اتوبوس خبرنگاران (دوم تیرماه 1400) دانستند و در این میان، تنها «عباس فرمانی» که به تازگی از سمت رئیس پلیس آذربایجان غربی بازنشست شده، 50 درصد تقصیر را متوجه دستگاه‌های دولتی از جمله اداره کل حفاظت محیط‌ زیست آذربایجان غربی، اداره حفاظت محیط‌ زیست ارومیه و ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه دانسته است.
ماجرای شیرهای تهیه شده برای توله یوزهای

ماجرای شیرهای تهیه شده برای توله یوزهای "ایران"/ حال تنها بازمانده بهتر است

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست با اشاره به وضعیت سومین توله یوز "ایران" گفت: توله سوم پس از درمان اولیه به پارک پردیسان منتقل شده و طی دو روز گذشته چندین متخصص داخلی و رادیولوژیست با مشورت متخصصین خارجی، کار درمان را دنبال کرده اند و وضعیت بهتری دارد.
قاتل محیطبانان زنجانی قصاص شد

قاتل محیطبانان زنجانی قصاص شد

رییس‌ کل دادگستری استان زنجان از اجرای حکم قصاص قاتل ۲ محیط‌بان زنجانی خبر داد.
Header
اخبار ويژه
Header
Header
کوچ غذایي
بحران آب و کشاورزي در ایران منجر به مهاجرت گسترده جمعیت خواهد شد
کاهش تولید غذا در ایــران به زودی هزاران ایرانی را مجبــور به مهاجرت می کند. بر اســاس گزارش سازمان خواروبار و کشــاورزی ملل متحد، واردات غذا به ایران به طورمستمر درحال افزایش اســت. در این گزارش قید شده است که کشاورزان ایرانی معموال در هر هکتار ذرت،...
دو انتصاب در سازمان حفاظت محیط زیست
در احکامی از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سرپرست دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست و سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شدند.
۱۲۸ گونه جانوری و مهره‌دار کشور در معرض خطر انقراض
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروزه چون زیستگاهی برای ما باقی نمانده است، تلاش‌ها برای پیشگیری از انقراض یوز به نتیجه نرسیده است.
رسانه ملی مکلف به فرهنگ سازی در کاهش تولید پلاستیک شد
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رسانه ملی مکلف به فرهنگ سازی در کاهش تولید پلاستیک شد.
پذیرش خطای نگهداری از توله یوزها از سوی سازمان محیط زیست
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اشتباهات رخ داده در فرایند نگهداری و جابجایی توله یوزها اظهار کرد: تلاش می‌کنیم با درس گرفتن از این طرح، از ظرفیت‌های بعدی استفاده کنیم.
ورود ایران به دوره ۳۰ ساله خشکسالی رد شد
رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن رد ورود ایران به دوره ۳۰ ساله خشکسالی گفت: اگر روند افزایش دما و مصرف بالای آب همچنان وجود داشته باشد، شدت و اثرات خشکسالی تشدید می‌شود.
منشأ گرد و غبارهای اخیر تهران داخلی است
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس؛
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به وجود چشمه‌های ریزگرد بالفعل و بالقوه فراوان در اطراف تهران گفت: بیشترین منشأ اتفاقی که هفته پیش در تهران رخ داد، داخلی است.
ثبت مشاهده دو گونه جدید در استان همدان
سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان خبر داد:
سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان از ثبت رسمی دو گونه اردک سر سیاه و خارپشت اروپایی شرقی در استان خبر داد.
فرونشست زمین بیخ گوش تهران
فرونشست در حالی به بیخ گوش تهران رسیده که به گفته رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران باید آستین همتی برای پیدا کردن یک سازمان متولی برای این بحران بالا زد و بعد از آن فکری به حال مهار این پدیده نامیمون کرد.
استراتژی «اول آلوده کن، سپس جبران کن»
نگاهی به ماجرای پتروشیمی میانکاله
هر سال بیش از قبل زمین‌های کشاورزی در مازندران تغییر کاربری می‌دهند که زنگ خطری است برای امنیت غذایی کشور. بانک زمین باید از زمین‌های حاصلخیز این استان حفاظت کند برای روزهای مبادا. باید مدیریت ریسک را جایگزین مدیریت بحران کنیم تا آینده‌ای ایمن داشته باشیم.
برنامه‌هایی برای روز جهانی مهاجرت ماهیان
مراسم روز جهانی مهاجرت ماهیان که برای اولین بار در سال 2014 برگزار شد، رویدادی یک روزه برای آگاهی رسانی در خصوص اهمیت ماهیان مهاجر آب شیرین و جریان آزاد رودخانه هاست که هر دو سال یک بار گرامی داشته می شود.
از حیوان‌آزارها بترسید
فیلم‌های زیادی از آزار حیوانات و صدمه‌رساندن به درختان و محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌شود. اسیدخوراندن یا پاشیدن آن روی سگ‌ها، شوت‌کردن گربه‌ها مثل توپ فوتبال، کتک‌زدن چارپایان، قطع‌کردن یا زنده زنده سوزاندن درختان.
خشکسالی چقدر به محیط زیست کشور خسارت زد؟
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، خسارت خشکسالی به محیط زیست را 28785 هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: برای تکمیل زیرساخت های مقابله با خشکسالی به 1000 میلیارد تومان نیاز داریم.
تنها راه نجات باغ گیاهشناسی تهران
شهردار سابق منطقه ۲۲: تعاونی ارتش قانونی است و شهرداری باید برای حل این مشکل اجازه استفاده از تراکم و حقوق را به ارتش در جای دیگر بدهد و توافقی را حاصل کند.
آتش در کمین جنگل‌های زاگرس
کشور ایران جزو مناطقی است که با وجود کم بودن سطح پوشش گیاهی در آن، دارای گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و منحصر به فردی است. امروزه جنگل‌های زاگرس نیاز به مراقبت و محافظت دارند چرا که تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی تیشه به ریشه اکوسیستم این منطقه زده...
تهرانی ها در سال گذشته چقدر رکاب زدند و در مصرف سوخت صرفه جویی کردند؟
سازمان فاوای شهرداری تهران، گزارش‌ یک‌ساله‌ی عملکرد اپلیکیشن «دوچرخه» را منتشر کرد.براساس این گزارش مجموعه پیمایش‌ انجام‌پذیرفته توسط کاربران دوچرخه‌سوار اپلیکیشن «دوچرخه»، ۱۹۷ هزار کیلومتر در بیش از ۱۶ هزار پیمایش بوده
دو فرصت برای شکستن حکم قصاص یک محیط‌بان
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: «با پذیرفته شدن اعاده دادرسی توسط دیوان عالی کشور، دو فرصت برای ما فراهم شده است. ما می‌توانیم در جریان بررسی دوباره پرونده ادله خود را ارائه کنیم تا بتوانیم رای قصاص را بشکنیم. شکستن رای قصاص بستگی به این دارد که این...
توضیحات اداره کل محیط زیست مازندران درباره تلف شدن پلنگ قائمشهر پس از زنده گیری
یک قلاده پلنگ در قائم شهر پس از زخمی کردن دو مامور نیروی انتظامی و بعد از زنده گیری برا ثر شدت جراحات وارده شده تلف شد.
علت تغییر رنگ آب زاینده‌رود چیست؟
مدیر محیط‌زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: علت تغییر رنگ آب در رودخانه زاینده‌رود آلودگی نفتی نیست‌.
مناطق حفاظت شده همیشه به نفع حیات وحش نیستند!
مطالعات جهانی مطرح کرد؛
مطالعه پرندگان تالابی نشان می‌دهد که مدیریت خاص گونه‌ها در هر زیستگاهی در موفقیت حفاظت از آن‌ها مهم است.
حکم اعدام برومند نجفی متوقف شد
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خبر داد؛
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: درخواست اعاده دادرسی محیط بان کرمانشاهی توسط دیوان عالی کشور پذیرفته شده است.
تقاضای تجدیدنظر در پرونده محیط بان کرمانشاهی
از سوی مسئولان محیط زیست مطرح شد؛
مسئولان محیط زیست خواستار تجدید نظر به حکم قصاص محیط بان برومند نجفی شدند.
اثر آلودگي هوا بر حيات پرندگان
به راستي تاثير آلودگي هوا بر زندگي، سلامت و رفتار پرندگان مهاجر چيست، آيا پرندگان از نقاط آلوده مي‌گريزند؟ اين درست است كه تعداد پرندگان شهر تهران به دليل آلودگي اين شهر كاهش يافته است؟
ويلسون‌، نامي جاودان در عرصه علم
پروفسور ادوارد آزبورن ويلسون رييس بخش حشره‌شناسي موزه جانورشناسي تطبيقي در دانشگاه هاروارد، دوبار برنده جايزه پوليتزر شد. او در سال 1929 در بيرمنگام آلاباما ‌زاده شده بود و در92سالگي و در روز 26 دسامبر سال ميلادي جاري در برلينگتون، ماساچوست درگذشت.
نام‌گذاری یک درخت تازه کشف شده به نام
دانشمندان باغ گیاه‌شناسی سلطنتی "کیو" گفتند که می‌خواهند با این حرکت از این بازیگر هالیوود به خاطر کمکش در عریضه و دادخواستی که سال گذشته برای جلوگیری از قطع درختان در کامرون داده بود، تجلیل کنند.
درباره مفهوم «ظرفیت بُرد»
لازم به روشنگری است که شکار گزینشی تروفه که معمولا کمتر از 2.5 درصد کل جمعیت را در سال شامل می‌شود، ندرتا بتواند به جمعیت حیات‌وحش منطقه آسیبی وارد نماید درحالی که افزایش جمعیت معمولا در زیستگاه از 10 درصد تا 35 درصد به نسبت گونه متغیر است.
۶۵ درصد خاک ایران در منطقه خشک آب‌وهوایی
بیت‌اللهی با بیان اینکه به طور متوسط میزان بارندگی در ایران ۱.۳ متوسط جهانی و میزان تبخیر ۳ برابر متوسط جهانی است، گفت: ۳۵ درصد از مساحت ایران در منطقه به شدت خشک و ۳۰ درصد از مساحت کشور در منطقه خشک واقع شده است، ضمن آنکه ۲۰ درصد از مناطق کشور نیمه خشک...
دکتر سلاجقه و مأموریت دشوار در پردیسان
امروز که بالاخره رییس‌جمهور رییسی بعد از تاخیری طولانی نام دکتر علی سلاجقه را به عنوان رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست اعلام کرد یاد سال 1380 افتادم و درس هیدرولوژی.
پرفسور پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران درگذشت
پرفسور پرویز کردوانی، دارنده نشان درجه یک دانش و چهره ماندگار که به "پدر علم کویرشناسی ایران" شهرت دارند، در سن ۹۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.
«زمین» آماده نمایش شد
این فیلم محصول سینما موج نو است که با مشارکت شهرداری رودسر در گیلان فیلمبرداری شده و سه شهروند رودسری در آن به ایفای پرداخته‌اند.
محیط‌بانان واکسینه می‌شوند
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: با دستور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، محیط‌بانان در اولویت تزریق واکسن کووید ۱۹ قرار گرفتند و بر این اساس مشخصات ۳ هزار و ۵۰۰ محیط‌بان به مراکز تعیین شده ارسال شده است.
تصویب ۳۱ تمبر از گونه‌های زیست‌بوم ایران/ راه‌اندازی سایت شورای تمبر و ابلاغ آیین‌نامه جدید
طرح ۳۱ گونه گیاهی و جانوری زیست‌بوم ایران در قالب تمبر آماده و به تصویب شورای تمبر رسید
10 نکته کوتاه درباره یک یادداشت بلند
اگر سازمان حفاظت محیط‌زیست یا محیط‌زیست ایران حال و روز خوبی ندارد، بخشی از آن به همین تخریب خودی و تقدیس غیرخودی برمی‌گردد. مرغ همسایه غاز نیست. به خودتان و نیروهای درون خانواده‌تان اعتماد کنید. حتی با وجود نقص‌ها و نقدها.
آب و هوا
  • ۱۷.۷۹°
  • ۱۹.۹۹°